Ölen asker ve gerillanın aileleri taziyeleri birlikte kabul ediyorlar

Erzurum’un Karaçoban ilçesinde cenazeleri aynı mezarlıkta defnedilen biri şehit, diğeri PKK’lı teyze çocuklarının babaları, taziyeleri birlikte kabul ediyor.

Taziyeleri birlikte kabul ediyorlar
Erzurum’un Karaçoban ilçesinde cenazeleri aynı mezarlıkta defnedilen biri şehit, diğeri PKK’lı teyze çocuklarının babaları, taziyeleri birlikte kabul ediyor.

12 Eyl 2015
Kardeş gibi büyüyen iki teyze çocuğundan Jandarma Er Recep Beycur, Siirt’te 19 Ağustos’ta PKK’nın menfeze yerleştirdiği patlayıcının infilakı sonucu 7 arkadaşıyla şehit oldu. Rıdvan İpek ise 4 Eylül’de Tunceli’deki polis merkezine yönelik saldırıyı gerçekleştirirken güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürüldü.

Önce şehit Beycur’un naaşı, sonra da teyzesinin oğlu İpek’in cenazesi, memleketleri Erzurum’un Karaçoban ilçesine bağlı Kırımkaya Mahallesi’ndeki mezarlığa 15 metre arayla defnedildi.

‘Kardeş kavgası’

Şehit babası Selahattin Beycur ile PKK’lı Rıdvan İpek’in babası Ramis İpek, taziyeleri birlikte kabul ediyor, çocuklarının mezarını da beraber ziyarete gidiyor.

Şehidin babası Beycur, oğlu ile Rıdvan İpek’in ‘kardeş kavgasına” kurban gittiğini belirterek, “Onların çocuklukları birlikte geçti. Biz barış istiyoruz. Kardeşler toprağa düşmesin. Kimsenin yüreği yanmasın. Bizim canımız yandı, artık kimsenin de canı yanmasın istiyoruz” dedi.

‘Beraber yiyip içiyoruz’

Rıdvan İpek’in babası Ramis İpek de ölümlerin bir an önce sonlandırılması ve annelerin artık gözyaşı dökmemesi için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini dile getirdi:

“Ben ve Recep’in babası yan yana geziyoruz. Savaşlar olmasın, savaştan hiç kimsenin bu güne kadar bir çıkarı olmamıştır ve olmayacaktır. İnşallah ölen son gençler bizim gençlerimiz olur. Anneler ağlayınca bizim de ciğerlerimiz yanıyor. Evlat, evlattır. Yerde bulunmamış, çöpten alınmamıştır. Evlatları büyütüp 20-25 yaşına getirene kadar neler çekiyorlar.”

Bu topraklarda Türklerin ve Kürtlerin kardeş olduğunu söyleyen İpek, “Her yerde beraber oturuyoruz, arkadaşız. Beraber yiyip içiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: AA
http://www.aljazeera.com.tr/haber/taziyeleri-birlikte-kabul-ediyorlar

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org