Kıbrıslı Rum ve Türkler, Lefkoşa’daki tampon bölgede anti-militarist eylem gerçekleştirdiler

100 kadar protestocu Kuzey Lefkoşa’daki Sarayönü’nden başlayarak Ledra Caddesi boyunca geçtiler ve kapıyı kırarak tampon bölgeye girdiler.

BARIŞ PROTESTOCULARI TAMPON BÖLGEYE GİRDİ

Kıbrıs’ın birleşmesini ve askerlerden arındırılmasını talep eden Kıbrıslı Rum ve Türkler, Cumartesi günü Lefkoşa’daki tampon bölgeye girerek anti-militarist bir yürüyüş gerçekleştirdiler. 100 kadar protestocu Kuzey Lefkoşa’daki Sarayönü’nden başlayarak Ledra Caddesi boyunca geçtiler ve kapıyı kırarak tampon bölgeye girdiler.

Protestocuların daha fazla ilerlemelerini engellemek isteyen BM askerleri ile biraz gerginlik yaşanmış olsa da genel olarak barışçıl bir eylem oldu. Protestocular şarkılar ve “Kıbrıs’ta barış engellenemez” sloganları eşliğinde, bölgede yaklaşık 2 saat kaldılar.

Protestocuların bazıları eylemin bir noktasında futbol oynamaya bile başladılar. Grubun belirttiğine göre; çeşitli örgütler 11 yıldır askersiz Lefkoşa için yürüyüşler yapıyorlardı ama sadece ikinci defa iki tarafın ortaklaşa düzenlediği bir yürüyüş gerçekleşmişti.

Yazılı bir açıklamada “Kıbrıs’ın tamamen askersizleşmesi konusundaki duruşumuzda kararlıyız.” ifadeleri yer aldı. “Hiçbir ordu güvenlik garantisi veremez. Sadece birleşik Rum ve Türk Kıbrıslılar adada güvenliği sağlayabilir.”

Daha fazla fotoğraf için:
https://www.facebook.com/pg/demnicosia/photos/?tab=album&album_id=186485…demilitarized nicosia

Çeviri: VR

Kaynak: EBCO

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org