Zaxo’da siviller bombalandı: 9 ölü, 23 yaralı, Irak Türkiye’yi suçladı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Zaxo kenti kırsalındaki mesire alanında 9 kişinin hayatını kaybettiği, 23 kişinin de yaralandığı saldırıyla ilgili Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin de saldırıyı Türkiye’yinin gerçekleştirdiğini tespit ettiklerini açıkladı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Zaxo kenti kırsalındaki mesire alanında 9 kişinin hayatını kaybettiği 23 kişinin de yaralandığı saldırıyla ilgili Irak tarafında birtakım gelişmeler yaşanıyor.

Irak’tan son gelişmeler: Bir günlük yas ilan edildi, Başbakan ve Bakanlar Türkiye’yi suçladı
Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin Zaxo’daki saldırıyı Türkiye’nin gerçekleştirdiğini tespit ettiklerini söyledi.

Irak Başbakanı Mustafa El Kazımi, Kuzey Irak’taki topçu saldırısından Türkiye’yi sorumlu tutarken Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin de saldırıyı Türkiye’yinin gerçekleştirdiğini tespit ettiklerini açıkladı.

Bölgede incelemelerde bulunan Hüseyin gazetecilere yaptığı açıklamada askeri uzmanlarca yapılan incelemeler neticesinde, saldırının Türkiye tarafından yapıldığının tespit edildiğini dile getirdi.

Hüseyin, Türkiye’den açık bir şekilde bu tür saldırılarına son vermesini istediklerini ve Irak halkından özür dileyip, saldırının kurbanlarına tazminat ödemesi gerektiğini ifade etti.

“Bu durum sona ermeli” diyen Hüseyin Bu Türkiye topraklarını korumak mı, yoksa Irak halkına saldırı mı? Bu PKK ile mücadele mi yoksa sivillerin öldürülmesi mi?” diye konuştu.

Hüseyin, Irak Dışişleri Bakanlığı olarak olayı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne taşıyacaklarını söyledi ve “Kendimizi savunmamız yasal hakkımız. Irak’la Türkiye arasındaki ilişkiler tarihi ilişkiler, sorunlar diyalog yoluyla çözülmeli. Siyasi sorunlarımız var ama saldırı karşısında Iraklı tarafların ortak tutumu var” ifadelerini kullandı.

Barzani: Türkiye ve PKK’nin çatışması bölgeyi şiddetin içine çekiyor
Bir açıklama da Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Mesrur Barzani’den geldi. Barzani Twitter’dan yaptığı açıklamada “Sivillere yönelik saldırıların hiçbir makul sebebi olamaz. Çok sık yaşanan bu tür olaylar durmalıdır. Kapsamlı bir soruşturma için Bağdat ile işbirliği yürütüyoruz. Bölgemiz, Türkiye ve PKK’nin çatışması ile sıklıkla şiddetin içine çekiliyor” dedi.

Irak’ta bir günlük yas ilan edildi
Irak Bakanlar Kurulu, Başbakan Mustafa Kazımi’nin talimatı üzerine, ülke genelinde 21 Temmuz 2022 tarihinde bir günlük yas ilan edildiğini duyurdu.

İlan edilen yas kapsamında Irak Dışişleri Bakanlığı ve yurt dışındaki tüm diplomatik temsilciliklerde de taziyeler kabul edilecek.

Bağdat’ta elçilik önünde eylem
Zaxo’daki saldırının ardından Bağdat’taki Türkiye Büyükelçiliği önünde protesto gösterileri düzenlendi.

Irak medyası protestolarda Türkiye bayraklarının yakıldığını ve göstericilerin Türkiye Büyükelçiliğinin kapatılmasını istediklerini yazdı.

Iraklı parlamenterler olağanüstü toplantı çağrısı yaptı
Saldırıyla ilgili Irak parlamentosu üyesi 91 milletvekili ortak bir bildiri yayınlandı. Türkiye’nin sivilleri öldürerek savaş suçu işlediğini belirten milletvekilleri Birleşmiş Milletler yasalarının da ihlal edildiğini ifade etti.

Milletvekilleri parlamentonun olağanüstü gündemle toplanması çağrısında bulunuldu.

Bildiride milletvekilleri Irak Başbakanı Mustafa Kazımi ve Irak Genelkurmay Başkanı Osman el-Ganimi’nin de olağanüstü toplantıda hazır bulunmasını talep etti.

Irak Milli Güvenlik Kurulu: Türkiye tüm güçlerini Irak’tan çıkarmalı
Saldırıdan sonra Irak Milli Güvenlik Kurulu acil olarak toplandı. Toplantı sonrası yazılı açıklama yapan kurul Türkiye’den resmi olarak özür dilemesini ve askeri güçlerini Irak’tan çekmesi istedi.

Dışişleri Bakanlığına Türkiye’nin Irak’ın egemenliğine ve güvenliğine yönelik saldırılarına ilişkin bir dosya hazırlaması talimatını veren Irak Milli Güvenlik Kurulu ayrıca dosyaların acilen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne göndermesini istedi.
(HA)

Kaynak: Bianet

**

Çavuşoğlu: TSK’dan aldığımız bilgiye göre sivillere yönelik saldırımız olmadı

Bakan Çavuşoğlu, “Türkiye’nin hiçbir zaman sivillere yönelik bir saldırı gerçekleştirmediğini tüm dünya bilir” dedi. – Bianet

**

HPG: “Bölge Türkiye ve Irak Silahlı Kuvvetlerinin denetiminde, alanda bize bağlı güç yok”

HPG, Zaxo kırsalında sivillerin ölmesine yol açan saldırıyla ilgili Türkiye Dışişleri Bakanlığı açıklamasına tepki gösterdi, bölgede olmadıklarını açıkladı. – Bianet

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org