KKTC Anayasa Mahkemesi’nden vicdani retçilere: “Askeri mahkeme adildir, yargılanabilirsiniz”

Vicdani retçi Murat Kanatlı ve Haluk Selam Tufanlı’nın sivil mahkemede yargılanmasına yönelik talepleri, Anayasa Mahkemesi tarafından reddedildi.

Kanatlı: Olmayan bir suçtan yargılanıyoruz

Anayasa mahkemesi vicdani retçilerin talebini kabul etmedi

21 Nisan 2018 – 06:08
Evrim KAMALI
Vicdani retçi Murat Kanatlı ve Haluk Selam Tufanlı’nın sivil mahkemede yargılanmasına yönelik talepleri, Anayasa Mahkemesi tarafından reddedildi. Anayasa Mahkemesi’nde okunan kararda, vicdani retçilerin sivil mahkemede yargılanması talebi, mahkemenin Güvenlik Kuvvetleri Mahkemesi’ne atanan yargıçların bağımsız kurumlar tarafından atandığı gerekçesiyle reddedildi.

“Askeri mahkemede yargılanmada sorun yok”

Mahkeme, yargıçların kararlarını kimsenin etkisi altında olmadan, bağımsız olarak aldığına kanaat getirerek, Askeri Mahkeme’de adil yargılanmayla ilgili sorun olmadığı kararına vardı. Mahkeme sonucunda konu ile ilgili olarak açıklama yapan Yeni Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri ve vicdani retçi Murat Kanatlı, Meclis’te tüm siyasi partilerin bir rapor hazırladığını ve bu raporda vicdani reddin insan hakkı olduğuna yönelik vurgu yapıldığını kaydetti. Meclis’te yasal düzenleme talep edildiğini ve yasa koyucunun bunu yapması gerektiğini belirten Murat Kanatlı, konu ile ilgili CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe’nin Meclis kürsüsünden rapor okuduğunu ve Başbakan’a yasal düzenleme yapılması gerektiğini ilettiğini söyledi.

Kanatlı: Olmayan bir suçtan yargılanıyoruz

Murat Kanatlı, “Meclis’te vicdani ret hakkının varlığından ve suç olmadığından söz edildiğine göre, biz olmayan bir suçla ilgili yargılanıyoruz. Bu teknik bir sorundur. Meclis düzenleme yaptığı güne kadar sorun olarak durmaktadır. Bizde bu soruna karşı yargılanacağımızı biliyoruz ve bedel ödemeye de hazırız” dedi.

Kaynak: Yeni Bakış

**

Haberi daha geniş olarak okumak için tıklayın

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org