Karikatür yarışması: “Militarizmden Arındırılmış Bir Dünya”

Sol görüşleri nedeniyle TSK’den ilişiği kesilmiş askerlerin kurduğu Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği (ADAM-DER), karikatür yarışması düzenliyor.

İstanbul – BİA Haber Merkezi – 04 Ocak 2021, Pazartesi
12 Mart 1971 ve 12 Eylül 1980 askeri darbe dönemlerinde sol görüşleri nedeniyle TSK’den ilişiği kesilmiş askerlerin kurduğu Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği (ADAM-DER), karikatür yarışması düzenliyor.

Yarışmanın başlığı ise “Militarizmden Arındırılmış Bir Dünya Ütopyası.”

Derneğin kuruluş amaçlarından biri de, “Diktatörlüğe, darbelere ve militarizme karşı demokrasiyi ve insan haklarını savunmak, insanlık suçlarının önlenmesi ve faillerinin yargılanması için çaba göstermek.”

Buradan hareketle yarışmanın amacı da şöyle:

“Aileden kışlaya, okuldan işyerlerine varıncaya dek her yerde yaşamımıza nüfuz eden militarist söylemi, ona ait dilin özelliklerini ve değişik simgeleri görünür kılmak, militarizme karşı demokratik kamusal bilince sanatın gücüyle karikatür alanından bir katkıda bulunmak, yarışmanın başlıca amacıdır.
Karikatür sanatı ile ilgilenen sanatçılar için yeni bir alan açmak, başarı kazananların çalışmalarına küçük de olsa maddi bir katkı sunmak ve eserlerini sergilemek için bir olanak yaratmak ADAM-DER’in bu yarışmadaki diğer amaçlarını oluşturuyor.”

Tüm çizerlere açık olan yarışmaya son katılım tarihi 5 Mart 2021. 8 Mart 2021’de sonuçları açıklanacak yarışmada ödül alan çizerlere ödülleri, 12 Mart 1971 Darbesinin 60. Yıldönümünde açılacak bir sergide verilecek.

Yarışmaya katılım koşulları ve detaylı bilgi için burayı tıklayın.

(AÖ)

Kaynak: Bianet

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org