Kıbrıs’ta liderler ‘barış kahvesi’ içtiler

Kıbrıs Cumhuriyeti Devlet Başkanı Nikos Anastasiadis ile Kuzey Kıbrıs lideri Mustafa Akıncı Lefkoşa’da Lokmacı kapısında buluştuktan sonra önce Arasta’yı daha sonra ise Güney Kıbrıs’a geçerek Uzun Yol (Ledra Caddesi) ile Faneromeni Kilisesi’nin bulunduğu Faneromeni bölgesini gezdi.

Anastasiadis ile Akıncı ‘barış kahvesi’ içti

Lokmacı kapısında buluşan Kıbrıslı liderler hattın iki yanında gezerek birlikte kahve içtiler

24 Mayıs 2015 Pazar 20:56
Kıbrıs Cumhuriyeti Devlet Başkanı Nikos Anastasiadis ile Kuzey Kıbrıs lideri Mustafa Akıncı Lefkoşa’da Lokmacı kapısında buluştuktan sonra önce Arasta’yı daha sonra ise Güney Kıbrıs’a geçerek Uzun Yol (Ledra Caddesi) ile Faneromeni Kilisesi’nin bulunduğu Faneromeni bölgesini gezdi.

Kuzey Kıbrıs Postası’nın haberine göre, Kuzeyde Büyük Han’da kahve molası veren liderler, Güney Kıbrıs’ta da Faneromeni bölgesinde bulunan Halara Cafe’de kahve molası verdi. Halara Cafe’de Zivaniya da içen liderler basına kısa birer açıklama yaptı.

ANASTASİADİS: GELECEK İÇİN ÇÖZÜM OLMALI

Anastasiadis açıklamasında, Kıbrıs sorununa en erken zamanda çözüm bulmak için çalışacaklarını, iki toplumun geçmişinde çatışmalar görülebildiğini ancak her iki toplumun geleceği için çözümün olması gerektiğini söyledi.

AKINCI: UMUT MESAJINI VERMEK İSTİYORUM

Mustafa Akıncı ise, sosyal etkinliğin Kıbrıs süreci açısından önemli olduğunu ifade etti.

Akıncı, “Umut mesajını vermek istiyorum çünkü, yaşanan pek çok hayal kırıklığının ardından umuda ihtiyaç var ancak yaşanmasını istemediğimiz tek şey, yeni bir hayal kırıklığı dahadır” dedi.

“Yeme içmede Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların iyi olduğunun kabul edildiğini ancak müzakere ve iş yapmaya gelince yeme içmedeki başarı kadar başarılı olunmadığını” ifade eden Akıncı, bunu ters çevirmek gerektiğini ifade etti.

Akıncı, “Çok iyi bir başlangıç yaptık ancak daha önemlisi iyi başlangıcı devam ettirerek nihai hedefe ulaşmaktır… Kıbrıslı Rum topluma şu mesajı vermek istiyorum: Gelecek nesillere daha güzel gelecek sunmak için gerekli olan karalılık, siyasi irade ve ortak vizyona sahibiz” dedi.

Halara Cafe’dedeki molanın ardından Nikos Anastasiadis, Mustafa Akıncı’ya, Uzun Yol’un bittiği ve Akıncı’nın Anastasiadis’i karşıladığı yere kadar eşlik etti, ardından uğurladı.

ZEYTİN DALI VE BARIŞ TÜRKÜSÜ

Basının büyük ilgi gösterdiği gezide liderler Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlar tarafından çözüm beklentisi mesajını vermek için sık sık alkışlandı. Güney’de Uzun Yol’da bir noktada barışı simgeleyen zeytin dalı sunuldu. Kuzey’de ise bir kişi sazı ile barış türküsü dillendirdi.

Liderlere ziyaretleri esnasında ekmek kadayıfı, pilavuna, zivaniya gibi geleneksel yiyecek ve içecekler ikram edildi.

Basının büyük ilgi gösterdiği gezi sırasında zaman zaman izdiham yaşandı. Bazı televizyon kanalları geziyi canlı yayınlarıyla izleyicilerine ulaştırdı.

Anastasiadis, bugün doğum günü olan Kıbrıslı Türk müzakereci Özdil Nami’ye hediye verdi.

Liderler Uzun Yol’daki mola sırasında oturdukları kafede kazı kazan bileti de kazıdı.

Akıncı ile Anastasiadis’e, müzakerecileri Özdil Nami ve Andreas Mavroyannis, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı ile Lefkoşa Rum Belediyesi Başkanı Konstantinos Yorgacis ve sözcüleri eşlik etti.

Akıncı, Anastasiadis’i karşılamaya giderken ise Lefkoşa Türk Belediyesi görevindeyken ortak işler yaptığı dönemin Lefkoşa Rum Belediye Başkanı Lellos Dimitriadis ile de ayaküstü sohbet etti.


http://www.demokrathaber.net/dunya/anastasiadis-ile-akinci-baris-kahvesi-icti-h49431.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org