Lefkoşa’da ‘İki Toplumlu Barış ve Birleşme İnisiyatifi’nden ortak eylem

Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’da Türk ve Rumlar, iki yönetim arasında yapılmakta olan barış ve birleşme görüşmelerine destek olmak için ortak gösteri düzenledi.

Kıbrıs’ta barış için ortak gösteri

Kıbrıs’ta Rum ve Türk eylemciler barış ve birleşme taleplerini sunmak için Lefkoşa’da ortak eylem düzenledi. Grup daha sonra bildirilerini sunmak için Türk ve Rum liderleri makamlarında ziyaret etti.

15 Ara 2016 (Son güncelleme 12:52)
DUVAR – Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’da Türk ve Rumlar, iki yönetim arasında yapılmakta olan barış ve birleşme görüşmelerine destek olmak için ortak gösteri düzenledi. ‘İki Toplumlu Barış ve Birleşme İnisiyatifi’nin organize ettiği yürüyüşte Türkçe ve Rumca pankartlar açıldı.

İnsiyatif, çift dilde hazırladığı ve ‘birleşme’ talepli bildirilerini Türk ve Rum liderler Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiadis’e sundu. Onlarca sivil toplum örgütünün imzası bulunan metinde, “Kıbrıs halkı, liderlerimizin önceden belirlenmiş ve sağlam zemine dayanan yolda ve halihazırda karşılaşılan zorluklara yönelik yaratıcı çözümler bularak, hızlı ve tereddütsüz hareket etmesini beklemektedir” denildi.

AKINCI, GRUBU SARAYDA KABUL ETTİ

KKTC Cumhurbaşkanlığı Mustafa Akıncı, taleplerini iletmek isteyen grubu Cumhurbaşkanlığı Sarayında ağırladı. Grubun barış ve birleşme taleplerini Akıncı, “Ocak ayında mutlu sonuca gitmek için her türlü gayreti göstermeye hazırız” sözleriyle cevapladı.

İnsiyatif temsilcileri Akıncı’yla gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından Rum lider Anastasiadis’i temsilen bildiriyi Başkanlık Müsteşarı Konstantinos Petrides’e iletti.

YENİDEN BARIŞ GÖRÜŞMELERİ

Kıbrıs’ta barış ve birlik gibi konuların da görüşülecek yeni toplantının tarihi geçtiğimiz haftalarda açıklanmıştı. Türk ve Rum liderler ara bölgede bir araya gelerek, 11 Ocak’ta harita değişimini ve 12 Ocak’ta da garantörlerin katılacağı beşli bir zirveyi gerçekleştirmeyi karara bağladı.

İsviçre görüşmelerinde Rum ve Türk tarafları anlaşmaya varamamıştı. (DIŞ HABERLER)

Kaynak: Gazete Duvar

**

ETKİNLİKTE BİLDİRİ DE DAĞITILDI

İki Toplumlu Barış ve Birleşme İnisiyatifi, etkinlikte Türkçe ve Rumca bildiri de dağıttı.

Kıbrıs Halkı “Hemen şimdi” Çözüm ve Birleşme İstiyor!” başlıklı bildiride, taleplerini dile getiren İnisiyatif, müzakere sürecinin en belirleyici aşamaya ulaşırken, bu kritik dönemeçte, iki lidere, gelecek ay yapılacak olan Cenevre görüşmelerinde üzerinde uzlaşmaya varılan bir anlaşma ortaya koymak için gerekli olan tüm gerekli adımları atmaları yönünde çağrıda bulundu.

Bildiride, Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ülkeyi yeniden birleştirmek için gösterdikleri bağlılık, sorumluluk ve yoğun çaba için kutlanarak, tam destek belirtildi.

Bildiride, şu ifadelere yer verildi:

“Kıbrıs halkı liderlerimizin, önceden belirlenmiş ve sağlam zemine dayanan yolda ve halihazırda karşılaşılan zorluklara yönelik yaratıcı çözümler bularak, hızlı ve tereddütsüz hareket etmesini beklemektedir.

Nasıl bir anlaşmaya varılırsa varılsın bunun kusursuz olamayacağının ve anlaşmadan sonra da karşımıza zaman zaman sorunların çıkacağının bilincindeyiz. İki Toplumlu Barış ve Birleşme İnisiyatifi, her iki kesimde yaşayan Kıbrıslıların büyük çoğunluğunun desteği ile birlikte, ortaya çıkabilecek tüm sorunlara inat, birleşik devletin barış ve refahını korumak için çok çalışacaktır.”

Kıbrıs’ta ve bölgede hakim olan koşulların, bir çözüm bulabilmek için olumlu bir konjonktür oluşturduğuna işaret edilen bildiride, böylesi bir gelişmenin Kıbrıs ekonomisini yeniden canlandıracağı ve Kıbrıs’ın bölgede istikrarın ve işbirliğinin temel direği olmasını sağlayacağı kaydedildi.

Bildiride, şöyle denildi:

“Koşulların değişkenliği, fırsat penceresini bizim için her zaman açık tutmayacaktır. Bu nedenle hemen harekete geçmemiz gerekmektedir!

Liderlerimize, Cenevre görüşmelerine kadar ve görüşme süresince, bir sonuca varabilmek için, çabalarını en üst seviyeye taşımaları için çağrıda bulunuyoruz. Ayrıca tüm Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlara Çözüm ve Yeniden Birleşmeyi sağlamak için bir araya gelip harekete geçme çağrısı yapıyoruz. 2017’nin Yeniden Birleşmenin yılı olması için hep birlikte mücadele edelim!”

Kaynak: haberkktc

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org