‘Mühimmat’ patlaması sonucu Bölgede, son 20 ayda 18 çocuk yaşamını yitirdi

Oyuncak zannederek mühimmatla oynayan çocuklar, cismin patlaması sonucu ya ciddi bir şekilde yaralanıyor ya da yaşamını yitiriyor.

Devletin mühimmatları ‘oyuncak’ oldu, 18 çocuk yaşamını yitirdi

Kürdistan’da devlet güçlerinin soykırımcı saldırılarından sonra açıkta bıraktığı mühimmatlar çocukların ölümüne yol açıyor.

ANF ŞIRNAK Salı, 7 Kas 2017, 10:29
Şırnak, Mardin, Diyarbakır ve Hakkari’ye bağlı ilçelerde ilan edilen sokağa çıkma yasakları sonrası özellikle hafriyat alanlarında bulunan cisimlerin ve mayınların patlaması sonucu son 20 ayda 18 çocuk yaşamını yitirdi, 33 çocuk ise yaralandı.ölgede

“Sokağa çıkma yasakları” süresince yoğun yıkım ve tahribatın yaşandığı Şırnak merkez, Cizre, İdil, Silopi ilçeleri ile Amed’in Sur, Lice, Silvan, Mardin’in Nusaybin, Dargeçit, Hakkari’nin Yüksekova ve Şemdinli ilçelerinde, sokaklarda açıkta bırakılan mühimmatlar tehlike saçıyor. Oyuncak zannederek mühimmatla oynayan çocuklar, cismin patlaması sonucu ya ciddi bir şekilde yaralanıyor ya da yaşamını yitiriyor. Özellikle önlemlerin alınmamasından dolayı çocukların rahatça girdiği hafriyat alanlarında meydana gelen patlamaların birçoğu, operasyonlar sırasında kullanılan bombaatarlardan kaynaklanıyor.

Yine ’90’lı yıllarda döşenen mayınların infilak etmesi de birçok çocuğun ölümüne ve yaralanmasına neden oluyor.

BİLANÇO

En az 18 çocuk, geçtiğimiz yılın Mart ayından bu yana oyuncak zannedilerek oynanılan cisimlerin ve mayınların patlaması sonucu yaşamını yitirdi, 33 çocuk ise yaralandı.

Patlamalardan kaynaklanan bazı olaylar şöyle:

* 31 Mart 2016 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinin Cudi Mahallesi’nde, buldukları bir cisimle oynadıkları sırada meydana gelen patlamada 4 yaşındaki Harun Çağlı ile 6 yaşındaki Ayşenur Geçit yaşamını yitirdi.

* 14 Nisan 2016 tarihinde Şırnak’ın İdil ilçesinde, evinin önünde oynadığı sırada bulduğu cismin patlaması sonucu 4 yaşındaki Hidayet Tek yaşamını yitirdi.

* 7 Mayıs 2016 tarihinde Şırnak’ın İdil ilçesinde 8 yaşındaki Müslüm İlhan, bulduğu cismi yere atmasının ardından meydana gelen patlamada yaşamını yitirdi.

* 12 Mayıs 2016 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde, mezarlıkta bulduğu cismin patlaması sonucu A.A. adlı çocuk ile babası Tahir A. ağır yaralandı.

* 15 Mayıs 2016 tarihinde Şırnak’ın Silopi ilçesi Celali Deresi mevkiinde, bir cismin patlaması sonucunda 10 yaşındaki Enes Erdem yaşamını yitirdi.

* 19 Mayıs 2016 tarihinde Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesi Şehitlik semtinde R.D. (10) adlı çocuk, bir evin merdiven altında bulduğu cisim ile oynarken meydana gelen patlamada ağır yaralandı.

* 6 Temmuz 2016 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsalında bulunan Dibek (Derxus) Mahallesi’nde, askeri operasyonun son bulması ardından R.Ö. (4), A.Ö. (9) ve Y.Ö. (13) adlı çocuklar bir cismin yanmaya başlaması sonucu yaralandı.

* 9 Temmuz 2016 tarihinde Ağrı’nın Diyadin ilçesine bağlı Taşkesen köyü Kanispi yaylasında koyun otlatan 15 yaşındaki Fettah Erdem mayın patlaması sonucu yaşamını yitirdi.

* 23 Ağustos 2016 tarihinde Mardin Nusaybin’de bilinmeyen bir cismin patlaması sonucu 12 yaşındaki Fehime Korkmaz yaşamını yitirdi. Zeynel Abidin Mahallesi’nde meydana gelen patlamada ise D.K. (13) ve E.K. yaralandı.

