Kobaneye destek eylemlerinin ardından 2137 gözaltı, 530 tutuklama

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beştaş, AKP’nin son bir ayda 500’den fazla Kürt’ü tutukladığı bilgisini vererek, bunun ‘yeni siyasi soykırım operasyonunun startı’ olduğunu belirtti.

Beştaş: AKP yeni siyasi soykırım operasyonu başlattı!

ALİ BARIŞ KURT – ANKARA 10.11.2014 07:00:51
HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beştaş, AKP’nin son bir ayda 500’den fazla Kürt’ü tutukladığı bilgisini vererek, bunun ‘yeni siyasi soykırım operasyonunun startı’ olduğunu belirtti. Beştaş, “Her zeminde gözaltı ve tutuklamalara karşı çıkmamız gerekiyor” diyerek, siyasi soykırım operasyonlarını kabul etmeyeceklerini ve hak ettiği direnişle karşılayacaklarını açıkladı. Ayrıca Beştaş’a göre; AKP hükümeti, tutukladığı kişileri hukuksuz bir şekilde yeni ‘güvenlik paketi’ üzerinden yargılanmayı hedefliyor.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Avukat Meral Danış Beştaş, siyasi soykırım operasyonlarını ANF’ye değerlendirdi.

2137 GÖZALTI, 530 TUTUKLAMA

Beştaş, araştırmalarına göre son bir ay içinde Kobane direnişine destek eylemlerinin ardından Kuzey Kürdistan ve Türkiye’den 2137 kişinin gözaltına alındığı, en az 530 kişinin de tutuklandığı bilgisini verdi. Beştaş, bu bilançonun geçen haftaya ait olduğunu da ekledi.

Beştaş, “Kürtlere yönelik yeni bir siyasi soykırım operasyonunun startı verilmiş durumda” derken, bu operasyonların aslında hiç durmadığına işaret etti: “Kürtlere yönelik gözaltı ve tutuklamalar hiç bitmemekle birlikte, sadece iniş çıkışlı bir grafik oluşturdu. Güncel siyasete, hükümetin politikalarına ve ajandalarına göre değişiklik arz ediyor ama asla durmuyor. Operasyondan anladığımız sadece gözaltı ve tutuklamalar değil, aynı zamanda, mahkemelerde devam eden yargılamalar var ve bu yargılamalarda ciddi cezalar veriliyor. Özellikle yargıtay tarafından onamalar son dönemde arttı. Urfa KCK dosyasında çok haksız, hukuksuz bir örnek daha vardı; bir genç kadının kurtarılması sırasında koruma altına alınması bahane edilerek olay ‘KCK’ operasyonuna dönüştürülmüştü. Henüz 10 gün olmadı, mesela bu dosyaya da onama verildi. Yani siyasi soykırım operasyonları durmadı; mahkemelerde aynı hukuksuzlukla devam ediyor. Serbest bırakılan kişiler de cezanın infazı altında tekrar alınıyor.”

‘AKP KENDİ SUÇUNU SAKLAMAK İÇİN OPERASYON BAŞLATTI’

Kobane protestolarının ardından AKP hükümetinin kendi suçlarını saklama gayretiyle yeni bir siyasi soykırım operasyonuna başladığını dile getiren Beştaş, “Kobane direnişinde milyonlar dışarıdaydı, sokaktaydı ve gerçekten büyük toplumsal başkaldırı söz konusuydu. Bunu gözden kaçırmak, kendi yaptıklarını saklamak için AKP bu operasyonları devreye soktu. Bizim okumamız bu” dedi.

“Sivillere yönelik sadece 6-8 Ekim’de değil; güvenlik kuvvetlerinin ateşleriyle ölenler de söz konusu oldu. Birçok güç devreye kondu; korucular, ırkçılar, faşistler gibi fiili bazı yapılanmalar devreye kondu. Onlarca insanın ölümüne bu şekilde yol açıldı. Kadri’den (Bağdu) Kader’e (Ortakaya) kadar, yine 8 yaşında bir çocuk da öldürüldü. Bunların katilleri yakalanmazken, soruşturmalar açılmazken; gösteriye katıldığı, yürüdüğü, slogan attığı için insanların tutuklanması gerçekleri saklamadır, kamuoyunun gözlerinden kaçırmadır. Şöyle de bir durum var; herkes her şeyin farkında. Kürt siyaseti de, HDP de, demokrasi güçleri de AKP’nin politikalarını anlatıyor, deşifre ediyor fakat bu konuda hükümet kendi söylediklerini, kendi ellerindeki medya yoluyla inanılmaz bir propagandaya dönüştürüyor. Halkta bir ‘kabullenme’ yaratma çabası var. Oysa hakikatler inatçıdır, böyle gizleyemezler.”

‘ESKİ YÖNTEMLE YENİ SONUÇ ELDE ETMEK İSTİYORLAR’

Kürtlere yönelik ’90’lı yıllarda da temel başvuru yönteminin benzer siyasi soykırım operasyonları olduğuna vurgu yapan Beştaş, buna rağmen cezaevlerinde, işkencehanlerde politikleşme süreci gösterildiğini anımsattı. Baskı ve tutuklamalarla haklı talepleri, mücadeleleri gözlerden uzaklaştırmanın mümkün olamayacağına değinen Beştaş, “Yanlışta, eskide ısrarla karşı karşıyayız. Hükümet eski yöntemle yeni sonuçlar elde etmek istiyor ama politikada da, hukukta da karşılığı yok” diye ekledi.

