“Militarizmden Arındırılmış Bir Dünya Ütopyası” Sempozyumu (16-17 Ekim, Online)

Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri’nin (ADAM-DER) Genel Başkanı Çetin Ali Nergis’in ve Sempozyum Danışma Kurulu’ndan Nilgün Toker’in açılış konuşmalarıyla başlayacak olan sempozyumun ilk oturumunda Tanıl Bora moteratörlük yapacak.

ADAM-DER’den militarizm sempozyumu

Ekim 13, 2021
ADAM-DER 16-17 Ekim tarihlerinde “1. Militarizmden Arındırılmış Bir Dünya Ütopyası” sempozyumu düzenleyecek.
Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri’nin (ADAM-DER) online olarak 16-17 ekim tarihleri arasında düzenleyeceği “1. Militarizmden Arındırılmış Bir Dünya Ütopyası” konulu sempozyumla militarizm konusu masaya yatırılacak.

16 Ekim Cumartesi günü saat 13.00’te ADAM-DER Genel Başkanı Çetin Ali Nergis’in ve Sempozyum Danışma Kurulu’ndan Nilgün Toker’in açılış konuşmalarıyla başlayacak olan sempozyumun ilk oturumunda militarizmin geçmişi ve militarizm devlet ilişkisi ele alınacak.

Tanıl Bora’nın moteratörlüğünü “Dünden Bugüne Militarizmin Gelişimi” başlıklı oturuma Remzi Altunpolat, Funda Hülagü konuşmacı olarak katılacak.

Sempozyumun “Dünyada Güvenlik Anlayışının Dönüşümü: Dispotik Toplum ve Güvenlik Devleti” başlıklı ikinci oturumunda ise “Güvenlik devleti” ve militarizm ilişkisi ele alınacak. Pınar Bedirhanoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleştirilecek oturumda Özlem Kaygusuz, Ayhan Işık, Abdullah Köktürk ve Zeynep Gambetti konuşmacı olacak.

Sempozyumda ikinci gün
Sempozyumun ikinci günü yine saat 13.30’da başlayacak. İkinci günün ilk oturumunda “Türkiye’de Militarizm ve Devlet” konusu ele alınacak. Moderatörlüğünü Şebnem Oğuz’un yapacağı oturumda Bahadır Özgür, İsmet Akça ve Sedat Yağcıoğlu Türkiye’de devlet-militarizm ilişkisini değerlendirecek.

Sempozyumun son oturumunun başlığı ise “Militarizm, Askeri Sanayi Kompleksi ve Devlet Bütçesi” olacak. Moderatörlüğünü Ayşe Erzan’ın yapacağı oturumun konuşmacıları ise Çağlar Kurç, Adem Yavuz Elveren ve Gülay Günlük Şenesen.

Sempozyum Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun kapanış konuşmasıyla sona erecek.

Zoom üzerinden yapılacak olan sempozyum ADAM-DER’in Youtube kanalından da canlı yayınlanacak.

Sempozyuma kayıt derneğin internet sayfası üzerinden ilgili linke tıklanarak yapılabilecek.

HABER MERKEZİ

Kaynak: Gazete Karınca

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org