Ölen Polisin Ailesi İsyan Etti: “Kendi Çocuklarını da Göndersinler…”

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde şehit edilen 30 yaşındaki polis memuru Mehmet Uyar’ın dayısı Şefik Gürdoğan, “Devlet yöneticileri kendi çocuklarını da göndersinler de evlat acısı neymiş görsünler.” diyerek tepkisini dile getirdi.

Siyasetçiler duyun bu sesi… Polisin ailesi isyan etti! Kendi çocuklarınızı…

30 Temmuz 2015 14:44
Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde şehit edilen 30 yaşındaki polis memuru Mehmet Uyar’ın, Manisa’nın Salihli ilçesindeki baba ocağında acı var.

Dört gün önce askerî bir konvoyun geçişi sırasında, park halindeki bomba yüklü otomobilin patlatılmasıyla şehit olan Jandarma Astsubay Başçavuş İsmail Yavuz’un (37) üzüntüsünü duyan Salihli halkı, bir hafta içinde ikinci şehit acısı yaşadı. Eşi de polis olan Uyar’ın tayini, memleketi Salihli’ye çıkmıştı. O ve eşi, 15 Ağustos 2015’te ilçeye taşınacaktı. Dayısı Şefik Gürdoğan, “Devlet yöneticileri kendi çocuklarını da göndersinler de evlat acısı neymiş görsünler.” diyerek tepkisini dile getirdi.

Çınar’da dün gece devriye görevi sırasında PKK’lıların açtığı ateşle polis memuru Mehmet Uyar şehit olurken Osman Çaran adı bir vatandaş da hayatını kaybetti ve bir kişi yaralandı. Acı haber, Uyar’ın Güneş Mahallesi’ndeki baba ocağına ateş düşürdü. Ölen polisin evine Türk bayrağı asılırken ev, başsağlığı için gelenlerle doldu taştı. Şehit annesi Meryem ve babası Hüseyin Uyar gözyaşlarına boğuldu. Eşi Nedime Uyar’ın da yine Diyarbakır’da polis memuru olduğu öğrenildi. Çiftin tayinlerinin Salihli’ye çıktığı ancak işlemlerinin durdurulmasından dolayı 15 Ağustos’ta gelecekleri belirtildi. Ayrıca kendisi gibi polis memuru olan eşi Nedime Uyar’ın dört aylık hamile olduğu bildirildi. Jandarma Başçavuş Yavuz’un acısını yaşayan Salihli halkı, Terörle Mücadele’de çalışan Mehmet Uyar’ın öldürülmesiyle birlikte bir hafta içinde ikinci acıyı yaşadı.

Dayısı Gürdoğan, yeğeninin nasıl öldürüldüğü hakkında bilgisi olmadığını söyledi: “Türkiye’nin başına her belayı sardırdılar. Ondan sonra asker, polis ölsün, köpek ölümüne gitsin. Yazık, yazık. Devlet yöneticilerine yazık diyorum. Kendi çocuklarını da göndersinler, evlat acısı neymiş görsünler. Yeğenimle bayramdan sonra telefonla görüşmüştüm. Birbirimizin bayramını kutladık. Benim çocuğumun da tayini çıkmıştı, birbirimizi kutladık. Söylenecek hiçbir şey yok. Bu devleti yönetenlerin herhalde akılları başındadır.”

‘EŞİYLE AYNI YERDE GÖREV YAPIYORDU’

Hayatını kaybeden polisin kız kardeşi Ümmühan Pınar ise en son yengesiyle telefonla görüştüğünü anlattı: “Nedime yengem de polisti, ağabeyimle aynı yerde görev yapıyorlardı. Üç yıl olmuştu evleneli. Ağabeyim bu hafta gelmeyi düşünüyordu, ev bakacaktı. Tamamen ilişiğini 25 Ağustos’ta keseceklerdi. Ben eşiyle görüşmüştüm. Ağabeyim kendisi Terörle Mücadele’de çalışıyordu. Konuştuğumuzda, bizlere oradaki tehlikeyi hiç aksettirmiyordu. Eşi, “Ben karakolun bahçesindeyim, Mehmet karşımda bekliyor.” diyordu. Yengem sadece orada yapılan provokasyonlardan bahsediyordu, kesinlikle oranın kötü olduğunu bize bahsetmiyordu.”

Üç kardeş olan Mehmet Uyar’ın erkek kardeşi Murat Uyar’ın, Afyonkarihasar’da astsubay olduğunu belirtildi. Yaşamını yitiren polisin annesi ve babası, oğullarının cenazesini almak üzere Diyarbakır’a gitti. Uyar’ın, merkez Hamidiye Camisi’nde ikindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazından sonra Salihli Asri Mezarlık’ta toprağa verileceği bildirildi.
CİHAN

http://www.taraf.com.tr/guncel-haber/siyasetciler-duyun-bu-sesi-polisin-ailesi-isyan-etti-kendi-cocuklarinizi/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org