Kıbrıs: ‘Vicdani Ret’ için AİHM’de açılan davaların sonucuna göre hareket edilecek

Murat Kanatlı’nın 2010-2011 yıllarında seferberliğe gitmediği için Askeri Mahkeme’deki iki davası AİHM’de açılan davaların sonucuna göre Savcılık tarafından geçiçi olarak geri çekildi.

‘Vicdani Ret’ için gözler AİHM’de

08 Kasım 2018
Murat Kanatlı’nın 2010-2011 yıllarında seferberliğe gitmediği için Askeri Mahkeme’deki iki davası Savcılık tarafından geçiçi olarak geri çekildi.

Vicdani reddini açıklayarak seferberliğe katılmayı, savaşın hazırlıklarını yapmayı reddeden vicdani retçi Murat Kanatlı’nın 2010-2011 yıllarında seferberliğe gitmediği için Askeri Mahkeme’deki iki davası Savcılık tarafından geçiçi olarak geri çekildi.

Savclılık konuyla ilgili AİHM’de açılan davaların sonucuna göre hareket edecek.

Kaynak: Yeni Düzen

**

Bir vicdani retçi hapishane tehditi ile karşı karşıya

Askeri Mahkeme’de yargılanmaları devam eden vicdani retçiler Murat Kanatlı, Halil Karapaşaoğlu ve Haluk Selam Tufanlı’nın duruşmalarına bugün devam edildi.

Mahkemede Murat Kanatlı hakkında davada AİHM’deki davalar sonuçlanana kadar süreç beklenecek. Bu süreç boyunca da davalar geçici olarak geri çekildi.

Haluk Selam Tufanlı hakkındaki 6 davası için AİHM’deki davasının dosya numarası henüz alınmadığından dolayı duruşma 20 Aralık tarihine ertelendi.

Öte yandan Halil Karapaşaoğlu’nun davasında ise Karapaşaoğlu’nun AİHM’de dava süreci olmadığı için duruşma 6 Aralık tarihine ertelendi.

Duruşma boyunca savcılığın davaların devamı yönünde ısrarcı olması ve Yargıç’ın “Yargılanması için ısrarcı mısnız?” sorusuna ‘evet’ demesi dikkat çekti.

Karapaşaoğlu 6 Aralık tarihinde tekrar mahkemeye çıkacak.

Karapaşaoğlu sosyal medyada yaptığı açıklamada “Savcılık “kelle” istiyor. Yani beni hapise atmak icin elinden geleni yapıyor. Hükümet vicdani retle ilgili yasa tasarısı meclisin gündemine getirmezse, iş işten gecmis olacak. Bu meclisin icindeki butun partilerin ve bu partilerin icinde aktif olarak çalışan arkadaşlarımın utancı olarak bir kenarda dursun. Gün gelir bir gün hatırlatılır.” ifadelerini kullandı.

Murat Kanatli
19 saat önce

Askeri mahkemede yarım iyi karar… Benim 2 davada AİHMdeki süreç beklenecek, davalar geçici olarak geri çekildi.. Haluk Selam Tufanli 6 davası için AİHMdeki davasının dosya numarası alınmadı için 20 Aralık tarihine ertelendi, Halil Karapaşaoğlu 2 davası konusunda ise AİHM dava süreci olmadığı için 6 Aralık tarihine ertelendi, Savcılık Güney Kore kadar olamadı davada ısrarlı, bir vicdani retçi hapishane tehditi ile karşı karşıya…

Kaynak: Gazedda Kıbrıs

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org