Putin: ABD, kimyasal silahları imha etme yükümlülüğünü yerine getirmiyor

Putin, kendi ülkesindeki kimyasal silahların tamamının imha edilmesini ‘tarihi bir olay’ olarak nitelendirdi. Rusya’nın elindeki kimyasal silahları 31 Aralık 2018’e kadar imha etmesi gerekiyordu.

Putin, ABD’yi elindeki kimyasal silahları imha etmemekle suçladı

27.09.2017
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kendi ülkesinin aksine, ABD’nin, elindeki kimyasal silahları imha etmek karşısındaki yükümlülüklerini yerine getirmediğini belirtti.

Udmurtiya bölgesinde, Rusya’nın elindeki son kimyasal silah stoğunun imha edileceği alanda konuşması canlı yayınlanan Putin, “Rusya’nın aksine ABD kimyasal silahları imha etmesi gereken sürelere uymuyor. Bütçede gereken finansal kaynakların ayrılamaması gibi çeşitli bahanelerle bu süreyi üç kez ertelediler. Ki açık olmam gerekirse bu kulağa çok tuhaf geliyor” dedi.

​Rusya’nın, ABD ve diğer ülkelerin, kimyasal silahların imhasıyla ilgili uluslararası anlaşmalar karşısındaki yükümlülüklerini yerine getirmesini beklediğini belirten Putin, kendi ülkesindeki kimyasal silahların tamamının imha edilmesini ise ‘tarihi bir olay’ olarak nitelendirdi.

Putin ayrıca, “Rusya’nın kimyasal silahların imha etmesine yönelik çabalarının diğer ülkeler için de bir örnek olmasını umuyoruz” diye ekledi.

RUSYA, KENDİNE TANINAN SÜREDEN ÖNCE İMHA ETTİ

Rusya’nın elindeki kimyasal silahları, 1997’de yürürlüğe giren Kimyasal Silahlar Sözleşmesi kapsamında imha etti.

Anlaşma doğrultusunda Rusya’nın elindeki kimyasal silahları 31 Aralık 2018’e kadar imha etmesi gerekiyordu. Bu, Rusya’nın kimyasal silah stoklarını, kendine tanınan süreden daha önce imha ettiği anlamına geliyor.

Anlaşmanın imzalandığı dönemde Rusya’nın elinde 40.000 ton kimyasal silah bulunuyordu.

Öte yandan ABD’nin kimyasal stoklarının bir bölümünü 2019’da, diğer bölümünüyse 2020’de imha etmesi bekleniyor.

Kaynak: Sputnik

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org