* 11 Ekim 2016 tarihinde Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde oyun oynayan çocukların yerde buldukları cisim ellerinde patlaması sonucunda 10 yaşındaki Umut Ayvalık yaşamını yitirdi. 10 yaşındaki H.A. ve H.A. ise yaralandı.

* 18 Ekim 2016 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı ardından meydana gelen patlamada, moloz yığınları arasında hurda toplayan 14 yaşındaki Kadri Barak yaşamını yitirdi.

* 5 Kasım 2016 tarihinde Şırnak’ın Gündoğdu Mahallesi’nde meydana gelen bir patlamada 2 çocuk yaşamını yitirdi, 4 çocuk da yaralandı.

* 4 Aralık 2016 tarihinde Diyarbakır’ın Sur ilçesinde M.İ. (13) ve Ş.A. (11) adlı çocuklar, yerde buldukları cismin ellerinde patlaması sonucu yaralandı.

* 6 Aralık 2016 tarihinde Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı Tekel Mahallesi’nde A.Ş. (8) adındaki çocuk, yerde bulup oynadığı cismin bir anda patlaması sonucu yaralandı.

* 30 Aralık 2016 tarihinde Mardin’in Dargeçit ilçesine bağlı Bahçebaşı Mahallesi’nde oyun oynarken bir poşetten çıkan cismin patlaması sonucu ağır yaralanan 12 yaşındaki Musa Acar kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

* 9 Ocak 2017 tarihinde Şemdinli’nin Oslo köyünde bilinmeyen bir cismin patlaması sonucu 5 yaşındaki Sıdıka Toprak yaşamını yitirdi.

* 22 Ocak 2017 tarihinde Şırnak’ın Dicle Mahallesi’nde bir cismin patlaması sonucu E.B. ve V. B. adlı kardeşler yaralandı.

* 25 Şubat 2017 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesinde 12 yaşındaki Y.M. ve 6 yaşındaki M.M., yerde buldukları cismi kurcalamaları sonucu patlama meydana geldi. Her iki çocuk da yaralandı.

* 30 Mart 2017 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesi Abdulkadir Paşa Mahallesi’nde evlerinin bahçesinde buldukları cisimle oynadıkları sırada meydana gelen patlamada Havin (3) ve Fatih (5) Güneş kardeşler yaşamını yitirdi.

* 8 Nisan 2017 tarihinde Siirt’in Şirvan ilçesine bağlı Yarımtepe (Deşta Derî) köyünde keçi otlatmaya giden Muhammet (12) ve Abdulkadir Açıkça (9) kardeşler, köy merasında bulunan eski Hürmüs Karakolu’ndan kalma mayınların infilak etmesi sonucu yaşamını yitirdi.

* 20 Nisan 2017 tarihinde Şırnak’ın Kumçatı beldesinde bulunan İkizce Jandarma Taburu’nun çöp alanında buldukları bir cismin patlaması sonucu E.B. (10), M.B. (11), H. A. (12) ve C.K.(11) adlı çocuklar yaralandı.

* 25 Nisan 2017 tarihinde Dersim’in Pertek ilçesi Sağman köyü girişinde 90’lı yıllardan kalma mayının patlaması sonucu R.K. ve T.K. adlı çocuklar yaralandı.

* 1 Temmuz 2017 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Güngör Mahallesi’nde, yerde bulduğu cismin patlaması sonucu 10 yaşındaki E.Ç. yaralandı.

* 1 Temmuz 2017 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesi Göngör Mahallesi’nde, 10 yaşındaki E.B., yerde bulduğu cismin patlaması sonucu yaralandı.

* 19 Temmuz 2017 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde evinin yanındaki boş arsada bulduğu cisim patlaması sonucu 9 yaşındaki K.A. yaralandı.

* 30 Eylül 2017 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Eski Kışla Mahallesi’nde buldukları cismi kurcaladıkları sırada meydana gelen patlamada 6-7 yaşlarında olan kardeşlerden Umut Kozay yaşamını yitirdi, E.K. ise, yaralandı.

* 4 Kasım 2017 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Yenişehir Mahallesi’nde bulunan Yasemin Sokak civarında çocukların yerde bulduğu cisim patladı. Yaşları 12 ile 13 arasında değişen N.Y., Y.Y. ve Ö.Y. patlama sonrası yaralandı.

Kaynak: ANF

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org