Kürtleri silahlandırmak, Irak’taki vahşi iç savaşı durdurmayacak

Batı emperyalizmi, “en büyük tehdit” olarak gördüğü Irak Şam İslam Devleti’ne karşı bir yandan ABD aracılığıyla ülkeyi havadan bombalıyor, bir yandan da mezhepçi katliamlara imza atan örgüte karşı savaşanları silahlandırmayı tartışıyor. İngiliz sosyalistler, Kürtlere verilecek silahların niçin çözüm getirmeyeceğini anlattılar.

İngiltere’de yayınlanan haftalık gazete Socialist Worker’da (Sosyalist İşçi) yer alan makale şöyleydi:

İngiltere Başbakanı David Cameron, Irak’ta gerici IŞİD’in yükselişine karşı savaşan Kürt güçlerini silahlandıracağını duyurdu.

Soldaki birçok grup, bunun, bölgede mezhepçililğin yayılmasının müsebbibi olan doğrudan Batı müdahalesine iyi bir alternatif olacağını düşünüyor.

İran, Irak, Suriye ve Türkiye arasında bölünmüş bir alanda yaşayan Kürtler, Kürt devleti için savaşmaktalar. Sosyalistler bu mücadeleyi destekliyorlar.

Fakat Kürtler çatışma sarmalı içerisinde piyona dönüşürse, bu süreçten sadece Batı emperyalizmi faydalanacak.

Batı’nın silahlarını enjekte etmek, Irak’ın mezhepçi bir iç savaşa kaymasını durdurmayacak.

Batı, vahşi diktatörleri destekleme yoluyla, bölgede her zaman kendi çıkarlarını korudu.

ABD, Saddam Hüseyin’in yükselişini ve 1980’lerde komşusu İran’a açtığı savaşı destekledi. Onun Iraklı Kürtlere uyguladığı ağır baskı, Kürt gerillaları, Peşmerge’yi İran tarafında savaşmaya yönlendirdi.

Saddam Hüseyin’in silahlı güçleri, 1988’de Kuzey Irak’ta bulunan Halepçe kentine kimyasal saldırı düzenleyerek intikamını aldı.

Bu saldırıda yaklaşık 5000 Kürt öldürüldü.

ABD hükümeti “insani” müdahale için çağrıda bulunmadı. Müttefikine karşı açılacak ciddi soruşturmaları engelledi.

1991’de ABD, Irak rejimi ile ters düştü ve Irak’ı ilk işgali sırasında Peşmerge güçlerini silahlandırdı.

Fakat ABD’nin NATO müttefiki Türkiye, ayrılıkçı Kürtlere karşı on yıldır bir gerilla savaşı sürdürmekteydi. Hiçbir Kürt devletinin kurulmaması kararlaştırılmıştı.

O zamandan beri ABD, Kuzey Irak’daki Kürtlerin kendi çıkarlarına hizmet edecek kadar güçlü, fakat Türkiye’yi tehdit edemeyecek kadar güçsüz olmalarını sağlayacak politikalar izledi.

1990’larda Yugoslavya’yı paramparça eden savaş, Batı’nın isyancıları silahlandırdığında ne olduğuna dair gerçeği gözler önüne serdi.

NATO, Sırp güçlerinin saldırısı altındaki Kosovalılar için “insani” destek çağrısında bulundu.

İngiltere Başbakanı Tony Blair, 1999’da, dünyanın “yeni liderleri”nin “etnik grupların gaddarca baskılanmasının tolere edilmeyeceği yeni bir enternasyonalizmi” kurmakta olduklarını söyledi.

Soldaki birçok kişi, bombalamanın işe yaramayacağını, fakat Kosova Kurtuluş Ordusu (KKO) gerillalarını silahlandırmanın bir alternatif olduğunu düşündü.

Bombalama sürdü ve KKO silahlandırıldı.

Birden fazla etnik unsurlu bir toplumu destektemek bir yana dursun, NATO müdahalesi, 200 bin Sırp ve Roman’ın Kosova’dan sınır dışı edilmesinin gözetmenliğini üstlendi. KKO, etnik temizliğe en hevesli grupların başında geliyordu.

Daha yakın zamanda, Suriye Devrimi’nden sonra ABD, silahlandırmak için “güvenilir muhalif partnerler” aramaya koyuldu.

CIA, geçen senenin Eylül ayında bazı muhalefet gruplarına destek önerdi. ABD “ılımlı” gruplarla çalışmak istiyordu.. Bu, hem İslamcı savaşçıları hem de devrimcileri dışarıda bırakıyordu.

IŞİD –şimdiki ismiyle İslam Devleti- Batı müdahalesi tehdidini kullanarak diğer muhaliflere savaş ilan etti.

Humus’taki bir muhalif militan, “Bunun ülkemize müdahale etmek, devrimimizi bitirmek ve devrimcilere saldırmak için bir bahane olduğunu biliyoruz” diyordu.

Şimdiden, Kuzey Irak’ın bazı bölgelerinde, sanki tümü İslam Devleti’nin destekçileriymişçesine, bütün Arapların Kürt bölgelerinden sınır dışı edilmesini talep eden gösteriler yapılıyor.

Yoksul ulusal hareketler her zaman kimden silah alacaklarını seçemezler.

Ancak, İslam Devleti’nin yapmakta oldukları karşısında düşülen dehşete rağmen, Batı’nın müdahalesi savaşın daha da uzaması ve ayrımların derinleşmesinden başka bir işe yaramayacak.

(Türkçe’ye Tuğba Maran çevirdi)

MARKSİST.ORG

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org