İsviçre halkı, referandumda 6.5milyar dolar tutarındaki savaş uçağı harcamasını sadece %50.1 oyla onayladı

Referandum komitesi “oylamanın sonucunu bir başarı olarak görüyoruz … neredeyse %50 İsviçre’li, yüksek performanslı savaş uçakları olmadan da idare edebileceği görüşünde ” dedi.

İsviçre halkı, referandumda yeni savaş uçaklarına yapılan harcamaları az farkla destekliyor

29 EYL 2020
Eylül ayının sonlarında, İsviçre’deki halk üyeleri, devletin yeni savaş uçaklarından oluşan bir filoya 6 milyar CHF (6,49 milyar ABD doları) harcama taahhüdünde bulunup bulunmamasının sorulduğu bir referanduma katıldı. Harcama planı sadece 9.000 oyla veya katılan üç milyon seçmenin %50.1’i ile kabul edildi.

Referandum komitesi sonuca yanıt olarak “Sonuç, halkın bu milyar dolarlık boş çeke yönelik şüphesinin sol kampın çok ötesine uzandığını gösteriyor. Bu nedenle referandum komitesi oylamanın sonucunu bir başarı olarak görüyor … neredeyse %50 İsviçre’li, yüksek performanslı savaş uçakları olmadan idare edebileceği görüşünde. ”

Hükümet şimdi, ordunun 2030 yılına kadar yapmayı hedeflediği F-5 Kaplanları ve F / A-18 jetleri filosunu değiştirmeye devam edecek. İsviçre halkının oy kullandığı finans paketi ayrıca kara tabanlı bir hava savunma sistemini de içeriyor. 2 milyar ABD Doları değerinde.

WRI’nin İsviçre’deki iştiraki Gruppe für eine Schweiz ohne Armee (Ordu’suz İsviçre Grubu) resmi muhalefet kampanyasına öncülük etti ve planlara karşı kampanyaya devam edeceğini açıkladı ve dar zafere rağmen sonucun bir anlam ifade etmediğini söyledi. Silahlı kuvvetler “serbest geçiş” e sahipti. GSOA ayrıca kitlesel propagandayı vurguladı. Federal Savunma İhale Dairesi’nin bağlı olduğu Federal Savunma, Sivil Koruma ve Spor Bakanlığı tarafından “evet” oylamasını desteklemek için başlatılan kampanya ve halka gerçekleri sunma görevlerini yerine getirmediklerini söyledi.

Kaynak: WRI

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org