“Nükleer silahları denetlemek son derece kolay ama SİHA’ları değil”

Eski Anavatan Partisi Genel Başkanı Nesrin Nas, tartışma konusu olan SİHA ile ilgili kendi sınırları içinde kullanan tek ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

Nas: Türkiye SİHA’yı kendi sınırları içinde kullanan tek ülke

Eski Anavatan Partisi Genel Başkanı Nesrin Nas, tartışma konusu olan SİHA ile ilgili kendi sınırları içinde kullanan tek ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

ANF İSTANBUL Cumartesi, 16 Eyl 2017
Hakkari’de silahlı insansız hava aracının (SİHA) sivilleri vurduğunu söylediği için AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hedef alındıktan sonra hakkında soruşturma başlatılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında da konuşan Nas, “Tanrıkulu, bu açıklamayı valiliğin açıklamasına dayanarak yaptı. O insanların kim ve ne oldukları belli” dedi.

SİHA’lar’ın çok ciddi bir konu olarak ele alınması gerektiğini söyleyen Nas, “Sadece bizim değil, dünyada da çok ciddi bir şekilde tartışılması gerekiyor. Bana sorarsanız ben nükleer silahlardan çok daha tehlikeli bir dönemin habercisi olarak düşünüyorum. SİHA, öldürenle ölen kişi arasındaki tüm bağlantıyı koparan bir bilgisayar oyunu gibi. Basılıyor düğmeye ve insanların hayatı kararıyor. Şimdi bu tür silahların ne tür ne şekilde kullanılacağı konusunda dünyanın dikkatli olması gerekiyor. Nükleer silahları denetlemek, izini bulmak son derece kolay; ama SİHA’ların izini bulmak kolay değil. Bunda istihbarat aracılığıyla kullanılanlarını bir tarafa bırakıyorum; ama SİHA’ların tüm dünyada yasaklanması gerektiği kanısındayım. Bu son olayla bağlantılı olarak söylüyorum. Kendi sınırları içinde SİHA’yı kullanan tek ülke de Türkiye bugüne kadar. Bu da ayrıca bir tarafa not edilmesi gereken bir şey. Bu korkunç bir vahşettir. Ne şekilde nasıl ayağa kalkacağız bunun yolunu bulmamız lazım” diyerek tepki gösterdi.

Kaynak: ANF

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org