İşkenceden müebbet hapis cezası alan polis Em. Md. oldu, Kaymakam’dan teşekkür belgesi aldı

Hakkari Çukurca Emniyet Müdürü olarak görev yapan Oktay Kapsız’ın kasım ayında Muğla’ya tayini çıktı. Kapsız, Çukurca’dan Muğla’ya devletin üst düzey görevlileri tarafından taltif edilerek uğurlandı.

İşkenceci polise Çukurca’dan devlet töreniyle veda

Kaymakam, geçen temmuz ayında işkenceden müebbet hapis cezasına çarptırılan Oktay Kapsız’a teşekkür plaketi verdi, belediye başkanı ve komutanlar yemekte ağırladı

26 Aralık 2019
İstanbul Laleli’de 2009’da bir esnafa ait 1 milyon 200 bin dolar kuryeler aracılığıyla taşınırken gasp edildi. Polis, olayla ilgili olarak 2010’da 29 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerden biri de Murat Konuş idi. Saat 08.12’de asayiş büroya yürüyerek götürülen Konuş yaklaşık 3 saat sonra bir battaniye içerisinde polis merkezinden çıkarılarak hastaneye götürüldü. Bir saat sonrasında da götürüldüğü hastanede hayatını kaybetti.

Otopsi raporunda Konuş’un gözaltında uğradığı işkence sonucu öldüğü belirtildi. Ölümüne kafasına aldığı ağır darbelerin neden olduğu ifade edildi. Raporun ardından 7 polis hakkında dava açıldı. Tutuklanan polisler sonrasında serbest bırakıldı.

Tarafsız Haber Ajansı’ndan Turan Yiğittekin’in haberine göre İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi geçen temmuz ayında 4 polisi suçlu buldu. Tutuksuz yargılanan Oktay Kapsız, Ramazan Adıgüzel, Murat Ertürk ve Abdülcelil Karadağ “işkence sonucu ölüme neden olma” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ceza indirim yapılarak müebbet hapse çevrildi. Sanıklara müebbet hapis cezası veren mahkeme heyeti, tutuklama kararı vermedi.

İşkence olayının yaşandığı dönemde İstanbul Beşiktaş’ta komiser olarak görev yapan sanık polislerden Oktay Kapsız işkenceden yargılanmasına rağmen ilerleyen yıllarda 4. sınıf emniyet müdürlüğüne kadar yükseldi. Davanın karara bağlandığı temmuz ayında Hakkari Çukurca Emniyet Müdürü olarak görev yapan Kapsız’ın kasım ayında Muğla’ya tayini çıktı.

Kapsız, Çukurca’dan Muğla’ya devletin üst düzey görevlileri tarafından taltif edilerek uğurlandı. Çukurca Kaymakamı Murat Öztürk, Kapsız’a teşekkür belgesi verirken çekilen fotoğrafı kaymakamlığın internet sitesine koydurdu. AK Parti’li Çukurca Belediye Başkanı Ensar Dündar ise Kapsız ile yemekte bir araya geldi. Yemeğin sonunda Kapsız’a plaket veren Dündar halı da hediye etti. Dündar da Kaymakam Öztürk gibi Kapsız ile çektirdiği fotoğrafları paylaştı.

Kaynak: Demokrat Haber

**

İstanbul Emniyeti, 4 polis hakkında 2011 yılında bir disiplin soruşturması yürütüldüğünü ve “Ceza tayinine yer olmadığı” kararı verildiğini belirtti – Gazete Duvar

**

Jandarmadan köylülere beyzbol sopalı işkence – Demokrat Haber

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org