Milli Savunma Bakanlığı: ‘Asker kaçakları’nın oy kullanmalarına engel bir durum yok

“7 Haziran 2015 Pazar günü icra edilecek genel seçimlerde yoklama kaçağı veya bakaya olarak aranan yükümlülerin oy kullanmalarına engel bir durum söz konusu değildir. Bu durumdaki yükümlüler hakkında en fazla bir tutanak tutulabilir.”

Milli Savunma Bakanlığı’ndan Yoklama Kaçağı Bakayaların Oy Kullanmalarına İlişkin Açıklama

27 Mayıs 2015 Çarşamba 13:45
Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, 7 Haziran 2015 Pazar günü icra edilecek genel seçimlerde yoklama kaçağı veya bakaya olarak aranan yükümlülerin oy kullanmalarına engel bir durumun söz konusu olmadığı, bu durumdaki yükümlüler hakkında en fazla bir tutanak tutulabileceği bildirildi.

Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreterliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’nun 30 ve 47’inci maddeleri gereği yoklama kaçağı ve bakayaların yurt genelinde aranması, İçişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı arasında 4 Aralık 2012 tarihinde imzalanan protokole göre yürütüldüğü belirtildi. Açıklamada, “7 Haziran 2015 Pazar günü icra edilecek genel seçimlerde yoklama kaçağı veya bakaya olarak aranan yükümlülerin oy kullanmalarına engel bir durum söz konusu değildir. Bu durumdaki yükümlüler hakkında en fazla bir tutanak tutulabilir. Bu durumda kendilerine en yakın askerlik şubesine müracaat etmeleri hususunda ilave ek süre verilecektir. Vatandaşların demokratik haklarını kullanması her şeyden öndedir” denildi. – ANKARA

http://www.haberler.com/milli-savunma-bakanligi-ndan-yoklama-kacagi-7353365-haberi/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org