Kızılhaç, Şeyh Maksud’a cihatçı saldırılarında kimyasal silah kullanıldığını onayladı

YPG yaptığı açıklamada, “El Nusra ve ÖSO, Şeyh Maksud mahallesine kimyasal silahla saldırdı. 4 sivil ile 2 YPG üyesi yaralandı. Nefes almakta zorluk çekiyorlar. Klor gazı kullandıklarından şüphe ediyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Kızıl Haç, Halep’te zehirli gaz kullanıldığını onayladı

07.04.2016
Suriye’nin Halep kentindeki cihatçı saldırılarında kimyasal gaz kullanıldığı iddiaları, Kızıl Haç tarafından onaylandı.

Halep’teki Kızıl Haç hastanesi doktorlarından biri, en az 4 hastanın, spazm ve bulantı gibi gaz zehirlenmesi belirtileri gösterdiğini söyledi.

Demokratik Suriye Güçleri yetkililerinden Rezan Hiddo, El Nusra’nın Halep’teki son saldırısında zehirli gaz kullandığını belirterek, “Birçok kişi, Suriye Kızıl Haçı’nın Halep’teki hastanesine götürüldü, durumları kritikti” dedi.

​Sputnik’e konuşan YPG’nin Halep sözcülerinden Berfin Hezil de gün içinde yaptığı açıklamada, “El Nusra ve ÖSO, Şeyh Maksud mahallesine kimyasal silahla saldırdı. 4 sivil ile 2 YPG üyesi yaralandı. Nefes almakta zorluk çekiyorlar. Klor gazı kullandıklarından şüphe ediyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

CEYŞ’UL İSLAM: YASAKLI SİLAH KULLANDIK, SORUMLULARI CEZALANDIRACAĞIZ

Bu arada Ceyş’ul İslam (İslam Ordusu) Halep’te ‘Kürt milislere’ karşı ‘yasaklı’ silah kullandıklarını itiraf etti. Örgütten yapılan açıklamada tam olarak hangi maddenin kullanıldığı belirtilmese de sorumluların cezalandırılacağı ve bu sorumlular arasında yer alan komutanlarından birinin askeri mahkemeye çağrıldığı söylendi.

http://tr.sputniknews.com/ortadogu/20160407/1022018330/kizil-hac-halep-zehirli-gaz.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org