Mısır’da Yeni Bir Vicdani Retçi

Samir Elsharbaty Mart ayında savunma bakanlığına zorunlu askerlikten muafiyet talebinde bulundu. Mısır ordusu son yıllarda aşırı saldırgan olduğu için Samir Elsharbaty’nin özgürlüğünden ve güvenliğinden endişe duyuluyor.

Uluslararası Savaş Karşıtları’nın (WRI) Mısırlı üyesi NoMilService yeni bir vicdani retçi ile daha çalışmaya başladı. Samir Elsharbaty Mart ayında savunma bakanlığına zorunlu askerlikten muafiyet talebinde bulundu. NoMilService’in Samir Elsharbaty’ye destek açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz.

NoMilService’in açıklamasında “Çok sayıda Mısırlının korkularını yeniyor olmasından mutluluk duyuyoruz. Şu anda zorunlu askerliği reddedecek başka insanlarla da görüşme halindeyiz.” ifadeleri yer alıyor. Nisan 2009’da hareketin başlangıcından bu yana NoMilService yedi yılda yedi vicdani retçi ile birlikte çalıştı.

NoMilService sizlerden bu açıklamayı kendi çevrenizde yaymanızı istiyor. Mısır ordusu son yıllarda aşırı saldırgan olduğu için Samir Elsharbaty’nin özgürlüğünden ve güvenliğinden endişe duyuyorlar.
Samir Elsharbaty aşağıdaki video’da neden zorunlu askerliğe karşı olduğunu açıklıyor.
https://youtu.be/KXwqncA1g7c

Kaynak: WRI
misir-vr-logo

Çeviri: VR

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org