Irak Parlamentosu, “işgalci” dediği Türk askerlerinin Irak’tan çıkarılması için karar aldı

Parlamento Irak topraklarındaki Türk askerlerinin çekilmesine ilişkin 7 maddeden oluşan bir kararı yapılan oylama ardından kabul etti. Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Irak’ın TSK güçlerinin Başika’daki varlığıyla ilgili aldığı kararı kınadı.

Irak Parlamentosu Türk askerlerinin çıkarılması için karar aldı

Irak Parlamentosu bugün gerçekleştirdiği oturumda Irak topraklarındaki Türk güçlerinin çıkarılması için 7 maddelik karar aldı.

4 Ekim 2016 Salı 15:44
BAĞDAT – ANF
Parlamento Başkanı Selim Ciburi başkanlığında saat 11:00’da toplanan Irak Parlamentosu’nun bugünkü oturumunun ana gündem maddesi, Irak topraklarındaki Türk askeri varlığı ve Türkiye Meclisi’nin Irak’a yönelik sınırötesi tezkeresini uzatmasıydı.

Irak Parlamentosu’nda yapılan tartışmalar ardından Parlamento Irak topraklarındaki Türk askerlerinin çekilmesine ilişkin 7 maddeden oluşan bir kararı yapılan oylama ardından kabul etti.

Parlementonun aldığı kararlar şunlar:

– Irak hükümeti Bağdat’taki Türk büyükelçisini çağırarak Türk askerlerinin varlığına ilişkin tezkerinin süresinin uzatılmasına ilişkin meclisin aldığı karardan duyulan rahatsızlığı iletmeli.

– Irak hükümeti, Irak topraklarının korunması ve savunulması açısından diplomatik ve askeri tedbirlerini almalı ve ayrıca ekonomik ve ticari ilişkileri bir kez daha gözden geçirmeli.

– Irak hükümeti, Birleşmiş Milletler (BM), Uluslararası Güvenlik Konseyi ve Arap Birliği’nden Türk askerlerinin Irak topraklarındaki varlığına tepki göstermelerini talep ederek bu güçleri çıkarmalı.

– Irak hükümeti, Irak topraklarındaki Türk askeri güçlerini işgalci bir güç olarak değerlendirmeli ve bu güçlerin çıkartılması için gerekli faaliyetleri yürütmeli.

– Irak, Türkiye ile olan tüm ilişkilerini bir kez daha gözden geçirmeli.

– Irak hükümeti, Türk askerlerinin Irak topraklarındaki varlığını destekleyen ve bu yönde açıklamalarda bulunanlara ilişkin ilgili kurum ve taraflar tarafından dava açılmasını talep etmeli.

– Irak parlamentosu Erdoğan’ın Irak’ın bağımsızlığına ilişkin açıklamasını reddetmekte ve bu tür açıklamaları Irak bileşenlerini parçalayan açıklamalar olarak değerlendirmektedir.”

Kaynak: ANF

**

ABD: Irak’taki Türk askeri illegal

Irak’taki Uluslararası Koalisyon Gücü Sözcüsü Amerikalı Yarbay Dorrian, Irak’taki TSK gücü için ‘illegal’ nitelemesini yaptı ve ekledi: Irak’taki Türk askeri koalisyonun bir parçası değildir.

05 Eki 2016 (Son güncelleme 12:26)
DUVAR – Irak’taki Uluslararası Koalisyon Gücü sözcüsü Yarbay John Dorrian, Irak topraklarında bulunan Türk Askerlerinin, Irak Hükümeti’ne IŞİD ile mücadelesinde yardımcı olan ve destek veren Uluslararası Koalisyon Güçlerinin içerisinde olmadığını söyledi.

Dorrian, açıklamasının devamında, “Irak Topraklarında bulunan Türk Ordusu, Irak Hükümeti tarafından ve resmi izinle gelmemiştir ve illegaldir. Bilindiği üzere Uluslararası Koalisyon gücü içinde, bazı ülkeler Irak Hükümeti’nin izniyle burada bulunmaktadır. Bu güçler IŞİD ile mücadelede Irak Ordusu’na havadan ve karadan destek vermektedir” dedi.

