KKTC Hükümeti vicdani ret konusunda adım atarak tasarı hazırladı

Bakanlar kurulu, vicdani ret konusunda da adım atarak tasarı hazırladı. Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK) ve Başsavcılık’tan da görüş alınarak Askerlik Yasası’nda değişiklik yapmak üzere tasarı Meclis’e gelecek.

Bakanlar Kurulu vicdani ret için adım attı

Bakanlar kurulu vicdani ret konusunda da adım atarak tasarı hazırladı. Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK) ve Başsavcılık’tan da görüş alınarak Askerlik Yasası’nda değişiklik yapmak üzere tasarı Meclis’e gelecek.

Başabakan Tufan Erhürman başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu tamamlandı.

Yaklaşık 7 saat süren Bakanlar Kurulu’nun ardından alınan kararları Bakanlar Kurulu Sözcüsü, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay açıkladı.

VİCDANİ RET

Koalisyonu oluşturan partilerin hem koalisyon protokolü hem de hükümet programında vicdani reddin hak olduğu vurgusunu yaptıklarını hatırlatan Özersay, vicdani reddin bir hak olarak düzenlenmesi konusunun Bakanlar Kuurlu’nda ele alındığını kaydetti.

Özersay, bu çerçevede Askerlik Yasası’nda bir değişiklik yapılması konusunda yasa tasarısı hazırlığı yapıldığını, Askerlik Yasası’nda yapılacak değişiklikle birlikte; vicdani reddin ne şekilde düzenleneceği, kim tarafından nasıl karar verileceği kapsamının ve sınırlarının ne olacağı ve nasıl uygulanacağı, istismara neden olmaksızın gerçek anlamda vicdani redci olan kişilerin askerlik yükümlülüğünden muaf tutulmasıyla ilgili yasa değişiklik tasarısının ele alındığını, bu tasarının hem GKK hem de Başsavcılık yetkilileriyle paylaşılarak görüşlerinin alınacağını, bir sonraki aşamada konunun Meclis’e gideceğini söyledi.

Kaynak: Kıbrıs Postası

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org