İspanya, Yemen’de kullanılabileceği gerekçesiyle Suudi Arabistan’a bomba satışını durdurdu

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), önceki gün yaptığı açıklamada, geçen ay 40’ı çocuk 51 kişinin ölümüne neden olan otobüs saldırısının ardından Suudi Arabistan’a yapılan tüm silah satışlarına son verilmesi çağrısında bulundu

İspanya, Suudi Arabistan’a bomba satışını durdurdu

04/09/2018
İspanya, Suudi Arabistan’a 400 hassas lazer güdümlü bombanın satışını durdurmak için harekete geçti.

Cadena Ser Radyosu, daha önce satış anlaşması yapılan söz konusu bombaların Yemen’de kullanılabileceği gerekçesiyle Savunma Bakanlığının satışı durdurmayı planladığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bombalar için ödenen 9,2 milyon euronun iade edileceği ve böylece Ocak 2015’te İspanya ile Suudi Arabistan arasında imzalanan anlaşmanın geçersiz kalacağı belirtildi.

İspanya Savunma Bakanlığı, 16 Ağustos’ta yaptığı açıklamada içinde çocukların da olduğu bir otobüse yapılan saldırıda olduğu gibi lazer güdümlü bombaların sivillere karşı kullanılabileceği gerekçesiyle halen devam etmekte olan silah satışlarını gözden geçireceğini belirtmişti.

Çocukların öldürüldüğü otobüs saldırısı

Uluslararası Kızılhaç Örgütü, Ağustos ayında Yemen’in kuzeyindeki Saada ilinde çocukları taşıyan otobüse düzenlenen saldırıda 51 kişinin öldüğünü, 79 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

Suudi Arabistan liderliğindeki Koalisyon güçleri, 9 ağustos’ta çocukların bulunduğu bir otobüsü hedef almış 40’tan fazla Yemenli çocuk ölmüştü(Reuters)

Ölenlerin 40’ının ve yaralıların 56’sının çocuk olduğu ifade edilmişti.

Koalisyon Güçleri Sözcüsü Albay Turki el-Maliki, Saada ilinin hedef alınmasının, meşru bir askeri eylem olduğunu savunmuştu.

Koalisyonun İnceleme Kurulu ise 1 Eylül’de yaptığı açıklamada otobüse düzenlenen saldırıda “hata yapıldığını” kabul etmişti.

Birleşmiş Milletler öncülüğünde kurulan uluslararası Yemen heyeti, 28 Ağustos’ta açıkladığı raporunda Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyondan bazı kişilerin savaş suçu işlediğine dair makul gerekçeler olduğunu bildirmişti.

İnsan hakları örgütlerine göre, İspanya, geçen yıl Suudi Arabistan’a 270 milyon Euro değerinde silah satışı yaptı.

Bu rakam, Yemen’de savaşın başladığı 2015’ten bu yana 900 milyon Euro’yu buldu.

Bu arada İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), önceki gün yaptığı açıklamada, geçen ay 40’ı çocuk 51 kişinin ölümüne neden olan otobüs saldırısının ardından Suudi Arabistan’a yapılan tüm silah satışlarına son verilmesi çağrısında bulundu.

Örgüt ayrıca, saldırıyı açık bir savaş suçu olarak nitelemiş ve Suudi Arabistan’a silah tedarik eden ülkeleri de “savaş suçlarında suç ortaklığı” yapmakla itham etmişti.

Yemen’de son durum

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen’de İran destekli Şii Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde tutuyor.

Ülkenin birçok kenti ordu ile Husi milisler arasındaki çatışmalara sahne oluyor.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten bu yana Batı destekli Abdurabbu Mansur Hadi liderliğindeki Yemen hükümetine destek veriyor.

Bağımsız kaynakların raporlarına göre, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin başını çektiği Arap Koalisyonu’nun 2015’in mart ayından bu yana Yemen’de sürdürdüğü operasyonlar sırasında şu ana kadar 16 binin üzerinde hava saldırısı gerçekleşti.

Aralarında sivil yerleşim birimlerinin de bulunduğu bu saldırılar sırasında yapılan ‘hataların’ üçte birinin dahi incelenmediği belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler’in verilerine göre, savaşın başlangıcından bu yana Yemen’deki iç savaşta 6 bin 660 sivil öldü, 10 binden fazla sivil de yaralandı.

Yine BM raporuna göre, Yemen’de ağustos ayının ilk dokuz gününde 450 sivil hayatını kaybetti.

Milyonlarca kişinin yardıma muhtaç duruma düştüğü ülkede en temel insani yardım malzemelerine ulaşım dahi imkansız hale geldi.

Kolera salgını başta olmak üzere çeşitli salgın hastalıkların pençesindeki Yemen’de yine hastaneler, okullar yerleşim alanları bombalandı.

Uluslararası Kızılhaç Örgütü, Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Yemen’de 29 milyon insan yaşıyor ve 29 milyon kişinin hayatı savaştan dolayı mahvoldu” denildi.

Kaynak: euronews

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org