Kayıp Askerin Kardeşi: Genelkurmay’ın Açıklaması Doğru Değil

Zorunlu askerlik yaparken 12 Haziran’dan bu yana kendisinden haber alınamayan Osman Karadeniz’le ilgili Genelkurmay Başkanlığı’nın “firari” açıklamasını yalanlayan Karadeniz’in kardeşi “Bu kabul edilemez bir durum bu açıklamayı şiddetle kınıyoruz” dedi.

Karadeniz’in kardeşi: Genelkurmay’ın açıklaması doğru değil

Kayıp Kürt asker Osman Karadeniz’in kardeşi Mehmet Ali Karadeniz, Genelkurmay Başkanlığı’nın 13 gün sonra yaptığı açıklamayı yalanladı

26 Haziran 2015 Cuma 10:10
Zorunlu askerlik yaparken 12 Haziran’dan bu yana kendisinden haber alınamayan Osman Karadeniz’le ilgili Genelkurmay Başkanlığı’nın “firari” açıklamasını yalanlayan Karadeniz’in kardeşi “Bu kabul edilemez bir durum bu açıklamayı şiddetle kınıyoruz” dedi.

İzmir Buca’da zorunlu askerlik yaparken 12 Haziran’dan bu yana kendisinden haber alınamayan Osman Karadeniz’le ilgili Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada Karadeniz’in tertip edildiği birliğe katılmak için İzmir Merkez Komutanlığından kontrollerin ardından çıktığı, bununla ilgili güvenlik kamerası görüntülerinin bulunduğu belirtilerek, Karadeniz’in hala birliğine katılmadığı ve firari durumunda olduğu belirtildi.

Genelkurmay’ın açıklamasını değerlendiren Karadeniz’in kardeşi Mehmet Ali Karadeniz ise, açıklamanın kabul edilemez olduğunu söyledi.

Osman’ın birliğine gittikten sonra Şirinyer Karakolu’na gittiğini belirten Karadeniz, burada Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili İdris Baluken’le telefon görüşmesi yaptığı sırada siyasi şubeden iki sivil polis geldiğini ve kendisine “Sen kiminle görüşüyorsun” diye sorduklarını söyledi.

Baluken’le görüştüğünü söylemesi üzerine ise polislerin Karadeniz’e, “İdris Baluken’i nereden tanıdığımı sordular. Ben de aile dostumuz olduğunu söyledim. Bunun üzerine ise polisler bana ‘Baluken aile dostunuzsa gidip ona sorsanıza neden burada arıyorsunuz o çok iyi biliyordur şimdi nerede olduğunu. Osman örgüttedir size daha çok yardımcı olur’ dediler. Osman’ın parti çalışanı olduğunu da söylediler. Ayrıca bana ‘Bir milletvekiliyle özellikle İdris Baluken’le telefonla konuşabilecek kadar samimiysen onun yerini çok iyi biliyordur’ dediler” diye konuştu.

Daha sonra Merkez Komutanlığı’ndaki Alay Komutanı ile yaptığı görüşmeyi anlatan Karadeniz, “Tabur komutanı Osman’ın belki örgütle bir bağlantısı olabileceğini söyledi. Bunu ben onlara söylemedim. Sivil giyimli bir kişiydi. Hatta Osman’ın çıkış belgesini de kendisinin imzaladığını söyledi. ‘Git Osman’ı Kadifekale’de ara, git Osman’ı örgütte ara’ dedi” diye kaydetti.

Açıklamayı kınadıklarını belirten Karadeniz, “Dehşet verici bir açıklamadır. Görüşme yaptığım oda da kameralar var eğer ses de kaydediyorsa o görüntüleri çıkarsınlar. Bu kabul edilemez bir durum bu açıklamayı şiddetle kınıyoruz” dedi. (DİHA)

http://www.demokrathaber.net/guncel/karadeniz-in-kardesi-genelkurmay-in-aciklamasi-dogru-degil-h50834.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org