JÖH ve PÖH sayısı yıl sonuna kadar 20’şer bine çıkacak

Polis Özel Harekât (PÖH) ve Jandarma Özel Harekât (JÖH) timlerinin sayılarının önümüzdeki yılın sonuna kadar toplamda 40 bine ulaşması hedefleniyor. Ayrıca 200 adet 40 mm bomba atabilen tamburalı bombaatar ve seri bomba atışı yapan MK-19’lardan alındı.

‘Meskûn mahal’e özel silah ve personel

11.06.2016
Polis ve Jandarma Özel Harekâtçı sayısı, yıl sonuna kadar 20’şer bine çıkacak. Ayrıca 200 adet 40 mm bomba atabilen tamburalı bombaatar ve seri bomba atışı yapan MK-19’lardan alındı.

PKK’nın kent eylemleri ve ‘meskûn mahal çatışmaları’ tecrübesinden yola çıkan İçişleri Bakanlığı ve Genelkurmay, yeni Özel Harekât birimlerinin eğitimlerini tamamlayıp kadro sayısını artırdı. Polis Özel Harekât (PÖH) ve Jandarma Özel Harekât (JÖH) timlerinin sayılarının önümüzdeki yılın sonuna kadar toplamda 40 bine ulaşması hedefleniyor.

Habertürk’ten Bülent Aydemir’in haberine göre sayıları 7 bin 800 olan PÖH’ler, eğitimleri tamamlanan 5 bin polisle 12 bin 800’e ulaştı. 4 bin Özel Harekât polisi de eğitime başladı. Bunların da eklenmesiyle yıl sonunda PÖH timleri, 17 bine ulaşacak. Meslek içi katılımlarla 20 bin kişilik bir özel tim oluşturulacak.

12 bin 500 olan Jandarma Özel Harekât (JÖH) taburlarının sayısı ise 13 bin 500’e çıktı. Eğitimi tamamlanan 4 bin JÖH’ün katılımıyla bu sayı yıl sonu 17 bin 500 kişiye ulaşılacak. JÖH’lerde de hedef, 2017’ye kadar en az 20 bine ulaşmak.

Diğer taraftan Özel Harekât timlerinin silah, teçhizat ve zırhlı araç donanımları ve kabiliyetleri de artırılıyor. Bu amaçla polis ve jandarmanın meskûn mahalde sniper saldırılarına karşı koyabilmeleri için 200 adet 40 mm bomba atabilen, 6 kez üst üste seri atış yapabilen tamburalı bombaatar silahı satın alındı. Yine meskûn mahalde ve kırsalda kullanmak üzere zırhlı araçların üzerine monte edilen ve seri bomba atışı yapan MK-19 makineli bombaatarlardan da satın alındı. Türkiye’nin son dönemde İnsansız Hava Aracı (İHA) üretimindeki başarısı nedeniyle dışarıdan İHA alınmayacağı, il ve ilçelerin tam zamanlı olarak izlenmeye başlandığı açıklandı.

https://fr.4everproxy.com/direct/aHR0cDovL3RyLnNwdXRuaWtuZXdzLmNvbS9zYXZ1bm1hLzIwMTYwNjExLzEwMjMzMDIzNTIvbWVza3VuLW1haGFsLW96ZWwtc2lsYWgtcGVyc29uZWwuaHRtbA–

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org