KKTC Dışişleri Bakanı: “Vicdani ret geliyor”

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay, “Askerlik görevinin vicdani ret kapsamına girmesi durumunda, görevin daha farklı yerine getirilip getirilemeyeceğine ilişkin değişiklik tasarısı hazırlandı” dedi.

Özersay: “Vicdani ret geliyor”

Dışişleri Bakanı Özersay, vicdani ret konusunda taslak bir çalışma hazırlandığını belirterek, çalışmanın Başsavcılık ve askeri makamlara görüş almak maksadıyla gönderildiğini ve görüşlerin de geldiğini, konunun önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu’nda görüşüleceğini açıkladı.

08 Ekim 2018 Pazartesi
Bir tv programına konuk olan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay, hükümet programında da yer alan vicdani ret konusunda açıklamada bulundu.

Özersay konuyla ilgili devam eden davalar olduğunu bildiklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Bu konu Bakanlar Kurulu’nda bir kez gündeme geldi ve kurul sonrası bunu açıklayan durumundaydım. Bu konuda 2 şey yapıldı. Bu konuda taslak bir çalışma hazırlandı.

Askerlik görevinin vicdani ret kapsamına girmesi durumunda, görevin daha farklı yerine getirilip getirilemeyeceğine ilişkin değişiklik tasarısı hazırlandı.

Bu tasarı Başsavcılık ve askeri makamlara gönderilerek görüş istendi. Görüşler geldi. Hükümet olarak bu konuda bir karar vereceğiz. Belli bir noktada olduğumuzu söyleyebilirim. Siyasi bir karar üretilmesi gerekiyor. Vicdani ret konusu, kısa bir süre sonra Bakanlar Kurulu’nda yeniden gündeme gelecek.”

Kaynak: Haberal

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org