‘KCK’ operasyonları döneminde demokratik siyaset ve yönetimin hedeflendiğini belirtirken, mücadelenin belki yavaşladığını ancak durdurulmasının sağlanamadığını ifade eden Beştaş, şöyle devam etti: “Herkesin tutuklanmasından dolayı sıkıntılar olmuş olabilir ama çok daha kitlesel mücadeleyle, daha sistemli ve kararlı mücadeleyle karşılık verildi. Asla amaçlarına ulaşamadılar. Tabii şimdi de susmamak lazım. Bundan sonra da susmayacağız. Her zeminde gözaltı ve tutuklamalara karşı çıkmamız gerekiyor. Bizim duruşumuz böyle bir netlikte olacak.”

‘GÜVENLİK PAKETİ YÜRÜRLÜĞE KONMUŞTUR!’

Beştaş’a göre; AKP hükümeti, tutukladığı kişileri hukuksuz bir şekilde yeni ‘güvenlik paketi’ üzerinden yargılanmayı hedefliyor: “AKP’nin politika şeklini herkes biliyor. Önce zeminini hazırlıyor, kendince propagandaya başlıyor ve mesela 6-7 Ekim’i dilden düşürmüyor. Oysa devlet saldırmazsa kimsenin burnu kanamayacaktı. Devlet saldırmazsa provokasyon yoktur; bu deneyimlenmiştir. Dünyanın her yerinde de böyledir. 1 Kasım’da müdahale edilmedi ve milyonlar taleplerini dile getirip döndüler. İkisinde de Kobane ile dayanışma söz konusuydu. Herkesin bu gerçeği bilmesi ve ona göre tutum alması lazım. Yürürlüğe girmeyen ‘güvenlik paketi’ bu şekilde yürürlüğe konmuştur. Önce tutuklayıp sonra paketi getiriyorlar, ona göre yargılama yapacaklar. Bu, hukuk devleti iddiasından uzaklaştığını ve kanun devleti olduğunu kanıtlıyor. Kanunları da hükümetin takdirine göre değiştiren bir devlet söz konusu. ‘Kanun devleti’ çok tehlikelidir. Bu paket hükümetin isteğine göre halkın can güvenliğini, özgürlüğünü ortadan kaldıran bir merhaleye dönüşüyor. Aslında aleyhe olan kanunlar bu şekilde geçmişe göre işleyemez fakat Türkiye’de 1 fıkra eklenerek hukuksuzluk yapılıyor. Şu an önce operasyon başlatılıp hızla tutuklama yapılıyor, güvenlik paketinin startı olarak. Bir taşla iki kuş vurmak istiyorlar ama o taşlar dönüp kendilerini vuracak!”

‘ÇOCUK TUTUKLAMALARI TAHAMMÜL SINIRLARININ AŞMASINA YOL AÇIYOR’

Beştaş, tutuklanan 530 kişiden önemli bir kısmının da çocuk yaşta olduğunu bildirerek, “2007 yılından sonra çok sayıda çocuk tutuklaması vardı ve dünyanın her yerinde ‘taş atan çocuklar’ diye tarihe geçtiler. O zaman hükümet birkaç yasa değişikliğiyle bir kısmını serbest bıraktı; bir kısmı da Pozantı’da tecavüze uğradı! Şimdi aynı yöntemi yürürlüğe koydular. Türkiye kendi imzalamış olduğu Çocuk Hakları Sözleşmesini de inkar etmiş oluyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarını da inkar etmiş oluyor. Çocuklara yönelik devletin bu uygulamaları tahammül sınırlarının aşılmasına sebep oluyor” diye konuştu.

‘ÖLDÜRECEKLER!’

Beştaş, molotof kokteyline karşı polise silah kullanma yetkisi verilmesine de tepki göstererek, “İçişleri Bakanı ağzındaki baklayı çıkardı ve ‘molotofa silah gibi davranılabilecek’ dedi. Yani ‘öldürülecekler’ dedi. Hukuktaki tercümesi bu. Yüksek cezalar zaten vardı. Güvenlik paketini meşrulaştırmak için başka dil kuruyorlar. Mevcut ölümlerin hesabını sormadıkları gibi yeni ölümlere yol açacaklar” dedi.

‘AKP’YE ÇELİŞKİ MAKASINI AÇMAMASINI ÖNERİYORUZ’

Beştaş, AKP hükümetinin ‘çözüm süreci’ne de ciddi bir şekilde zarar verdiğini; oyalama, zamana yayma ve güvenlik politikalarıyla Kürt sorununu çözümsüz kıldığını kaydetti ve ekledi: “Kürt sorununun çözüm yöntemi ortadadır, temel parametrelerinin gerekleri yerine getirilmeden çözülemez. AKP tutuklamalarla büyük bir çelişki oluşturdu. Çelişki makasını daha fazla açmamasını öneriyoruz. Hükümet her gün ‘sürece sahip çıkıyoruz’ diyerek kararlı olduğunu gösteremez. İkinci olarak; cesur olması lazım. Her olguda, yeni durumda zikzak çizmemesi lazım. Kobane de çözümün parçasıdır. Bir elmanın iki yarısı gibi.”

‘DİRENİŞLE KARŞILIK VERECEĞİZ!’

Beştaş, siyasi soykırım operasyonlarını kabul etmeyeceklerini ve hak ettiği direnişle karşılayacaklarını açıklayarak, demokratik siyasetin en önemli yollarından birinin de halkın sokağa çıkarak baskı mekanizması kurması olduğunu dile getirdi. Hükümet ‘sokağa çıkmayın’ dediği için sokaktan çekilecek durumda olmadıklarının mesajını veren Beştaş, “Bizim sokak çağrımız doğruydu. Bundan vazgeçmeyeceğiz de. Sokak tarzını kana bulayanlar düşünsün. Kendileri gece 03.00’te bile miting yapıyorlar” dedi.

http://www.firatnews.com/news/guncel/bestas-akp-yeni-siyasi-soykirim-operasyonu-baslatti.htm

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org