Pakistan’da, ABD’nin İHA operasyonlarında ölenlerin sadece yüzde 4’ü El Kaide’li

Londra merkezli Araştırmacı Gazetecilik Bürosu (TBIJ)’nin araştırmasına göre, ABD’nin Pakistan’da 10 yıldır süren hava saldırılarında hayatını kaybeden toplam 2 bin 370 kişiden sadece 295’i silahlı bir grubun üyesi. Operasyonlara gerekçe olarak gösterilen El Kaide’nin kaybı ise yalnızca 84.

İHA’larla sivil kıyım

İslamabad’ın tepkilerine aldırış etmeyen ABD, Pakistan’da 10 yılda 2 bin 370 kişinin ölümüne yolaçtı. İHA operasyonlarına gerekçe olarak gösterilen El Kaide’nin kaybı ise sadece 84. Bu da toplam ölümlerin yüzde 4’üne karşılık geliyor. Öldürülen yüzlerce sivilin adı dahi bilinmiyor.

DIŞ HABERLER | 20 EKİM 2014, 0:01
Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı Irak ve Suriye’deki operasyonlarda başı çeken ABD, binlerce kilometre uzaktaki Pakistan’da ise ‘insan kıyımı’na devam ediyor. Araştırmacı Gazetecilik Bürosu (TBIJ) tarafından yapılan son araştırma, Pakistan’da 2004’ten bu yana devam eden CIA operasyonlarında hayatını kaybedenlerin yüzde 96’sının ‘El Kaide üyesi’ olmadığını ortaya koydu.

BİN 600 ‘İSİMSİZ’ CENAZE

Londra merkezli TBIJ’nin araştırmasına göre, ABD’nin Pakistan’da 10 yıldır süren hava saldırılarında hayatını kaybeden toplam 2 bin 370 kişiden sadece 295’i silahlı bir grubun üyesi. Operasyonlara gerekçe olarak gösterilen El Kaide’nin kaybı ise yalnızca 84. Bu da toplamda yüzde 4 gibi bir orana karşılık geliyor. Diğer taraftan İHA saldırılarında öldürülenlerden kimlikleri belli olanların sayısı 704’ü geçmezken, sivil kayıpların 50’sini kadınların oluşturduğu belirtiliyor.

RAKAMLAR KERRY’Yİ YALANLIYOR

İHA katliamlarını gün yüzüne çıkaran araştırma sonrası gözler ABD Ulusal Güvenlik Konseyi’ne çevrildi. Konsey Sözcüsü Caitlin Hayden, raporlara rağmen hava saldırılarının ‘neredeyse hiçbir sivilin hayatını riske atmayacak şekilde’ yapıldığını iddia etti. Hayden, sivillerin yaralandığı veya hayatını kaybettiği ‘bazı nadir’ durumlarda olayın nedenini araştırdıklarını ve gelecekte sivillere karşı ‘bu tarz riskleri minimum seviyeye indirmek için’ çalıştıklarını savundu. American insansız hava araçlarının (İHA) yol açtığı trajediyi gözler önüne seren sonuçlar, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin ‘Sadece doğrulanmış yüksek terör pozisyonlarını vuruyoruz’ iddiasını da açıkça yalanlıyor.

Pakistan’daki sivil kayıplar korkutucu boyutlara ulaşırken, Pentagon ise sessizliğini koruyor. Pakistan Başbakanı Navaz Şerif’in Beyaz Saray ziyaretinde İHA programlarının kaldırılmasına ilişkin ısrarına rağmen ABD Başkanı Barack Obama, hava saldırılarının devam etmesinde son derece kararlı.

Nebile’yi hatırlayan yok!

Taliban’ın hedefi olan Malala Yusufzai, Batı medyası tarafından adeta kahramanlaştırılırken, Pakistanlı bir diğer hedef Nebile Rahman karşısında tüm dünya üç maymunu oynadı. Nebile, Kuzey Veziristan’da 24 Ekim 2012 tarihinde tarlada çalışırken sebepsiz yere Amerikan İHA’larından atılan bombaların hedefi olmuş, saldırıda büyükannesi olay yerinde hayatını kayberken, 6 kardeşi ve kendisi de yaralanmıştı. Geçtiğimiz günlerde Nobel Barış Ödülü alan Malala, ABD Başkanı Barack Obama ile birebir görüşme imkanı dahi bulurken, 2013 yılında ABD Kongresi’ne giden Nebile’nin karşısına 430 ABD’li milletvekilinden sadece 4’ü çıkmıştı.

İran Pakistan elçisini uyardı

Pakistan’ı sınır güvenliğinin sağlanmaması halinde bölgeye müdahale etmekle tehdit eden İran, İslamabad yönetimine iki ülke arasında sınırda çıkan kanlı çatışmaların durdurulması için çağrıda bulundu. Pakistan’ın İran büyükelçisini çağırarak bizzat uyaran İran Dışişleri Bakanlığından Resul Selami, ‘Pakistan hükümeti bu tarz olayların tekrarını engellemek için ciddi adımlar atmalıdır’ dedi. Sınırda en son çıkan çatışmada İranlı iki sınır muhafızı ve Pakistanlı bir asker hayatını kaybetmişti.

yenisafak.com.tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org