Pınar Selek: Güzel bir dünya şiddetle yaratılamaz

Pınar Selek, Fransa’nın Lyon kentinde ‘Şiddetsiz direniş ve uluslararası dayanışma’ toplantısı düzenledi. Toplantıyı Duvar’a değerlendiren Selek, ‘Şiddetle başka bir dünya yaratmak mümkün değil’ dedi.

17 Eki 2016 (Son güncelleme 20:42)
Özlem Akarsu Çelik [email protected]
DUVAR- Çok sayıda sivil toplum örgütüyle Pınar Selek Kolektifi’nin ortaklaşa düzenlediği “Şiddetsiz direniş ve uluslararası dayanışma” toplantısı, 15 Ekim Cumartesi günü Lyon Belediye Başkanlığı binasında, Pınar Selek’in yönetiminde gerçekleşti.

İran, Suriye, Tunus, Fransa ve Türkiye’den şiddet karşıtlarının buluştuğu toplantıyı Duvar’a değerlendiren Selek ‘şiddetsiz direniş’i ve toplantıyı şu sözlerle özetledi: “Şiddetle yaratılmış güzel bir dünya yok! Yol, amacı da belirliyor. Şiddetle başka bir dünya yaratmak mümkün değil. Şiddetin birbirinden farklı binlerce yüzü var. Şiddete direnenlerin de birbirinden farklı, birbirinden yaratıcı binlerce yöntemi var. Bütün bunları konuştuk ve harika deneyimler paylaşıldı. En çok alkışı da Türkiye’den Skype bağlantısıyla bizimle buluşan vicdani retçi Yavuz Atan aldı.”

‘PINAR, DEVLETİN ŞİDDETİNE DİRENDİ’

Duvar’a konuşan Yavuz Atan ise ‘şiddetsiz direniş’i anlatırken Pınar Selek’in 18 yıldır süren davasına dikkat çekti: “Savaş, en büyük ve en tehlikeli erkeklik gösterisidir. Şiddetin örgütlenmesiyle özgürlüğe değil ancak iktidara ve onun en üst noktası olan devlete ulaşılabilir. Devlet, şiddet ve zor üzerine örgütlenmiş olduğu için karşısındaki insanları da bu araçları kullanmaya zorlar. Bizi hep kendi sahasına çekmek ister çünkü kendisi bu alanda örgütlüdür. Pınar’a da şunu dedi devlet, ‘Sen bir beyaz Türk olarak savaşla, Kürtler’le ilgilendiğin için hayatı sana zindan edeceğim!’..18 yıldır bitmeyen bir dava, gördüğü işkenceler, baskılar… Pınar bütün bunların karşısında antimilitarist, savaş karşıtı, feminist mücadelesiyle dimdik durdu. Devletin onu kendi sahasına çekme çabasına rağmen şiddetsiz direniş araçlarını kullanmaktan vazgeçmedi. Şiddetsiz direnişin anlamı budur. Güç ilişkisini tersine çevirir. Gücünü haklılığından alır.”

18 YILDA DÖRT KEZ BAŞA SARAN DAVA

İstanbul Mısır Çarşısı’nda 9 Temmuz 1998 yılında gerçekleşen patlamada 7 kişi hayatını kaybetti, 120 kişi yaralandı. Patlamadan hemen sonra gözaltına alınan Pınar Selek, bazı medya organları tarafından ‘Mısır Çarşısı bombacısı’ ilan edildi. Gözaltında gördüğü işkencede kolu çıkan Selek, 2.5 yıl tutuklu kaldı. Aynı davadan tam 4 kez beraat etti. Her beraat kararına savcılık itiraz etti.

18 yıldır süren hukuk mücadelesinde Selek’in en büyük destekçisi kendisiyle dayanışan aktivistler, akademisyenler, dostları ve ailesi oldu. Selek’in bir sosyolog olarak sokak çocukları, translar, seks işçileri gibi konuların yanı sıra PKK ile ilgili de bir araştırma yaptığını ve bu nedenle hedef seçildiği ifade edildi. Uzunca bir süredir Fransa’da yaşayan ve akademik çalışmalarına orada devam eden Pınar Selek hakkında verilecek karar için gözler bir kez daha Yargıtay’da…

Kaynak: Gazete Duvar

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org