Onur Erden

2011, 3 Mart Onur Erden – Kürt Vicdani Red Hareketinden bildirildi   Adım Onur Erden 1985 Hatay ili Reyhan lı ilçesi doğumluyum. 2 Ocak 2002 tarihinde aile ve toplumsal baskıdan dolayı askere gitmek zorunda kaldım. Fakat askerde elime silah almak istemedim. Bunun eğitimini görmeyi redettim. Fakat zoraki bir biçimde bunu uygulamaya çalıştılar. Ülkemizde devam eden savaşa taraf

2011, 3 Mart Onur Erden – Kürt Vicdani Red Hareketinden bildirildi

 

Adım Onur Erden 1985 Hatay ili Reyhan lı ilçesi doğumluyum. 2 Ocak 2002 tarihinde aile ve toplumsal baskıdan dolayı askere gitmek zorunda kaldım. Fakat askerde elime silah almak istemedim. Bunun eğitimini görmeyi redettim. Fakat zoraki bir biçimde bunu uygulamaya çalıştılar.

Ülkemizde devam eden savaşa taraf olmak istemediğimden vede hemde insani değerlerimden dolayı askerlik yapmaya karşıydım. Benim vatanseverlik anlayışım sadece silahla yada kuru sözlerle değildir. Çünkü bu söylemleri Tsk uzun yıllardan beri Kürtlere karşı kullanıyordu. Bu nedenden dolayı askerden firar ettim. Bir arap genci olarak yıllardan beri kardeşçe yaşadığımız Kürt halkına karşı devam eden savaşta taraf değilim. Bu nedenlerden dolayı Vicdanı reddimi açıkladım. 7 Temmuz 2006 tarihinde yaklandım ve askeri cezaevine konuldum, Birçok işkencenin mağduru oldum. 23 Ocak 2007 tarihinde tahliye oldum ve beni tekrar askere almak istediler. Fakat ben yine gitmedim askerlik yapmayı redettim. 12 Mart 2009 tarihinde yakalanıp zorla askeri cezaevine konuldum. İnsanlık dışı uygulamalara maruz kaldım. İlgili mercilere başvurarak öldürülsem dahi askerlik yapmayacağımı söyledim. Bulunduğum yerdeki komutanlar annemi öldürtmekle tehdit edildim. Herşeye rağmen bu savaşın bir tarafı olmayacağım. Vicdanı reddimi sizlerle paylaşıyorum.

Onur Erden

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org