Ovacık’ta “Mühimmat” Patlaması: 2 Çocuk Hayatını Kaybetti

Dersim’in Ovacık ilçesinde iki çocuk hayvan otlatırken patlama meydana geldi. Patlamada sekiz yaşındaki Ayaz ve dört yaşındaki Nupelda Güloğlu yaşamını yitirdi.

Ovacık’ta Patlama: 2 Çocuk Hayatını Kaybetti

İstanbul – BİA Haber Merkezi
15 Temmuz 2019, Pazartesi 15:52
Dersim’in Ovacık ilçesi Bilgeç Köyü kırsalında iki çocuğun hayvan otlattığı sırada patlama meydana geldi.

Meydana gelen patlamada iki kardeşten 8 yaşındaki Ayaz Güloğlu olay yerinde hayatını kaybetti. Dört yaşındaki Nupelda Güloğlu ise, ağır yaralı şekilde kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Patlamanın ardından güvenlik güçleri olay yerinde inceleme başlattı. Patlamanın neden kaynaklandığının henüz tespit edilemediği belirtildi.

Ovacık Belediye Başkanı: El yapımı patlayıcı olduğunu tahmin ediyorum
Patlamaya ilişkin bianet’e konuşan Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, çocukların yaylada bulunan ailelerin çocukları olduğunu belirtti.

Sarıgül, şunları söyledi: “Çocuklar, yaylada bulunan evlerinden uzaklaşıyorlar ve gittikleri yerde el yapımı patlayıcı ya da mayın olduğu tahmin edilen bir cisme temas ediyorlar. Her iki çocuğumuzu da kaybettik. Aileye başsağlığı diliyorum.”

Valilik: PKK’nin yerleştirdiği patlayıcı
Tunceli Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada çocukların patlayıcı nedeniyle öldüğü açıklandı.

Valilik, patlayıcının PKK tarafından önceden bölgeye yerleştirildiğini ve çocukların patlayıcıya bastığını belirtti. (RT/EKN)

Kaynak: Bianet

**

HDP’li Önlü’den Valilik açıklamasına tepki

HDP Eşbaşkan Yardımcısı Alican Önlü, 2 çocuğun savaş artığı mühimmatla yaşamını yitirdiğini belirterek Dersim’de 10 binin üzerinde mayın döşendiğini kaydetti. Önlü, Valiliğin herhangi bir soruşturma yürütülmeden sorumluların cezasız kalmasına yönelik açıklama yaptığını vurguladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü, Ovacık ilçesi Bilgeç Köyü Çakılyayla mezrasında dün Ayaz Güloğlu ve Nupelda Güloğlu isimli çocukların mayına basması sonucu yaşamını yitirmesine ilişkin açıklama yaptı. Mezopotamya Ajansı’nda (MA) yer alan habere göre çocukların ölümlerine neden olan patlamanın sorumlularını kınayan Önlü, cezasızlık anlayışının bitmesi ve yaşam hakkının tanınması için sorumluların derhal açığa çıkarılması gerektiğini kaydetti.

’10 bin mayın döşendi’

Türkiye’nin, Ottowa Sözleşmesi’ni 2003 yılında imzaladığını ve 2004 yılında da taraf devlet olduğunu hatırlatan Önlü, “Buna göre Türkiye, 2008 yılı 1 Mart’ına kadar stoklarındaki mayınları imha etme ve 2014 yılına kadar da toprağa döşeli mayınları temizleme, kurbanlara yardım konusunda da gerekli adımları atma yükümlülüğü üstlenmiştir. Ancak Dersim bölgesinde 10 binin üzerinde mayının Türkiye’nin de taraf olduğu Ottova anlaşmasına da aykırı bir şekilde döşendiği ve temizlenmediği resmi kurumlarca da kabul edilen bir gerçekliktir. Bu durum aynı zamanda taraf olunan sözleşmelere uyulmadığını ve toplatılmayan mayınlarla Dersim coğrafyasının savaş alanı olarak kullanıldığını göstermektedir” dedi.

‘Herhangi bir soruşturma yürütülmeden…’

2008 yılının Haziran ayında Türkiye’nin, taraf devletlere elinde kalan bütün mayınların fünyelerinin çıkarıldığını bildirdiğini hatırlatan Önlü, ancak bu açıklamanın hemen ertesi yılında Mayınsız Türkiye Girişimi’nin hazırladığı Mayın ve Misket Bombaları İzleme Raporu’na göre sadece 2009 yılı içerisinde 23 çocuğun bu mayınlardan kaynaklı hayatlarını kaybettiğini hatırlattı. Türkiye’de 40 yılı aşkındır süren savaş koşullarından dolayı binlerce çocuğun hayatını kaybettiğini ifade eden Önlü, “Savaş artığı mühimmatların arazilerde hatta şehirlerde neden olduğu çocuk ölümleri maalesef bini aşmıştır. Aynı zamanda Ceylan Önkol, Enes Ata, Nihat Kazanhan gibi yüzlerce çocuk direk ağır silahların hedefi olmuş ve failleri yetkililer tarafından korunmuştur. Savaşın son bulması için tüm gücümüzle çalışmamız gerekirken resmi kurumlar olayın üstünü kapatmaya çalışan, hatta manipüle etmeye yönelik açıklamalar yapmaktadır. Nitekim Tunceli Valiliği Mayıs ayı içerisinde Hozat’ta öldürülen Sakine Oğuz cinayetinde olduğu gibi iki çocuğumuzun ölümüne neden olan patlamaya ilişkin de herhangi bir soruşturma ve Adli Tıp incelemesi yürütmeden sorumluların cezasız kalmasına yönelik bir açıklama yapmıştır” diye konuştu.

Kaynak: Yeni Yaşam

**

Ayaz ve Nupelda kardeşler yan yana defnedildi

Dersim Barosu: “Ölümlere sebebiyet veren patlayıcının türü adli soruşturma neticesinde açıklığa kavuşturulacaktır. Bizler de Baro olarak bunun takipçisi olacağımızı belirtmek isteriz. İlimizin can ve mal güvenliğini ağır şekilde ihlale uğratabilecek bir mayın gerçekliği de var. Ülkemizin, Birleşmiş Milletler’e (BM) 2004 yılında sunduğu raporlara göre, Tunceli’de 10.557 kara mayını/anti-personel mayını bulunmaktadır”

Kaynak: Yeni Yaşam

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org