Savaş karşıtı eylemciler, silah fuarlarına ve sergilerine direnip meydan okudu

Silah fuarları, dünyanın dört bir yanındaki silahların satışında kilit bir rol oynamakta ve potansiyel alıcılara donanıma göz atma, iletişim kurma ve anlaşmaları yapma ve silah şirketlerine en son teknolojilerini sergileme fırsatı tanıma fırsatı sunmaktadır.

Dünyadaki silah fuarlarına karşı eylemler

06 HAZ 2019
Eylemciler geçtiğimiz haftalarda Kanada, Çek Cumhuriyeti, İsrail ve İspanya’daki silah fuarlarına ve sergilerine direnip meydan okudu.

Silah fuarları, dünyanın dört bir yanındaki silahların satışında kilit bir rol oynamakta ve potansiyel alıcılara donanıma göz atma, iletişim kurma ve anlaşmaları yapma ve silah şirketlerine en son teknolojilerini sergileme fırsatı tanıma fırsatı sunmaktadır.

Omega Araştırma Vakfı, dünyanın çeşitli yerlerinde yerli silah şirketlerini tanıtmak için devletler tarafından düzenlenen düzinelerce silah fuarını listeler. Dünyadaki silah fuarlarının ne zaman gerçekleştiğini öğrenmek için haritalama araçlarını kullanın: https://omegaresearchfoundation.org/resources/arms-fairs

CANSEC, Kanada

Birçok protestocu, büyük bir siyah kamyonu bloke etmek için pankartı kullanarak, “Silah satıcıları hoş karşılanmıyor!” Yazan bir yol boyunca bir pankart tutar.

CANSEC, Ottawa, Kanada’daki en büyük silah fuarıdır ve “600 VIP, general, üst düzey askeri ve hükümet yetkilileri” ve “dünyanın dört bir yanından 40+ delegasyonu” ağırlamaktadır. CANSEC, en son 2019 yılının Mayıs ayının sonlarında, Extinction İsyanı ve yerel belediye meclisleri dahil olmak üzere 100 protestocunun , eylemcilerin art arda girerek katıldığı fuar merkezinin sabah erken saatlerinde yer almasıyla gerçekleşti. Sergiye girmeye çalışan araçları kısaca ertelemenin yolu.

IDET, Çek Cumhuriyeti

IDET, Çek Cumhuriyeti, Brno’da düzenlenen iki yılda bir düzenlenen fuar ve Orta Avrupa’daki en büyük fuarlardan biri olduğunu iddia ediyor. WRI’nın bağlı kuruluşu NESEHUTI’nin üyeleri fuar dışında hareket ederek, giriş yaptı ve konuşma yaptılar. Grup ayrıca, el silahlarına göz gezdiren ve çeşitli silahları test eden insanlar da dahil olmak üzere, fuarın içini gösteren bir Facebook videosu hazırladı.

STOP IDET

Zastavme zbrojařský veletrh IDET v Brně! Zbraně nejsou hračky a lidská práva musí mít vždy přednost před byznysem. Zastavme vývozy zbraní do oblastí ozbrojených konfliktů a represivních režimů! Sdílejte toto video!#valkazacinatady #warstartshere #stopidet

Gepostet von STOP IDET am Montag, 27. Mai 2019

ISDEF, İsrail

Birkaç protestocu “savaş burada başlıyor” ve silah ticareti hakkındaki bilgileri okuyan pankartlar tutan bir sırada durur
ISDEF Tel Aviv’de düzenleniyor ve İsrail’in en büyük silah fuarı. ISDEF, dünyanın dört bir yanından gelen silah üreticilerini, özellikle de – ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde – İsrail askeri teknolojisini sergiliyor ve İsrail Devleti Dışişleri Bakanlığı ile Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı tarafından destekleniyor.

En son 4-7 Haziran tarihleri ​​arasında gerçekleşen fuar, Hamushim (“Silahlı”) örgütü, Barış İçin Kadın Koalisyonu ve Uluslararası Af Örgütü’nün eylemcileriyle “burada savaş başlıyor” yazan pankartlar ve tabelalar eylemcileriyle gerçekleşti. ISDEF fuarında hazır bulunan temsilciler, ülkenin uluslararası yaptırımlara maruz kalmasına rağmen, Myanmar ordusunun üyelerini içeriyordu.

FEINDEF, İspanya

FEINDEF, Mayıs ayı sonlarında Madrid’de gerçekleşti. Desarma Madrid, BDS Madrid ve Ecologistas en Acción üyeleri ile birlikte WRI üyesi Alternativa Antimilitarista MOC üyeleri, BDS Madrid ve Ecologistas en Acción üyeleriyle birlikte, pistlerin çıkarılmasını geciktirmek için bisiklet kilitlerini kullanarak fuar girişleri dışında bir forma girerken pankartlar sergilediler. Polis, grup bayraklarını çekerken tutuklandı.

Ayer nos concentramos con Desarma Madrid contra la feria de armas. ¡Exigimos que #Madrid se declare Ciudad Libre de Comercio de Armas! ✌??#NOaFEINDEF #FueraSeñoresDeLaGuerra #LibreDeComercioDeArmas #BDS #boycott #peace #NoALaGuerra #desarme

Gepostet von BDS Madrid am Donnerstag, 30. Mai 2019

Kaynak: WRI

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org