IRAK PARLAMENTOSU KARAR ALMIŞTI

Irak Meclisi, dün Irak’taki Türkiye askelrenin ülkeyi terk etmesini isteyen bir karar almıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eleştirilip Türkiye için ‘işgalci’ ifadesinin kullanıldığı karara Ankara tepki gösterdi.

Türkiye, Irak Meclisi’nin Türkiye ilgili kararını kınadı. Irak’ın Ankara Büyükelçisi de bugün Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.
(DHA)

Kaynak: Gazete Duvar

**

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Irak Temsilciler Meclisi’nin aldığı kararı kınadı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Irak’ın TSK güçlerinin Başika’daki varlığıyla aldığı kararı kınadı.

Dışişleri Bakanlığı: “Irak Temsilciler Meclisi’nin 4 Ekim 2016 tarihinde aldığı kararı kınıyoruz. Özellikle söz konusu kararın Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik çirkin ithamlar içeren bölümünü şiddetle protesto ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“Bu kararın, Türkiye’nin yıllardır her konuda yanında durduğu ve elindeki tüm imkanlarla destek olmaya çalıştığı Irak halkının büyük bölümünün görüşlerini yansıtmadığını düşünüyoruz.

“Türkiye, ulusal güvenliğine bir tehdit olarak gördüğü DEAŞ’la en başından bu yana kararlı bir mücadele sergilemekte, bu süreçte DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu’nun kuruluşundan itibaren bir üyesi olarak Koalisyon’un çabalarını kuvvetli şekilde desteklemektedir.

“Türkiye, yıllardır Irak’tan kaynaklanan terör tehdidi nedeniyle binlerce vatandaşını kaybetmiş ve Irak’taki mezhepçi yaklaşımlar nedeniyle yaşanan istikrarsızlıkların doğrudan etkisinde kalmış olmasına rağmen, Irak’ın toprak bütünlüğünü, egemenliğini, istikrarını ve güvenliğini gerektiğinde büyük siyasi ve ekonomik bedelleri üstlenmeyi göze alarak en kuvvetli şekilde savunmuştur. Bugüne kadar Irak’a Türkiye’den kaynaklanan hiç bir tehdit olmamıştır.

“Irak Temsilciler Meclisi’nin söz konusu kararında bahsekonu TBMM tezkeresi yeni bir tasarruf değildir. Irak’ın kuzeyinden neşet eden PKK terör örgütü tehdidine karşı ilk defa 2007’de kabul edilmiştir. DEAŞ terör örgütünün ortaya çıkmasıyla birlikte bu örgütü ve Suriye’yi de kapsayacak şekilde genişletilmiştir.

‘MANİDAR BULUYORUZ’

“Yıllardır kabul edilmekte olan söz konusu tezkereye karşı ses çıkarmayan Irak Temsilciler Meclisi’nin, terörün Irak’ta ve Türkiye’de bu kadar can aldığı bir dönemde bunu yeni bir tasarrufmuş gibi gündeme getirmesini de manidar buluyoruz.

“Türkiye, ulusal güvenliğini tehdit eden terör örgütleriyle öz savunma hakkını kullanmak suretiyle gerçekleştirdiği mücadelede olduğu gibi, ortak bir geleceği paylaştığı Irak’ın egemenlik ve toprak bütünlüğünün korunması konusunda sergilediği ilkeli tutumunda da kararlılığını koruyacaktır.

“ITM’nin söz konusu kararından ve Iraklı bazı yetkililerin son dönemdeki ülkemizi suçlayıcı açıklamalarından duyduğumuz rahatsızlık ve tepkimiz, Bakanlığımıza davet edilen Irak’ın Ankara Büyükelçisine de iletilecektir.

“Iraklı yetkilileri, DEAŞ’la mücadelenin böylesine kritik bir döneminde, DEAŞ sonrası döneme yönelik çıkar hesaplarını bir kenara bırakmaya ve Irak ile bölgemizin iyiliği için ülkemizin kendilerine uzattığı dostluk ve yardım elini tutmaya davet ediyoruz.”

Kaynak: Demokrat Haber

**

Kalın’dan ‘Musul’ açıklaması: Başika Kampı’nda 5 bin kişi eğitildi – Demokrat Haber

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org