Kolombiya, barış görüşmeleri için FARC’a hava saldırılarını durdurdu

FARC, şimdiye kadar birçok kez tek taraflı ateşkes ilan etse de, Bogota hükümeti, gerillaların güç toplamak için böyle bir yola başvurduğunu iddia ederek, ateşkesi tanımıyordu. FARC’ın da barış görüşmelerinden bu yana aldığı 6’ncı ateşkes kararı yarın başlayacak ve bir ay sürecek.

26 Temmuz 2015 09:31
Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, önceki gün Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’ne (FARC) karşı hava saldırılarının durdurulması emrini verdiğini açıkladı.

Santos’un bu kararı, FARC’la süregelen gerilimi düşürmek ve Küba’da akamete uğrayan barış görüşmelerine yeniden başlamak için bir iyi niyet göstergesi olarak yorumlandı. Ülkenin kuzeyindeki Cartagena şehrinde, askeri törende konuşan Santos, “Devlet Başkanı’nın emri olmadıkça bombardıman olmayacak. Bu da, daha az ölü, daha az, acı ve daha az mağdur anlamına geliyor” dedi.

Bogota hükümeti ve FARC arasındaki barış görüşmeleri 2012 Kasım’ından bu yana Küba’da yürütülüyor. Santos, geçen mart ayında da hava saldırıları yapılmayacağını duyurmuş, nisan ayında ise FARC’ın 11 Kolombiya askerini öldürmesi üzerine, bombardımanlara tekrar başlanmıştı.

FARC, şimdiye kadar birçok kez tek taraflı ateşkes ilan etse de, Bogota hükümeti, gerillaların güç toplamak için böyle bir yola başvurduğunu iddia ederek, ateşkesi tanımıyordu. FARC’ın da barış görüşmelerinden bu yana aldığı 6’ncı ateşkes kararı yarın başlayacak ve bir ay sürecek. Kolombiya’da 50 senedir süren çatışmalarda 220 binden fazla kişi hayatını kaybetti.
ERDAL AKTAŞ/TARAF – LE SOIR

http://www.taraf.com.tr/dunya/kolombiya-farca-hava-saldirilarini-durdurdu/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org