Arap Parlamentosu’ndan BM’ye ‘acil eylem’ çağrısı: Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne düzenlediği saldırıları durdurun

Arap Birliği’de, “11 Ağustos günü Irak sınırındaki Sidakan bölgesinde Irak silahlı kuvvetlerinden iki subay ve bir askerin şehit edilmesiyle sonuçlanan Türk bombardımanını en sert biçimde kınıyoruz” dedi.

Arap Parlamentosu’ndan BM’ye: Türkiye’nin saldırılarını durdurun

Ağustos 12, 2020
Arap Parlamentosu Başkanı El Salami, Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne düzenlediği saldırıları durdurmak için BM’ye ‘acil eylem’ çağrısında bulundu

Arap Parlamentosu, Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi topraklarına düzenlediği saldırılara karşı uluslararası eylem çağrısı yaptı. Arap Birliği ise Türkiye’nin “saldırılarını durdurmak” için Irak’ın uluslararası alanda atacağı her türlü adımı destekleyeceğini açıkladı.

Arap Parlamentosu Başkanı Dr. Meşal bin Fahm El Salami, Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi topraklarında düzenlediği operasyon ve bombardımanları kınadı. Irak’ı desteklediklerini belirten El Salami, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ne “Türkiye’nin saldırılarını durdurmak için” acil eylem çağrısında bulundu.

El Salami, Türkiye’ye ait SİHA’nın Erbil’in Sidekan kasabasında Irak Sınır Muhafızları’na yönelik saldırısını da, “Irak’ın egemenliğinin ve ayrıca uluslararası yasa ve tüzüklerin açık bir ihlali” şeklinde yorumladı.

‘Türk bombardımanını kınıyoruz’

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt da yaptığı açıklamada, “11 Ağustos günü Irak sınırındaki Sidakan bölgesinde Irak silahlı kuvvetlerinden iki subay ve bir askerin şehit edilmesiyle sonuçlanan Türk bombardımanını en sert biçimde kınıyoruz” dedi.

Bu saldırının “Irak’ın egemenliği, uluslararası hukuk ilke ve şartları ve iyi komşuluk ilkelerinin açık bir ihlali olduğunu” belirten Ebu Gayt, “Irak hükümetinin kendi topraklarına tekrarlanan Türk askeri saldırılarını durdurmak, ülkenin egemenliğini, güvenliğini ve istikrarını korumak için uluslararası alanda atacağı her adımı destekliyoruz” diye konuştu.

Görüşmeden sonra saldırı

Önceki gece Soran ilçesi sınırlarında PKK ile Irak Sınır Muahfızları arasında yaşanan kısa süreli çatışmanın ardından tansiyonu düşürmek için bölgeye giden Irak Sınır Muhafızları komutanları, PKK’lilerle görüştükler sırada, TSK’ya ait SİHA’lar tarafından bombalanmıştı.

Bombardımdan Irak Sınır Muhafızları (IBP) 2’inci Sınır Tümen Komutanı Muhammed Reşid Süleyman ile 2’inci Sınır Tümen Komutanlığına bağlı 3’üncü Birlik Komutanı Yarbay Zübeyir Hali Taceddin hayatını kaybederken Yarbay Hüsameddin Abdurrahman Hasan ve bir asker de yaralandı.

Kaynak: Yeni Yaşam

**

Irak ordusu: Türkiye iki komutanımızı öldürdü – Yeni Yaşam

**

Irak hükümeti Akar’ın ziyaretini iptal etti – Yeni Yaşam

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org