Necati Balbay

2005 03 Ocak-Necati Balbay-LÜLEBURGAZ-Halil Savda’nın mahkemesi sonrasında, daha sonra da bayram ziyaretine gittiği ailesinin evinden gözaltına alındı ve bırakıldı. Her ikisinde de vicdani retçi olduğunu açıkça söyledi. Daha önceden aldığım karar gereği askerlik hizmetini ret ettiğimi beni ancak fiili olarak askere isteyip şubeye götürdüklerinde açıklayacaktım. 3 Ocak 2005 tarihinde Lüleburgaz askerlik şubesinde bana bu imkanı

2005 03 Ocak-Necati Balbay-LÜLEBURGAZ-Halil Savda’nın mahkemesi sonrasında, daha sonra da bayram ziyaretine gittiği ailesinin evinden gözaltına alındı ve bırakıldı. Her ikisinde de vicdani retçi olduğunu açıkça söyledi.

Daha önceden aldığım karar gereği askerlik hizmetini ret ettiğimi beni ancak fiili olarak askere isteyip şubeye götürdüklerinde açıklayacaktım. 3 Ocak 2005 tarihinde Lüleburgaz askerlik şubesinde bana bu imkanı sağladılar. Oradaki birlik komutanına kararımı nedenleriyle birlikte bildirdim. Şimdi de bunu herkesin bilmesini istiyorum…
İnsanın, doğada, bir yöneten olarak değil, diğer varlıklar ile birlikte bir bütünün parçası olarak yer aldığını biliyorum. Dünyayı algılayışta bugün egemen olan bakışın hatalı ve geleceğimiz için terk edilmesi gerektiğini, insanlar olarak bizlerin öncelikle kendi birey olma bilincimizi edinip, birey-doğa, birey-birey ve birey-toplum arasında var olan tahakküm ilişkilerini yıkıp yeni bir dünya yaratmaktan başka şansımızın olamadığını düşünüyorum.

Bugünkü insan-doğa ilişkisi doğada var olan dengeyi olumsuz yönde bozmaktadır. Bize en çok benzeyen canlı olan hayvanların kendileri için var olduğunu sanan ve onları bir meta olarak algılayanlara, bunun tahakkümcü bir yanılsama olduğunu ve hemen terk edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ben bir vejetaryenim.

Hiyerarşik bir yöntem olan şiddeti yaşam tarzlarının bir parçası olarak benimseyen, varoluşlarını ya da kurtuluşu bu yolla arayanların, bu yaptıklarının, dünyayı bugün kan ve vahşet içinde yüzdüren anlayışın yeniden üretiminden başka bir işe yaramayacağını bilmelerini istiyorum. Ben, tahakkümün ve onun araçlarının hayatımda yer almasını istemiyor ve kendimi ifade biçimi olarak da şiddetsiz eyleyişleri benimsiyorum.

Birey-toplum ilişkisinde hiyerarşinin en büyük silahının yaratılan militarist kültür olduğunu biliyorum. Bu anlayış da yaptırım gücünü sahip olduğu yapılanma biçimlerinden almaktadır. Militarist kültürün koruyucusu ve yeniden üreticisi olan, tahakküm ilişkilerini kendine araç edinen hiçbir yapı içinde yer almayacağım. Bu kurumlardan, günlük yaşantım üzerindeki etkisini fazlasıyla hissettiğim devlet ve onun silahlı kuvvetleri ile ilişkimin olmadığını ve de hiçbir zaman olamayacağını söylüyor, benden vatan borcu adı altında istenilen askerlik hizmetini reddediyorum. Ben bir vicdani/total retçiyim.

Önemli olan varmak değil, yolda olmaktır. Bu yolda vicdani/total retçi Mehmet Tarhan’la yoldaş olduğumu herkesin bilmesini istiyorum.

Vicdani/ Total Retçi
Necati Balbay

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org