‘Komutan dayağı’ Diyarbakırlı askeri “kekeme” bıraktı

Ağrı’da askerlik yapan 20 yaşındaki astım hastası er Orhan Öztep, ‘komutan dayağı’ndan hastanelik oldu. Anne Muazzez Öztep, “Oğlumu sağlam askere gönderdim onlar ise yarı bir halde gönderdiler” dedi.

Askerden ‘komutan dayağı’ iddiası: Kafamı duvara vurdu, ‘Bırakın gebersin’ dedi

14/12/2017
Ağrı’da askerlik yapan 20 yaşındaki er Orhan Öztep, komutanının kendisine saldırdığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Öztep, üç ay önce acemi eğitimi için Sivas’a gitti, ardından da Ağrı Doğubayazıt’taki 3’üncü Hudut Tabur Komutanlığı 12’nci Hudut Bölüğü’nde mesleği nedeniyle aşçı olarak görev aldı.

Asker, tuşlu telefon kullandığı gerekçesiyle bölük komutanı tarafından Üzengili Jandarma Karakolu’na gönderildi.

Öztep, astım hastası olması nedeniyle yüksek rakımlı karakolda zaman zaman rahatsızlandığını belirterek başka bir yerde görev alma isteğini, karakola gelen bölük komutanına ilettiğini aktardı.

Asker sözlerini şöyle sürdürdü: “Karakolun bulunduğu yerin rakımı yüksek olduğundan dolayı nefes almaktan güçlük çekiyordum. Karakol komutanının yanına gidip zorluk yaşadığımı söyledim. Bölük komutanının iki gün sonra buraya geleceğini ve ona anlatmamı istedi. Üsteğmen olan bölük komutanı karakolumuza geldiğinde beni yanına çağırdı. Ne sıkıntım olduğunu sordu, burada nefes almadığımı, zorluk çektiğimi anlattım. Bunları söylememle elindeki çay bardağını yere fırlattı, beni dövmeye başladı. Hırsını alamayınca kafamı duvara vuruyordu. Oradaki asteğmene bir silah getirmesini istedi. Asteğmen gitmek istemeyince bölük komutanı bunun bir emir olduğunu söyledi. Asteğmen daha sonra silah ve bir şarjör getirdi. Silahı görmemle düşüp bayıldım. Astım krizine girmişim. Bana müdahale edilmesine izin vermedi. İki asker tarafından dışarı çıkarıldım. Bölük komutanı oradaki askerlere ‘Bırakın gebersin’ diyordu. Bir süre sonra kendime gelince bölük komutanın karşısına çıktım. Beni psikyatriste göndeceğini söyledi. ‘Git buraya gelme’ dedi. Psikyatri servisine gittim burada bana ilaç yazılarak 30 gün rapor verildi.”

‘Askerden korkuyorum’

Ağabeyiyle Diyarbakır’a gelerek askeriyeye şikayete gittiğini aktaran asker, “Asker gördüğümde çok korkuyorum. Askeri birliklerin önünden bile geçmiyorum” dedi.

Er Orhan Öztep, şikayetinin ardından gittiği Doğubeyazıt Devlet Hastanesi’nden ‘uyum bozuklukları’ tanısı raporuyla bir ay hava değişimine gönderildi.

Diyarbakır Selehaddin-i Eyubi Devlet Hastanesi’nde verilen raporda ise şöyle denildi: “Askeri personel olduğu ve bu görevde iken ruhsal baskı gördüğünü beyan eden hasta değerlendirildi. Hastanın konuşurken patlama tarzında konuştuğu ve kekemelik olduğu görüldü. Buna sebep olacak beyinsel kusur olmadığı çekilen beyin tomografisi ile anlaşıldığı, hastanın psikiyatri hekimi tarafından psikiyatrik muayeneye tutulması gerekmektedir ve önerilir. Şu an için hayati riski yok. Basit tıbbı müdahale ile giderilebilir.”

‘Komutan görevden alınsın’

Anne Muazzez Öztep, oğlunun askere gitmesinin ardından kendisinin Türkiye İş Kurumu bünyesinde çalışmaya başladığını belirterek, “Oğlumu sağlam askere gönderdim onlar ise yarı bir halde gönderdiler. Bunlar görevden alınsın. Benim canım yandı, başkasının canı yanmasın. Oğlumu bu hale koyunlar cezalarını bulsun” diye konuştu.

‘Başkalarına neler yapacak’

Öztep’in dayısı Mustafa Atlı da telefonla konuşmanın cezası varsa uygulanması gerektiğini ifade ederek şunları anlattı: “Hukukta yeri neyse o uygulansın. Telefonla konuştuğu için çocuk bu hale getirilmez. Çocuk akşamları annesinin yanında uyuyor. Asker gördüğü zaman bayılıyor ve korkuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan ve Genelkurmay’dan istediğim ordu içerisindeki bu çürükleri yani FETÖ uzantılarını temizleyin. Adalet istiyoruz. Çocuğu bu hale getiren kim bilir başka çocuklara neler yapacak. Diyarbakır’da savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Evraklarımızı hazırladık. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı, CİMER ve BİMER’e de yazacağız. Bu işin peşini bırakmayacağız. Başka çocukların da kanına girmesin.”

Kaynak: Diken

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org