‘Kıbrıs’ta müzakereler hiç olmadığı kadar ilerledi’

Kıbrıs müzakereleri bugün İsviçre’de başladı. Cuma gününe kadar devam edecek. “Mülkiyet, Ekonomi, AB İle İlişkiler, Yönetim ve Güç Paylaşımı, Toprak, Güvenlik ve Garantiler” konu başlıklarından “Güvenlik ve Garantiler” başlığı hariç tümünün görüşülmesi bekleniyor.

Kıbrıs müzakereleri bugün İsviçre’de başladı. Görüşmelere katılan BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, müzakerelerin hiç olmadığı kadar ileriye taşındığını belirterek, Akıncı ve Anastasiadis’e teşekkür etti.

07 Kas 2016 (Son güncelleme 23:28)
DUVAR – Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Cumhuriyeti Devlet Başkanı Nikos Anastasiadis bir araya geldi. Müzakereler Cuma gününe kadar devam edecek.

Görüşmelerde, müzakerelerdeki “Mülkiyet, Ekonomi, AB İle İlişkiler, Yönetim ve Güç Paylaşımı, Toprak, Güvenlik ve Garantiler” konu başlıklarından “Güvenlik ve Garantiler” başlığı hariç tümünün görüşülmesi bekleniyor. “Güvenlik ve Garantiler” konusunun da, 1960 anlaşmasına göre garantör ülkeler olan İngiltere, Türkiye ve Yunanistan’ın da katılımıyla beşli bir toplantı halinde ele alınması öngörülüyor.

‘ÇÖZÜLMEYİ BEKLEYEN HASSAS VE ZOR KONULAR KALDI’

Mont Pelerin kasabasındaki zirvenin açılışını yapan BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, liderler ve müzakere heyetleriyle çektirdiği fotoğraflarının ardından basına açıklamalarda bulundu. Ban Ki-Moon, üzerinde anlaşmaya varılamamış hassas ve zor konular bulunduğunu ancak; liderlerin İsviçre’ye bu konuları çözme iradesi ve kararlılığıyla geldiğine inandığını söyledi.

Ban Ki-moon, üzerinde anlaşmaya varılamamış konulara yoğunlaşacaklarını belirtti. Ban Ki-moon, Türk ve Rum liderlerin, 2016’da bir çözüme ulaşılması için ellerinden geleni yapacaklarını dile getirdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ve Kıbrıs Cumhuriyeti Devlet Başkanı Anastasiadis’i, ortaya koydukları özveriden dolayı takdir eden Ban Ki-moon, liderlerin son 18 ayda ciddi derecede ilerleme kaydettiklerini ifade etti.

‘MÜZAKERELERİ HİÇ OLMADIĞI KADAR İLERİYE TAŞIDILAR’

İki liderin, müzakereleri daha önce hiç olmadığı kadar ileriye taşıdıkları belirten Ban Ki-moon, “Kıbrıs’ta çözüm, şimdi erişilebilecekleri uzaklıkta. Her iki toplumda da beklenti yüksek” dedi.

Ban Ki-moon, Kıbrıs sorununun çözülmesinin, dünyanın farklı yerlerindeki anlaşmazlıkların çözülebileceği konusunda ümit vereceğini söyledi.

‘BM HER TÜRLÜ YARDIMA HAZIR’

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ayrıca liderlere, ortak hedeflerine erişebilmeleri için BM’nin mümkün olan her tür yardımı yapamaya hazır olduğunun teyidini vermek için İsviçre’ye geldiğini ifade etti.

Ban Ki-moon tüm uluslararası topluma, çözüm için liderlerine destek verme çağrısında bulundu ve ev sahipliğinden dolayı, İsviçre hükümetine teşekkür etti. (DHA)

Kaynak: Gazete Duvar

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org