Kıbrıslı vicdani retçi Tufanlı askeri mahkemede yeniden hakim karşısındaydı

Basın-Sen, KTÖS, Arif Tahsin Vakfı yetkilileri ve YKP’den Murat Kanatlı’nın da katıldığı dava, avukat Öncel Polili’nın sunduğu belgelerin incelenmesi için savcının talebi ile 27 Aralık tarihine ertelendi.

AİHM’deki belgeler incelenecek

21 Aralık 2018
Vicdani reddini açıklayarak seferberliğe gitmeyen Haluk Selam Tufanlı’nın davası dün Askeri Mahkemede yeniden görüşüldü. Tufanlının avukatı Öncel Polili Savclığın talep ettiği belgeleri sundu.

Devrim Demir
Vicdani reddini açıklayarak seferberliğie gitmeyen ve Askeri Mahkemede yargılanan Haluk Selam Tufanlının davası dün Yargıç Temay Sağer huzurunda yeniden görüşüldü.

Bir önceki duruşmada, avukat Öncel Polili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde açılan dava ile ilgili belge sunacağını belirterek, dava dünkü tarihe ertelenmişti.

Yargıç Temay Sağer huzurunda görüşülen davada, İddia Makamı adına savcı Doğa Tokay ve Haluk Selam Tufanlının avukatı Öncel Polili hazır bulundu.

Tufanlı’nın duruşmasında Basın-Sen, KTÖS, Arif Tahsin Vakfı yetkilileri ve YKP’den Murat Kanatlı da gelişmeleri izledi.

Savcılık belgeyi incelemek için süre istedi

Avukat Öncel Polili, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde açılan dava ile ilgili belgeyi savcı Doğa Tokay’a sundu. Tokay, belgenin incelenmesi için mahkemeden kısa bir süre talep etti.

Yargıç Temay Sağer, savcının süre talebini değerlendirerek davayı 27 Aralık tarihine erteleyek oturumu kapattı.

Kanatlı: Davanın geri çekilmesini bekliyoruz

Davanın ertelenmesi ile mahkeme çıkışı basına kısa bir açıklama yapan Murat Kanatlı, bir önceki duruşmada söylendiği gibi AİHM’de açılan davaya dair belgeyi sunduklarını belirterek, davanın 27 Aralık tarihinde geri çekilmesini beklediklerini kaydetti.

Kanatlı, 3 Ocak tarihinde görülecek dava ile ilgili savcılığın geri çekmeme konusunda ısrarlı olduğunu ifade ederek, “Uluslar arası eylemciler 3 Ocak tarihinde mahkeme önünde eylem yapacak. Umarım bir vicdani retçi daha hapse girmez” sözlerini kullandı.

Kaynak: Yeni Düzen

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org