Pentagon’un 2020 bütçesi 750milyar dolar, savaş fonu da 165milyar dolar olacak

Bütçenin 661 milyon doları Rusya’nın Avrupa ve Orta Asya’daki etkisini kırmak için 707 milyon doları ise Kuzey Kore, İran ve terör grupları ile mücadelede kullanılacak. Pentagon, Kuzeydoğu Suriye için de 550 milyon dolar ayırdı.

Trump Pentagon için 750 milyar dolar bütçe isteyecek

ABD’de Trump yönetimi, Kongrede 2020 yılı savunma bütçesi için 750 milyar dolar talep edecek. Trump, 4,7 trilyon dolarlık 2020 mali yılı bütçe teklifini Kongre’ye sundu. Trump’ın bütçe teklifinde federal hükümetin harcamalarında yüzde 5 kesinti öngörülüyor

11.03.2019
Amerikan CNN televizyonunun savunma yetkililerine dayandırdığı haberinde, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin isteğe bağlı bütçe talebinde savunma harcamaları için 750 milyar dolar isteyeceği belirtildi.

AA’nın habrine göre kongrenin bu miktarı onaylayıp onaylamayacağı henüz net değilken, söz konusu 750 milyar doların; 544 milyar doları temel bütçe için, 9 milyar doları acil durum fonu için, 165 milyar doların ise savaş fonu olarak da bilinen denizaşırı operasyonlar fonu için ayrılacağı belirtildi.

Konuya ilişkin AA muhabirine konuşan bir Pentagon yetkilisi de savunma bütçesi için 750 milyar dolar talep edileceği iddialarını doğrularken, bütçeye ilişkin detay vermekten kaçındı.

Pentagon, savunma bütçesi detaylarını yarın kamuoyuna açıklayacak.

Trump yönetimi, geçen yıl Pentagon bütçesine 716 milyar dolar ayırmıştı. Bir önceki yıl ise Pentagon’a 699 milyar dolar verilmişti.

TRUMP, 2020 BÜTÇE TEKLİFİNİ KONGREYE GÖNDERDİ

Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump’ın 2020 mali yılı bütçe teklifini Kongreye gönderdiğini açıkladı.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, “mali anlamda sorumlu ve pro-Amerikan bir bütçe” hazırlandığına dikkat çekildi.

Federal hükümetin harcamalarında yüzde 5 kesinti yapılması öngörülen, 4,7 trilyon dolarlık 2020 bütçe teklifinde, Trump’ın Meksika sınırına örülmesi planlanan duvar için 8,6 milyar dolar talep etmesi dikkati çekti.

Kongredeki Demokratlarla daha önce bu konuda sorunlar yaşandığına ve hükümetin kapandığını anımsatan uzmanlar, aynı sorunların tekrar edebileceği uyarısında bulundu.

Demokratların çoğunluğu elinde tuttuğu Temsilciler Meclisinde söz konusu bütçe teklifinin reddedilmesi beklenirken, Trump ile Demokratlar arasındaki bütçe tartışmalarının uzun süreceği tahmin ediliyor.

Trump’ın bütçe teklifinde önceki yıllarda olduğu gibi en büyük pay, 2020 için 750 milyar dolarla Savunma Bakanlığına (Pentagon) ayrıldı.

Teklifte, Çevre Koruma Ajansının bütçesinde yüzde 31, Dışişleri Bakanlığının bütçesinde yüzde 23, Ulaşım Bakanlığının bütçesinde yüzde 22, Eğitim Bakanlığının bütçesinde ise yüzde 12 daralma öngörülüyor.

Mali yılın 1 Ekim’de başlayıp 30 Eylül’de sona erdiği ABD’de geçen yılın bütçesine ilişkin anlaşmazlıklar sonucunda federal hükümet 22 Aralık 2018 ile 25 Ocak 2019 tarihlerinde kapalı kalmıştı.

TRUMP’TAN DIŞİŞLERİ İÇİN 40 MİLYAR DOLARLIK BÜTÇE TALEBİ

ABD yönetimi, Kongreye gönderdiği 4,7 trilyon dolarlık 2020 yılı bütçe teklifinde Dışişleri Bakanlığı ve ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) için 40 milyar dolar talep etti.

Dışişleri Bakanlığı, yurt içi ve yurt dışı masraflara yönelik hazırlanan 2020 mali yılı bütçe teklifine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Teklifte, bütçenin 5,4 milyar dolarlık bölümü denizaşırı ülkelerde bulunan ABD personeli ve kurumlarına, 3,3 milyar dolarlık bölümü ise “İsrail İçin Yabancı Ordu Desteği Programı” dahilinde İsrail’e ayrıldı.

Ekonomik ve ulusal güvenliğe destek amacıyla da Ürdün’e 1,3 milyar dolarlık yardım aktarılacak.

Bütçenin 661 milyon doları Rusya’nın Avrupa ve Orta Asya’daki etkisini kırmak için 707 milyon doları ise Kuzey Kore, İran ve terör grupları ile mücadelede kullanılacak.

Teklifte, Venezuela için de “ülkede demokrasinin sağlanması ve demokratik siyasi geçişi desteklemek ve ayrıca oluşan krizlere yardımcı olmak” gibi gerekçelerle 500 milyon dolarlık bütçe istenildi.

Bütçede ayrıca ABD’nin sınır güvenliği, kalkınmakta olan ülkelere yapılan yardımlar gibi çok sayıda başlık bulunuyor.

BAKAN POMPEO’DAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da talep edilen bütçeye ilişkin yazılı açıklama yaptı.

