İşverenden vicdani retçiye “seni askere aldırırım” tehdidi!

İkinci Adam Yayınları sahibi Alp Arıcan, yazarları dolandırdığı iddiasıyla artan haberlerden dolayı vicdani retçi Erdal Ergüler’i askere aldırmakla tehdit tehdit etti.

İkinci Adam Yayınları sahibi Alp Arıcan, yazarları dolandırdığı iddiasıyla artan haberlerden dolayı vicdani retçi Erdal Ergüler’i askere aldırmakla tehdit tehdit etti.

4 yazarın dolandırıldıkları gerekçesiyle dava açtığı İkinci Adam Yayınları sahibi Alp Arıcan, önce gazetelere haberi silmeleri yönünde baskı uyguladı ardından gazetecileri tehdit etti

Alp Arıcan son olarak bir vicdani retçiyi askere aldırmakla tehdit etti.

Vicdani Ret nedir?

Vicdanî ret (VR), bir bireyin politik görüşleri, ahlaki değerleri veya dinsel inançları doğrultusunda zorunlu askerliği reddetmesidir. Vicdani retçiler kendilerini antimilitarist ya da pasifist olarak tanımlayabilmektedirler.

En çok karşılaşılan ret sebepleri şunlardır:

düşman olsa bile insan öldürmeyi ahlaki bulmamak,
hiyerarşik ve statüsel yapılandırmalarda yer almayı ahlâki bulmamak,
güncel sorunlardan dolayı o ülkenin silahlı birliğinde bulunmayı ideolojik ve dini inanca aykırı bulmak.[1]

Bu hakkın uygulanması ülkelere göre farklılık gösterebilmektedir. Bazı ülkeler zorunlu askerliğe alternatif olarak vicdani retçilere kamu hizmetinde bulunma olanağı sunarlar. Birey kamu hizmetini de redderse buna “total ret” denir.

Vicdani ret düşüncesi geniş anlamda ilk olarak 19. yüzyılda ortaya atılmış, 20. yüzyılın başlarında [[I. Dünya Savaşı] ve II. Dünya Savaşı sırasında taraftar bulmuştur. Vicdani ret hakkı, günümüzde Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu tarafından temel insani hak olarak kabul edilmiştir.

vehaber.org

Yazarlardan İkinci Adam Yayınlarına Dava – vehaber.org

Alp Arıcan’dan gazetecilere tehdit – vehaber.org

Erdal Ergüler’in vicdani ret açıklaması

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org