KKTC Meclisi toplandı: Vicdani ret düzenlemesi yok ama parasını basan bedelli yapacak!

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, dün “vicdani ret” düzenlemesi içermeyen arama parasını verene bedelli hakkı tanıyan “Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi“ni oy birliğiyle kabul etti.

Vicdani ret düzenlemesi yok ama parasını basan bedelli yapacak!

19 Mart 2024
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, dün “vicdani ret” düzenlemesi içermeyen ama parasını verene bedelli hakkı tanıyan “Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi“ni oy birliğiyle kabul etti. Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi aktivistlerinden Murat Kanatlı, Meclis‘te yasayla ilgili “Amacımız gençlerin sorunlarına çözüm üretmek” diyen Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Resmiye Canaltay‘a “Halil ve Mustafa gibi gençler bu kapsama girmiyor mu?” diye sordu

Vicdani ret düzenlemesi yok ama parasını basan bedelli yapacak!
İlgili yasadan sadece 200 kişinin yararlanabileceği öğrenilirken, yasayla ilgili konuşan UBP Milletvekili Canaltay, “Değişiklik önerisini Meclis’e sunduktan sonra Asal Şube ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ile birçok toplantı yaptık. Bazı öneriler kabul edilmedi” diyerek, amaçlarının gençlerin sorunlarına çözüm üretmek olduğunu savundu.

Kanatlı: Hürben ve Rahvancıoğlu sorunu çözülecek genç kısmına girmez mi?
Yasanın geçmesi sonrası sosyal medya hesabından açıklama yapan Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Genel Sekreteri Murat Kanatlı ise “Askerlik yasasını gene değiştirdiler, gene bedelli hakkı ile ilgili aflar geldi. Resmiye Eroğlu Canaltay çıktı kürsüye ve dedi ki; amaçları gençlerin sorunlarına çözüm üretmekmiş, peki Mustafa Hürben veya Hasan Rahvancıoğlu sorunu çözülecek genç kısmına girmez mi?” diye sordu.

Doktora yapanların sorununa çare arandığı sözlerine de atıfta bulunan Kanatlı, vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu da Erman Dolmacı‘nın da doktora yaptığını ama haklarından bahseden olmadığını kaydetti.

“Canaltay’ın cümlesi ne ayıp… tutanaklar okunsa zaten her şeyin hazır olduğu görülecek”
Canaltay’ın, “Vicdani Ret Yasası’nın bu yasayla birlikte görüşülmemesinin sebebi söz konusu yasal düzenlemeyle ilgili görüşülecek çok konu bulunması” sözlerine de cevap veren Kanatlı, “Ne ayıp bir cümle, mensubu olduğun Meclis’in komitesi 5 hafta toplantılar yaptı, emekli askerler, hem de rütbeleri emekli general, emekli albay, asker dernekleri temsilcileri, barolar birliği, yurt dışından sırf bu komite için gelen Yehova Şahitleri temsilcileri ve bizler saatlerce konuştuk. Eğer tutanaklara ulaşamadıysanız bir milletvekili olarak, bende var sizlere iletebilirim, yüzlerce sayfa Meclis komite tutanağı var” dedi.

“Siz niyet ve iradeden söz edin”
Tutanakların okunduğunda, aslında birçok şeyin hazırlandığının görülebileceğini, her şeyin sıfırdan yapılmasına gerek olmadığını, konuşulacak çok konu da olmadığını anlatan Kanatlı, eksik olanın irade olduğunu yoksa herkesin açık açık görüşlerini söylediğini belirtti.

Kanatlı, “Siz niyet ve iradeden söz edin. Üzücü. Saat 10’da Meclis açılacak dediler, 13.00’da ancak başlandı, 15.00’a doğru da bu taslak konuşuldu. Bu da hükümet vekillerinin işlerini ne kadar ciddi yaptıklarını göstermekte. Üzücü. Bu süreçte bizle sürekli yakın takipte olan yasa değişikliğini yeniden sunan CTP milletvekillerine teşekkürler. Ürün Solyalı bugün durumu Meclis kürsüsünden anlatmaya çalıştı ama UBP milletvekilleri pek de oralı değildi. Belli ki Oğuzhan Hasipoğlu’na Strasbourg sürpriz hazırlamak farz oldu, elden bir şey gelmez…” dedi.

Kaynak: Gazedda

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org