KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özyiğit: Vicdani ret meclise sunulacak!

Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Vicdani ret konusunda hazırladıkları yasa önerisini yeni yılın ilk günlerinde meclise sunacaklarını açıkladı.

Özyiğit: Vicdani ret meclise sunulacak!

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Vicdani ret konusunda hazırladıkları yasa önerisini yeni yılın ilk günlerinde meclise sunacaklarını açıkladı.

26 Aralık 2018
Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Vicdani ret konusunda hazırladıkları yasa önerisini yeni yılın ilk günlerinde meclise sunacaklarını açıkladı.
BRT’ye konuk olan Özyiğit, TDP’nin yeni döneminin daha üretken olacağını belirtti, eğitimdeki yeni hedeflerini paylaştı.

TDP’de yeni dönemde daha yoğun ve üretken bir çalışma dönemi planladıklarını belirten Özyiğit, yeni kadro ile yeri geldiğinde hükümet çalışmaları için de öneriler gündeme getireceklerini söyledi.
Özyiğit, vicdanı ret konusunda hazırladıkları yasa önerisini yeni yılın ilk günlerinde Meclis’in gündemine getireceklerini de vaçıkladı…

Özyiğit, ayrıca, Kamu reformu ve ek mesailerle ilgili parti olarak bir dizi çalışma hazırlayacaklarını belirtti…

Eğitim konusunda yaptıkları çalışmaları da anlatan Özyiğit, 2018’de yaşladıkları sıkıntıları 2019’da yaşamamak için gerekli tedbrileri almakta olduklarını ifade etti.

Özyiğit, okul yapımı ve tadilat için ayrılan 20 Milyon TL’lik kaynağın,10 Milyonunu kullandıklarını, geriye kalan 10 Milyon’luk kalemi de kullanmaya başladıklarını söyledi…

Karpaz Meslek Lisesi’nde 22 derslik için projenin netleştiğini, Girne’de yeni anaokulun temelinin atılması için ise 2 milyon TL ayrıldığını aktaran Özyiğit, Bekirpaşa Lisesi’ne kolej binası kazandırma projesinin de devam ettiğini kaydetti.

Cemal Özyiğit, tam gün eğitim konusunda 2019 Yılı içinde önemli bir takım gelişmelerin olacağını, altyapı tamamlanınca bu sistemin mutlaka uygulanacağını vurguladı.

Ülkede büyük inşaat şirketlerine, okul yapmaları çağrısında da bulunan Özyiğit, “Gelsinler uygun isimleri belirleyelim, okul yapalım. Büyük siteler kuruluyor, apartmanlar yapılıyor. Yanlarına bir de küçöük okul neden yapılmasın?” ifadeleerini kullandı.
Son Güncelleme: 26.12.2018

Kaynak: Kıbrıs Time

**

Hükümet, Protokol ve Programında Yer Alan Vicdani Red Hakkını Geciktiriyor

26/12/2018
CTP-HP-TDP-DP hükümeti, hem koalisyon protokolü hem de hükümet programında yer alan vicdani red konusuyla ilgili henüz bir adım atmadı. Hükümetin adım atmakta gecikmesi, vicdani red hakkını kullanmak isteyen Halil Karpaşaoğlu’nu hapse girme tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor.

Mayıs 2018’de Hazırlık Yapılıyor Denmişti

Konuyla ilgili Mayıs ayında açıklama yapan hükümet sözcüsü Özersay “Askerlik Yasası’nda bir değişiklik yapılması konusunda yasa tasarısı hazırlığı yapıldığını, Askerlik Yasası’nda yapılacak değişiklikle birlikte; vicdani reddin ne şekilde düzenleneceği, kim tarafından nasıl karar verileceği kapsamının ve sınırlarının ne olacağı ve nasıl uygulanacağı, istismara neden olmaksızın gerçek anlamda vicdani redci olan kişilerin askerlik yükümlülüğünden muaf tutulmasıyla ilgili yasa değişiklik tasarısının ele alındığını, bu tasarının hem GKK hem de Başsavcılık yetkilileriyle paylaşılarak görüşlerinin alınacağını, bir sonraki aşamada konunun Meclis’e gideceğini” söylemişti.

İrade Varmış Ama GKK Yardımcı Değilmiş

Bütçe görüşmeleri sırasında vicdanı red konusuna değinen CTP milletvekili Doğuş Derya ise “Bu hükümetin vicdani reddi yasalaştıracak iradesi vardır ama GKK bu konuda yardımcı olmalıdır. Zorunlu askerlik yerine alternatif kamu hizmeti sağlanmalıdır.” diyerek aslında Tufan Erhürman’ın dediği gibi GKK’nın kktc Başbakanı’na bağlı olmadığını gösteriyor.

Savcılık Davayı Geri Çekecek mi?

2014 yılında yaptığı bir açıklamada “Vicdani Ret Hakkı’nın tanınmasının önünde Anayasa’nın engel olarak gösterilmesi doğru bir davranış değil” diyen Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı ve şimdiki Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit ise geçtiğimiz gün vicdani red ile ilgili hazırlanan yasa önerisini yeni yılın ilk günlerinde Meclise sunacaklarını belirtti. Özyiğit’in açıkladığı bu gelişme üzerine Savcılığın 3 Ocak’ta görülecek olan vicdani red davasını geri çekip çekmeyeceği merak konusu.

Kaynak: ankaradegillefkosa.org

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org