“Pençe-Kilit Harekatı, bölgedeki enerji kaynaklarının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınmasını amaçlıyor”

Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin: Musul ve Kerkük bölgesindeki enerji kaynaklarının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması planlanıyor. Bunun gerçekleşmesi için de bölgenin teröristlerden temizlenmesi ve istikrarlı olması gerekir.

Emekli İstihbarat Başkanı’ndan Pençe Kilit yorumu: Musul, Kerkük doğalgazı Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınacak

18 Nisan Pazartesi
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerine başlattığı Pençe-Kilit Operasyonu’nu Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin Odatv’ye değerlendirdi: Musul ve Kerkük bölgesindeki enerji kaynaklarının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması planlanıyor. Bunun gerçekleşmesi için de bölgenin teröristlerden temizlenmesi ve istikrarlı olması gerekir.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Irak’ın kuzeyinde Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerindeki terörist hedeflere yönelik karadan ve havadan Pençe Kilit Operasyonu’nun başlatıldığını açıkladı.

Bakan Akar, Pençe-Kilit Operasyonu’na ilişkin, “Şu an itibarıyla planlanan hedeflerin tamamı ele geçirilmiş, çok sayıda terörist etkisiz hale getirilmiştir” dedi.

MSB’den yapılan açıklamada ise, “Irak’ın kuzeyinde başlatılan Pençe Kilit Operasyonu başarıyla devam ediyor. Mehmetçik bölgeyi kontrol altına almaya başladı. Operasyonda ilk belirlemelere göre 19 terörist etkisiz hale getirildi” ifadelerine yer verildi.

Pençe Kilit Operasyonu’nun amacını, harekâtın nihai amacını Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin Odatv’ye değerlendirdi.

TERÖRİSTLERİN TÜRKİYE’YE GEÇİŞ BÖLGESİ
TSK’nın gece kabiliyetinin yüksek olması nedeniyle harekâtın gece başlatıldığını ifade eden İsmail Hakkı Pekin sözlerine şöyle devam etti:

“Hava Kuvvetleri, istihbarat birimlerince daha önceden yerleri tespit edilen mağara ve kampları vuruyor. Koordinat bilgileri önceden verilen bu yerler nokta atışlarla imha edildi.

Metina, Zap ve Avaşin-Basyan, teröristlerin Türkiye’ye geçmek için kullandığı bölgelerdi. PKK’lılar Türkiye’ye geçmeden önce burada eğitiliyor ve silahlandırılıyordu. Bu operasyonla geçiş bölgesi koparılacak.

Harekâtın biraz daha ilerleyeceğini ve bölgenin tamamen temizleneceğini düşünüyorum.”

“TSK OPERASYON BÖLGESİNE KONUŞLANACAK”
İsmail Hakkı Pekin, hava harekâtından sonra bordo berelilerle birlikte komandoların bölgeye sızmasını TSK’nın operasyon bölgesine konuşlanacağı yönünde yorumladı.

Pençe Kilit Operasyonu’nun amaçlarına da değinen Pekin’in ifadeleri şu şekilde:

“Harekâtın birinci amacı, bölgedeki kampları ve mühimmat depolarını yok etmek. Komando birlikleri gittiğine göre TSK orada kalacak ve konuşlanacak.

Harekâtın ikinci amacı, Dünyaya mesaj vermek. Türk Silahlı Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’yla Mavi Vatan Tatbikatını yaparken, Hava ve Kara Kuvvetleri ile de Pençe Kilit Operasyonu’nu yapıyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da dün gece operasyonu yönetirken Mavi Vatan Tatbikatına bağlanarak başarılar diledi.”

MUSUL, KERKÜK PETROLÜ TÜRKİYE ÜZERİNDEN AVRUPA’YA
Harekâtın üçüncü amacının, Musul ve Kerkük bölgesindeki enerji kaynaklarının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşımak olduğunu ifade eden Pekin, bunun gerçekleşmesi için de bölgenin teröristlerden temizlenmesi gerektiğini ifade ederek sözlerini şöyle noktaladı:

“Rusya Ukrayna savaşından sonra AB ülkelerine doğalgazın artık Rusya’dan değil başka ülkelerden gitmesi amaçlanıyor. Musul ve Kerkük bölgesindeki enerji kaynaklarının da Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması planlanıyor. Bunun gerçekleşmesi için de bölgenin teröristlerden temizlenmesi ve istikrarlı olması gerekir.

Bana göre, PKK artık Irak’ta barınamayacak başına ödül koyulan kişiler de yakın tarihte etkisiz hale getirilecek. Türkiye bölgeye istikrarı getirebilecek tek ülke. Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail ve Mısır ile görüşmelerini de bu kapsamda değerlendirmek gerek.

Tüm bunları düşündüğümüzde operasyonun bildiğimiz harekâtların dışında olduğunu ve geniş çaplı sonuçları olacağını değerlendiriyorum.”

Ersin Eroğlu

Kaynak: Odatv.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org