“İçeride ve dışarıda” ulusal güvenliğin sağlanması amacıyla bu bütçe talebinin yapıldığını belirten Pompeo, “Bugün Başkan Donald Trump, Dışişleri Bakanlığı ve ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) için hazırlanan 2020 yılı bütçe teklifinde Kongreden 40 milyar dolar talep etti. Bu talep Başkan Trump’ın ülkemizi korumak ve Amerikalılara öncelik vermek konusundaki kararlılığını gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Söz konusu teklif mart ayında ABD Kongresine sunulacak ve Kongre ile yönetim arasındaki görüşmeler sonrasında 2020 Mali Yılı Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası olarak nihai halini alacak.

Trump, göreve geldikten sonra özellikle Dışişleri Bakanlığına yönelik bütçe kesintisi yapmıştı. Bakanlığın 2019 ve 2020 yılı bütçesinde, 2017’ye göre yüzde 39 civarında bir düşüş dikkati çekiyor.

Kaynak: Habertürk

**

Pentagon’dan Kuzey Suriye’ye 550 milyon dolar

Pentagon, 2020 yılı mali bütçesinde DSG’nin eğitilip donatılması kapsamında 300, sınır güvenliğinin sağlanması için de 250 milyon olmak üzere Kuzeydoğu Suriye’ye toplam 550 milyon dolar ayırdı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) 2020 mali yılı için Kongre’den talep edilen bütçenin detaylarını açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump yönetimi, Kongre’den Pentagon için 718,3 milyar dolar bütçe talebinde bulundu. Bütçe belgelerinde, talep edilen 718,3 milyar doların 544,5 milyar doları taban bütçe, 173,8 milyar doları ise savaş fonu olarak bilinen Denizaşırı Muhtemel Operasyonlar için ayrıldığı kaydedildi.

DSG’ye destek kesilmedi

IŞİD ile mücadele kapsamında Irak ve Suriye’deki eğit-donat programı için geçen yıl 1 milyar 400 milyon dolar ayıran ABD yönetimi, bu yıl bu miktarı 1 milyar 45 milyon dolara düşürdü. Söz konusu fonun 745 milyon doları Irak ordusu için, 300 milyon doların ise Suriye’de Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) eğitim programı için ayrıldığı belirtildi. Ayrıca bütçede sınır güvenliğine destek için 250 milyon dolar aktarılacağı kaydedildi. Pentagon, böylece geçen seneye göre Irak’ta ayırdığı fonu düşürürken, Suriye’de DSG’nin olduğu bölgede değişime gitmeyerek 550 milyon dolar ayırmış oldu.

Koalisyona da fon ayrıldı

Bütçe belgelerinde dikkati çeken bir diğer detay ise savaş fonu kapsamında “koalisyon kuvvetlerine destek” fonu oldu. 600 milyon dolar ayrılan bu fona ilişkin bütçede, “ABD operasyonlarına katılmak isteyen ancak finansal araçlardan yoksun koalisyon kuvvetleri, dost kuvvetler ve kilit dış ortaklar için ayrılan destek miktarlarını içeriyor” ifadesine yer verildi.

Bu miktarın 450 milyon doları koalisyon operasyonlarına destek, 150 milyon doları ise lojistik ve ikmal desteği olduğu belirtildi. ABD’nin Suriye’de güvenli bölge kurulması için Avrupalı Koalisyon müttefikleriyle görüşmeler yaptığı bir dönemde destek ülke ismi belirtmeden Pentagon bütçesinden 600 milyon doları destek verecek ülkeler için ayırması dikkati çekti.

‘Kazanımlarımız için kritik’

Pentagon bütçesinin detaylarının açıklanmasından sonra Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Elaine McCusker ile ABD Genelkurmay Başkanlığı Kuvvet Yapısı, Kaynaklar ve Değerlendirme Direktörü Korgeneral Anthony R. Ierardi, ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Anadolu Ajansı muhabirinin, “ABD Suriye’den çekilme kararı almışken, IŞİD bitmek üzereyken Suriye’ye neden bu kadar fon ayrıldı” yönündeki sorusuna McCusker şöyle yanıt verdi: “Bütçede gördüğünüz şey stratejinin güncellenmiş parçasının bir yansımasıdır. Yani IŞİD’in yenilmesinde nerede olduğumuzu ve çabalarımızın ikinci aşaması olan ortaklıklara ve müttefiklere vurgu yapmaya devam edeceğimizi ve onların, o bölgede elde ettiğimiz kazanımlar açısından kritik rollerini yansıtıyor.”

Ne olmuştu?

ABD Başkanı Donald Trump’ın Aralık ayında Suriye’den tamamen çekilme kararına ABD içinden farklı kanatlardan olmak üzere Koalisyon üyeleri ve DSG’den de sert eleştiriler gelmişti. ABD Savunma Bakanı James Mattis ve IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk DSG’nin yalnız bırakılacak olması kararına karşı çıkmış ve bu nedenle istifa etmişlerdi. Eleştirilerin artması üzerine Trump, Türkiye’ye yönelik ”Kürtleri vurursanız sizi ekonomik yönden mahvederiz” demiş ve güvenli bölge kurma kararı almıştı. İngiltere ve Fransa başta olmak üzere Koalisyon ortaklarının Kuzeydoğu Suriye’de DSG ile Türkiye arasında kurulması planlanan güvenli bölgede konuşlanmasını isteyen Trump yönetimi, çekilme kararını revize ederek bölgede 400 asker bırakma adımı atmıştı.

DIŞ HABERLER

Kaynak: Yeni Yaşam

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org