Mali: Tuaregler 20 Haziran’da barış anlaşmasını imzalayacaklar

Cezayir’de, Fransa ve Cezayir hükümetlerinin yanı sıra uluslararası arabulucular tarafından yürütülen, Malililer arasında barışma müzakerelerinin ilk aşamasında birçok grup, üç hafta önce Mali’nin başkenti Bamako’da anlaşma metnini imzalamıştı.

Mali’de En Etkin Tuareg Grupları Barış İçin İmzayı Kabul Etti

06 Haziran 2015 Cumartesi 02:25
Cezayir’de, Fransa ve Cezayir hükümetlerinin yanı sıra uluslararası arabulucular tarafından yürütülen, Malililer arasında barışma müzakerelerinin ilk aşamasında birçok grup, üç hafta önce Mali’nin başkenti Bamako’da anlaşma metnini imzalamıştı. 15 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen antlaşmayı kabul etmediğini duyuran çoğunluğu Tuaregler’den oluşan ayrılıkçı grupların temsilcisi Bilal Ag Acherif’ın açıklamasında, 20 Haziran’da barış anlaşmasını imzalayacakları bildirildi.

2011 yılı başlarında Mali’nin kuzeyinde ayrılıkçı grupların Mali ordusu askerlerine saldırması ile başlayan gerginlik kısa sürede tırmanmış ve Yüzbaşı Amadou Haya Sanago, cumhurbaşkanlığı seçimine bir ay kala askeri darbe yapmış. Darbenin ardından özellikle Mali’nin kuzeyi Bamako yönetiminin kontrolünden çıkmış ve geçici Cumhurbaşkanı Dioncounda Traore, Fransız ordusu, Afrika Birliği’ni Mali’ye müdahale edilmesi için davet etmiş ve nihayet Birleşmiş Milletler, Batı Afrika ülkesine askeri müdahale yapmıştı.

http://www.haberler.com/mali-de-en-etkin-tuareg-gruplari-baris-icin-imzayi-7388533-haberi/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org