PEN’den çağrı: Savaşa değil diyaloga geçin

Uluslararası, Türkiye ve Kürt PEN’lerinin Diyarbakır’da düzenlediği “Barış Nasıl ve Kim İçin” başlıklı konferansının sonuç bildirgesi açıklandı. Barış taleplerinin sıralandığı bildirgede, savaşın hiçbir soruna çare olmadığı belirtilerek, bir an önce çözüm ve barış için diyaloga geçilmesi çağrısı yapıldı.

2016-04-25
AMED (DİHA) – Uluslararası, Türkiye ve Kürt PEN’lerinin Diyarbakır’da düzenlediği “Barış Nasıl ve Kim İçin” başlıklı konferansının sonuç bildirgesi açıklandı. Barış taleplerinin sıralandığı bildirgede, savaşın hiçbir soruna çare olmadığı belirtilerek, bir an önce çözüm ve barış için diyaloga geçilmesi çağrısı yapıldı.

Amed’te Uluslararası PEN, Türkiye ve Kürt PEN merkezleri tarafından düzenlenen “Barış Konferansı”nın sonuç bildirgesinde savaşın değil bir an önce çözüm ve barışa dönülmesi çağrında bulunuldu. Savaş, yıkım ve çatışma dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir soruna çare olmadığını sadece daha fazla sorun ürettiğini dile getiren Türkiye PEN Başkanı Zeynep Oral, var olan sorunları derinleştirdiğini ve masum sivillerin büyük zararlar görmesine sebep olduğunu anlattı.

Türkiye PEN Merkezi ile Kürt PEN Merkezi’nin, Uluslararası PEN’in desteğiyle Amed’te (Diyarbakır) düzenlediği “Barış Nasıl ve Kim İçin” başlıklı konferansın sonuç bildirgesi, Sümerpark Resepsiyon Salonu’nda düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Toplantıya, Türkiye PEN Başkanı Zeynep Oral, Kürt PEN Başkanı Şehmuz Sefer, Uluslararası PEN Başkan Yardımcısı Eugene Schoulgin, Prof. Dr. Jean Pierre Massias ve Prof. Dr. Jabbar Kadir katıldı.

Konferansın sonuç bildirgesi Kürtçe ve Türkçe hazırlanırken, Kürtçesini Kürt PEN Başkanı Şehmuz Sefer, Türkçesini ise Türkiye PEN Başkanı Zeynep Oral okudu. Yazarlar, gazeteciler, sanatçılar olarak insan haklarını, düşünce ve ifade özgürlüğünü savunmak, barışın alanını genişletmek, silahların susması ve şiddetin sona ermesi için 24-25 Nisan’da “Barış Nasıl ve Kim İçin” diyerek Diyarbakır’da bir araya geldiklerini söyleyen Oral, bu günlerde barış sözcüğünü dillendirmenin bile suçlandığı bir ortamda tüm engellemelere rağmen barışın gerekli olduğunu haykırdıklarını söyledi.

‘Sesimizi duyurma kararı aldık’

Oral, “Sesimizi duyurma kararı aldık. Çocuklarımızın düşlerini gerçekleştirmek, onlara yaşanılası bir dünya bırakmak istiyoruz. Bireysel sorumluluğumuzu yerine getirmek, Hrank Dink’ten Tahir Elçi’ye barış uğruna yitirilen canların emeğine sahip çıkmak için bu buluşmayı gerçekleştirdik. Savaşlardan yıkım gören bu coğrafyanın merkezi Diyarbakır’daki buluşmamızın sonunda ısrar ve inatla kalıcı onurlu bir barış için çağrıda bulunduk” dedi.

Oral, konferansın barış çağrılarını şu şekilde sıraladı:

* Çatışmanın tüm taraflarına silahları bırakma ve diyaloga geçme çağrısında bulunuyoruz.

* Herkesin insani yaşam hakkını ve vatandaşlık hakkını, özgünlük kimliğine saygıyı talep ediyoruz.

* “Bu savaşa karar verdik” diyenlerin bu karardan bir an önce dönmelerini ve bu konuda açıklama yapmalarını istiyoruz.

* Tahrip edilen kentlerde bir an önce yapılan operasyonların durdurulması ve olağan yaşama geri dönülmesini istiyoruz.

* Bütün uluslararası, ulusal ve yerel kamu kurum ve kuruluşların, STK’lara barış çağrımıza destek olmalarını, medyanın savaş kışkırtıcılığından vazgeçmesini, bir an önce barış dilini benimsemelerini istiyoruz.

‘Savaş hiçbir zaman çözüm olmadı’

Barışa en çok ihtiyacı olanların, savaşın ortasında kalıp savaşın tüm tahribatını, acısını yüklenenler olduğunu ifade eden Oral, oysa her insanın barış içinde yaşama hakkı en gerçek hakkı olduğunun altını çizdi. Savaş, yıkım ve çatışma dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir soruna çare olmadığını sadece daha fazla sorun ürettiğini dile getiren Oral, var olan sorunları derinleştirdiğini ve masum sivillerin büyük zararlar görmesine sebep olduğunu anlattı.

‘Çatışmalar durmalı, masaya dönülmeli’

Açıklamanın ardından Uluslararası PEN Başkan Yardımcısı Eugene Schoulgin, “Bu coğrafyada çatışmanın bir an önce durup diyaloga dönülmesini istiyorum. Barış sürecini tartışması sonuca ulaşılmazsa, sanılıyor ki savaşla çözüm olur zannediliyor. Ama öyle bir durum söz konusu değil. Tam tersine daha fazla diyalog daha fazla çözüm olması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Prof. Dr. Jabbar Kadir ise, “Çatışmalardan bir an önce vazgeçilip çözüm masasına dönülmesi gerekir. Amed’te barış ve özgürlük isteğimizi bir kez daha dillendirmek istiyoruz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından açıklama son buldu.

(az-ao/rp)
http://www.bestanuce9.xyz/262540/pen-den-cagri-savasa-degil-diyaloga-gecin&dil=tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org