EMASYA daha da ağırlaştırılarak, CHP’nin de desteğiyle Komisyon’dan geçti

Operasyonlara katılan askerlerin yargılanmalarını izne bağlayan düzenleme, Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edildi. Tasarı, ‘gerekli olan hallerde’ Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tüm illerde Bakanlar Kurulu kararıyla görevlendirilmesini de öngörüyor.

Askere koruma zırhı getiren düzenleme komisyondan geçti

Düzenleme, operasyonlardaki askerlerin izin verilene kadar gözaltına alınmasını ve yargılanmasını da engelliyor

10 Haziran 2016 Cuma 21:51
Operasyonlara katılan askerlerin yargılanmalarını izne bağlayan düzenleme, Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edildi.

Tasarı, ‘gerekli olan hallerde’ Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tüm illerde Bakanlar Kurulu kararıyla görevlendirilmesini de öngörüyor.

Düzenleme, operasyonlardaki askerlerin izin verilene kadar gözaltına alınmasını ve yargılanmasını da engelliyor.

Komisyonda kabul edilen tasarı, TBMM Genel Kurulu’nda da ele alınacak.

Komisyondaki görüşmeler sırasında tasarıya itiraz eden HDP görüşmelerden çekildi.

Komisyonda HDP ve AKP’liler arasında çıkan tartışmada HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu şöyle konuştu:

“Hayatımda böyle bir şey duymadım. Buraya gelerek bilgilenmek ve kendileri istediği için bir açıklamayı da kabul edilir bulmadığımı belirtmek istiyorum. Zaten yasa tasarısı sorunlu ve tartışılması gereken bir şey. Bir yarbayın gelip burada açıklama yapması, bilgi vermesi. Hatta bizim olmamamızın iyi olduğu iddiası da var. Açıkça burada bir toplantı olduğunu söylüyorsunuz. Geçmiş günlere dönelim o zaman. 12 Eylül, 28 Şubat sürecine dönelim. Buyurun çıkartın yasanızı. Böyle mi olacak. Parlamento düzeni bu mudur yani? Yıllardır demokrasi mücadelesi veren bir insan olarak gerçekten esef duyduğumu belirtmek isterim.”

https://www.demokrathaber2.net/guncel/askere-koruma-zirhi-getiren-duzenleme-komisyondan-gecti-h68264.html

**

Askere yargı zırhı geliyor

NTV Haber
7 Haziran 2016 Salı Türkiye

Terör operasyonlarına katılan askerlere soruşturma açılmasını izne bağlayan tasarı Meclis’e sunuldu. Tasarı yasalaşırsa, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının yargılanması Başbakanın iznine bağlanacak.

Hükümet, Terörle mücadelede askere “hukuki koruma” öngören tasarıyı Meclis’e sundu.

Tasarı, terörle mücadele operasyonlarına katılan askeri personelle ilgili soruşturma açılmasını ve yargılama yapılmasını izne bağlıyor.

Ana çerçeveye göre, izin mekanizması görevli personelin rütbesine göre çalışacak.

Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının soruşturulması Başbakan iznine bağlanacak.

Herhangi bir ilçedeki operasyonda görev yapan asker ya da kamu personelinin soruşturulması için ise kaymakam izni gerekecek.

Tasarıyla Türk Ceza Kanunu’nun hapis cezasının ertelenmesine ilişkin hükümleri, askeri suçlar için de uygulanacak.

GÖZETİM VALİDE, KOMUTA ASKERDE

Düzenleme yasalaştıktan sonra TSK, İçişleri Bakanlığı’nın teklifi ve Bakanlar Kurulu kararıyla, bütün il merkezlerinde bütün unsurlarıyla düzenlenecek operasyonlara katılabilecek.

İllerde TSK personelinin görevlendirilmesi halinde koordinasyon, işbirliği ve gözetimi valiler yerine getirecek. Komuta, sevk ve idare ise askeri birliklerin en kıdemli komutanında olacak.

Benzer bir yasal koruma daha önceden, yasada yapılan değişiklikle, MİT yetkililerine tanınmıştı.

KONUTLARA GİRİLEBİLECEK

Can veya mal güvenliğinin sağlanabilmesi ya da belirli kişilerin yakalanmasına yönelik olarak komutanın yazılı emriyle konutlara girebilecek. Birlik komutanının kararı 24 saat içinde hakim onayına sunulacak.

İZİN OLMADAN GÖZALTI YOK

Bu konuda yapılabilecek olası bir suçlamadan dolayı soruşturma izni verilene kadar personelle ilgili yakalama, gözaltı ve tutuklama tedbirlerine başvurulamayacak.

SİVİL YARGILAMA YOK

Askeri personelin, terörle mücadele sırasındaki faaliyetleri askeri hizmet ve görevlerinden sayılacak. Bu faaliyetler sebebiyle işlediği iddia edilen suçlar askeri suç kapsamında sayılacak ve herhangi bir sivil yargılama söz konusu olmayacak.

http://www.ntv.com.tr/turkiye/askere-yargi-zirhi-geliyor,kES2QdGj3Uug5iqwxQyENg

**

“BU YASAYI ‘EMASYA’ GİBİ TAKDİM ETME GAYRETLERİ VAR. BU EMASYA FALAN DEĞİLDİR”

Bakan Bozdağ konuşmasında TBMM’de Milli Savunma Komisyonu’nda ‘Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın görüşülmesine de değindi. Bozdağ, şunları söyledi:

“Son günlerde Milli Savunma komisyonda görüşülen bir kanun tasarısı üzerinden de eleştiri yapılıyor. Kanun tasarısı terörle mücadele eden güvenlik kuvvetlerimize hukuki himaye getirmektedir. Canını ortaya koyarak, gözünü kırpmadan ölüme koşuyor. Öte yandan da teröristler ve onların vekaletini alanlar, savcılık, savcılık gezip onları şikayet ediyor. Bu mücadele bu motivasyonla nasıl sürecek? Bu yasa hukuka uygun bir yasadır. Ama bu yasayı EMASYA gibi takdim etme gayretleri var. Bu EMASYA falan değildir. Terörle mücadelede silahlı kuvvetleri Bakanlar Kurulu görevlendirdiği zaman nerede görevlendirdiğini yazacak. Ne kadar süre ile görevlendirdiğini yazacak. Bu hukuki himaye terörle mücadele için görevlendirilen yerlerle sınırlı olacak ve görevlendirilen süre kadar olacak. Yoksa Türkiye’nin her yerindeki silahlı kuvvetler için getirilen bir düzenleme değildir” ifadelerini kullandı.

http://www.gercekgundem.com/siyaset/213751/akpli-bozdag-askere-koruma-zirhini-savundu

**

Vesayetin Kapısını Aralayan Adım – Mehmet Ocaktan (Karar)

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org