HDP, TSK’nin kimyasal silah saldırılarını Akar’a sordu: Heyetleri operasyon alanlarına davet edecek misiniz?

HDP Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç, TSK’nin kimyasal silah saldırılarını Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a sordu

HDP’den Akar’a: Heyetleri operasyon alanlarına davet edecek misiniz?

20 Ekim 2022
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç, Türkiye’nin Zap, Avaşîn ve Metina’da kullandığı kimyasal silahlara dair Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Önergenin gerekçesinde, “18 Ekim 2022’de medyaya düşen görüntüler ve öncesinde de Irak Federal Kürdistan Bölgesi’ndeki yerel kaynaklardan kamuoyuna ulaşan bilgiler göz önüne alındığında, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) bağlı birliklerin kırsal bölgelerde kimyasal niteliğe haiz araçlara ve uluslararası hukuka aykırı operasyon yöntemlerine ağırlık verdiği iddiaları ifade edilmektedir. Görüntülerde, tünel girişlerinde yoğun dumana sebep olan bazı cisimlerin bırakılarak bölgeden uzaklaşıldığı ve uzaktan bu cisimlerin patlatılarak tünellerin içine kimyasal bir tür gazın sevk edildiği görülmektedir. TSK envanterinde kimyasal silah bulunmadığı konusunda hükümet kaynaklarınca sıkça açıklamalar yapılsa da, bu tür kimyasal araçların basit ürünlerden imal edilebileceği ve kayıt dışı olarak kullanılabileceği bilimsel ve uluslararası kaynaklardan bilinmektedir” denildi.

* Grup Başkanvekilleri, Bakan Akar’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:
“Kimyasal madde veya araç kullanımı iddialarına dair bir soruşturma başlattınız mı? Başlattıysanız soruşturmanın kapsamı nedir?

Türkiye’nin de taraf olduğu ve imzaladığı uluslararası sözleşmelerde ve kendi yasalarımızda kimyasal silahların ve/veya maddelerin kullanılmasının yasaklanması hakkında Milli Savunma Bakanı olarak şimdiye kadar hangi önlemleri aldınız?

Milli Savunma Bakanı olarak 13 Şubat 2021’de TBMM’de bilgi verirken söylediğiniz, ‘sadece göz yaşartıcı gaz kullanılmıştır’ sözü Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’nin 5. Maddesi’ne aykırı değil midir?

* Yasaklı kitle imha silahlarının da operasyonlarda kullanıldığına ilişkin kamuoyuna ciddi iddialar ve bazı görüntüler yansımakta, hatta etkilenen bölgelerde doğanın da ciddi biçimde tahrip edildiği bilgileri paylaşılmaktadır. TSK veya birlikte hareket eden gayri nizami kimi güçler Kuzey Suriye’de ve Irak sınırları içerisinde resmi envanter dışı silah veya mühimmat kullanmış mıdır?

* Operasyonlarda kimyasal ve/veya kitle imha silahı niteliğindeki silah ve araç kullanımının savaş suçu ve insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamında olduğunun yasalar ve uluslararası sözleşmeler nezdinde belirtilmiş olması dikkate alındığında, Milli Savunma Bakanı olarak iddiaların araştırılması için uluslararası heyetleri operasyon alanlarına davet etmeyi düşünüyor musunuz?”

Kaynak: Yeni Yaşam

**

Savaşın kimyası – Ertuğrul Kürkçü

Türkiye’yi yönetenlerin sicilinde soykırım ve kimyasal saldırı eğilimi vardır ve darda kaldıklarında bütün sınırları aşmaya eğilimlidirler. – Yeni Yaşam

**
Kimyasal gaz iddiaları Meclis’te gündem oldu: Etkin soruşturma yürütülmeli

Meclis’te gündem olan kimyasal gaz iddialarıyla ilgili konuşan HDP’li Meral Danış Beştaş, CHP’li Sezgin Tanrıkulu ve TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, etkin soruşturma yürütülmesini istedi. – Gazete Duvar

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org