KKTC’de bir vicdani retçiye daha hapis yolu

İnançları nedeniyle askerlik yapmayı reddeden Yehova Şahidi retçi, alt mahkemede verilen para cezasına da itiraz etti. Dava, karara bağlanmak üzere süresiz olarak ertelendi. Mecliste bekleyen vicdani ret yasası geçmezse hapis cezası gerçekleşebilir.

Kuzey Kıbrıs’ta bir vicdani retçiye daha hapis cezası

31 ARALIK 2021
Kuzey Kıbrıs devletinde bir başka genç, zorunlu askerlik hizmetini yapmayı reddettiği için hapis cezasına çarptırılıyor. Kıbrıs’ta Vicdani Ret Girişimi aktivistleri, Yehova Şahidi olan retçinin inançları nedeniyle askerlik yapmayı reddettiğini bildirdi.

Kıbrıs Vicdani Ret Girişimi‘nden Murat Kanatlı, genç retçinin daha önce alt mahkemede ret nedeniyle para cezasına çarptırıldığını söyledi. Para cezasına itiraz etti ve davası, kararı süresiz erteleyen Yüksek İdare Mahkemesi’ne (SAC) getirildi.

Kanatlı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Dava mahkeme tarafından karara bağlanmak üzere süresiz olarak ertelendi, yani yasa [şu anda mecliste bekleyen] yasa geçmezse, reddeden genç Yehova Şahidi hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilir. “. Kanatlı, vicdani retçiler olarak tüm iç hukuk mekanizmalarını tükettiklerini ve şu anda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde bekleyen bir karar olduğunu söyledi .

Kanatlı, “Bu kişi ‘sivil ölüm’ ile karşı karşıya. Askerliğini yapmadığı için vatandaşlık haklarından hiçbirini yerine getiremez. Örneğin seçme ve seçilme hakkı ihlal edilmiştir. Ya da şirket ya da banka hesabı açamıyor.”

Son zamanlarda Kuzey Kıbrıs’ta pek çok vicdani retçinin davaları derdest durumda ve mahkemelerce yeniden görüşülmeyi bekliyor. Kanatlı, bu durumun AİHM’de devam eden KKTC vicdani retçi davalarından kaynaklandığını düşünüyor .

Kanatlı’ya göre Kuzey Kıbrıs’ta vicdani retçiler, vicdani ret hakkını tanıyan “Askerlik (Değişiklik) Yasası” meclisten geçene kadar bu hak ihlalleriyle yüzleşmeye devam edecek . Tasarı ilk olarak 2019 yılında Meclis’e getirildi ancak daha sonra aynı yıl hükümetin çökmesi ve yeni bir koalisyon hükümetinin kurulmasıyla birlikte askıya alındı.

Kuzey Kıbrıs’ta zorunlu askerlik

Türk ordusu 1974’te Kıbrıs’ın kuzeyini işgal ettiğinden, işgal altındaki topraklar bir Kıbrıs Türk yönetimi tarafından yönetiliyor. 1983 yılında ‘Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) ilan etti. Kuruluş, Türkiye dışında hiçbir ülke tarafından tanınmamıştır.

KKTC’nin kendi silahlı kuvvetleri ve zorunlu askerlik sistemi vardır, buna göre 19 ila 30 yaş arasındaki tüm erkekler askerlik hizmetinden sorumludur. Askerlik süresi 15 aydır ve vicdani ret hakkı tanınmamaktadır.

Ayrıca Kıbrıs’ta zorunlu askerlik ve vicdani ret hakkında daha detaylı bilgi için buraya bakınız.

Kaynak: WRI

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org