Kürtçe şarkı söylediği için komutan dayağına maruz kalan asker yaşam mücadelesi veriyor

HDP’li Lezgin Botan, Ağrı’da 9. bölüğe bağlı Fehmi Altınordu Karakolu’nda askerlik yapan Fikret Aydemir isimli askerin, Kürtçe şarkı söylediği gerekçesiyle üstleri tarafından linç edildiğini söyledi.

Kürtçe şarkı söyleyen askeri rütbeliler linç etti

09 mayıs 2018 – 14:07
HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, Ağrı’da bir askerin Kürtçe şarkı söylediği için üstleri tarafından linç edildiğini ve hastanede yaşam mücadelesi verdiğini söyledi.

GÜNCEL – HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Ağrı’da 9. bölüğe bağlı Fehmi Altınordu Karakolu’nda askerlik yapan Fikret Aydemir isimli askerin, Kürtçe şarkı söylediği gerekçesiyle üstleri tarafından linç edildiğini söyledi.

Aydemir’in Iğdır Devlet Hastanesi’ne terk edildiğini belirterek, yaşam mücadelesi verdiğini söyledi. Botan, Milli Savunma Bakanlığı’nın konuya ilişkin bir açıklama yapmasını istedi.

Botan’ın Twitter’dan paylaştığı mesaj şöyle:

“Ağrı Dağı 9.Bölüğe bağlı Fehmi Altınordu Karakolunda askerlik yapan Vanlı er Fikret Aydemir, Kürtçe şarkı söylediği gerekçesi ile rütbeli askerler tarafından linç edilerek Iğdır Devlet Hastanesine terk edilmiş,şu an yaşam mücadelesi veriyor. #M.S.B’dan açıklama bekliyoruz.”

**

Linç edilen Kürt askere ambulans verilmedi

Ağrı’da askerlik yaptığı bölükte ırkçı saldırıya maruz kalan Fethi Aydemir’in yakını zorla hastaneden taburcu edildiklerini ve kendilerine ambulans verilmediğini söyledi.

12 Mayıs 2018 Cumartesi 12:11
Ağrı Dağı 9. Bölüğe bağlı Fehmi Altınordu Karakolu’nda askerlik yapan er Fethi Aydemir Iğdır’da tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildi.

Beyin kanaması geçiren ve hala kafasında dikişler bulunan Aydemir’in hastaneden zorla taburcu edildiği ve kendisine ambulans verilmediği ileri sürüldü. Ambulans ile götürülmeyen Aydemir yakınları tarafından bir sivil araç ile Van’a götürüldü.

“Devletin ambulans verme yetkisi yok mu?”

İsmini vermek istemeyen Aydemir’in bir yakını yaşananları medyablok’a anlattı. Asker yakını, “Bizi kendi kafalarına göre taburcu ettiler” diyerek şu ifadeleri kullandı:

“Zorla taburcu ettiler. Ne bizimle görüştüler ne de bize bir rapor verdiler. Herhangi bir resmi evrak da vermediler. Taburcu ederken de bizi sokakta bıraktılar resmen. Ambulans falan da vermediler bize. Van’dan da almak istedik fakat onlar da göndermedi. Bize ‘yetkimiz yok’ dediler. Bu devletin bir ambulans verme yetkisi yok mu?”

Ambulans yerine taksi…

Aydemir’in ifadesinin Jandarma’da alındığını söyleyen asker yakını, “Fethi’nin ifadesi alındıktan sonra da bizi resmen kapının önüne koydular. Biz Van’a nasıl gideceğiz dedik, onlar ise bir ticari taksi çağırıp ‘bununla gidin’ dediler. Biz de kendi aracımız var dedik. Sonrasında kendi aracımız ile Doğubeyazıt hastanesine geçtik. Taksiciye bizi götürmesini söyledik. Fakat kendisi sorumluluk alamayacağını söyledi” diye konuştu.

“Evde yatıyor”

Aydemir’in durumuna ilişkin de bilgi veren asker yakını, “Evde yatıyor. Durumu ise biraz daha iyi. Ama ikiye ayrılmış kafası, durumu ne kadar iyi olabilir ki. Hastaneye götüreceğiz ama devlet hastanelerinin kabul edip etmeyeceğini de bilmiyoruz” diye konuştu.

Saldırıya yapan asker terhis oldu

Aydemir’e saldıran askerler ile ilgili başlatılan soruşturmanın da sürdüğünü aktaran asker yakını, “Ankara’dan müfettişler falan geldi. Fethi de onlara anlattı yaşananları. Ama ne anlattığını bilmiyoruz. Çünkü ifadeyi bizden gizli aldılar. Olay ile ilgili bir soruşturma açmışlar herhalde. Ama saldırıyı yapan bir asker terhis oldu” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haberdar

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org