Risk Altındaki Vicdani Retçi Ruslan Kotsaba’nın Yanındayız

2015 yılında Doğu Ukrayna’daki askeri seferberliği boykot etmeye çağıran bir video yayınladığı için vatana ihanet ve askeri operasyonları engelleme suçlamalarıyla yargılanan Ukraynalı vicdani retçi ve gazeteci Ruslan Kotsaba, 22 Ocak’ta yeniden mahkeme karşısına çıkacak.

2015 yılında Doğu Ukrayna’daki askeri seferberliği boykot etmeye çağıran bir video yayınladığı için vatana ihanet ve askeri operasyonları engelleme suçlamalarıyla yargılanan Ukraynalı vicdani retçi ve gazeteci Ruslan Kotsaba, 22 Ocak’ta yeniden mahkeme karşısına çıkacak. Savaş karşıtı ifadeleri sebebiyle daha önce 524 gün tutuklu kalan  Kotsaba 2016 yılında beraat etmişti. Ancak yeniden başlatılan yargılama süreci, pasifist görüşlerini dile getiren Ruslan Kotsaba’ya yönelik tehdide dönüştü.  Kotsaba, 22 Ocak’ta yeniden başlayacak yargılanma süreci sonunda, yeniden tutuklanma riski altında.

Antimilitarist, savaş karşıtı, vicdani retçi tüm bireyleri ve insan hakları örgütlerini Ruslan Kotsaba ile dayanışmaya çağırıyoruz. War Resisters’ International’ın başlattığı kampanyaya destek olabilir, risk altındaki Kotsaba ile dayanışmanın bir parçası olabilirsiniz.

İfade özgürlüğü ve düşünce, vicdan ve din özgürlüğü ile askerlik hizmetine vicdani ret, Ukrayna Anayasası’nın 34.ve 35. maddeleri, Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’nin 18. ve 19. maddeleri ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 9. ve 10. maddeleri uyarınca garanti edilen temel insan haklarıdır. Hiç kimse insan haklarını kullanmak ve zorunlu askerlik hizmetine karşı görüşlerini ifade etmek için cezalandırılmamalıdır.

Ukrayna Devleti, vicdani retçi Ruslan Kotsaba’ya yönelik baskısını sonlandırmalıdır.

Savaşı reddetmek suç değildir.
Vicdani ret bir insan hakkıdır.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org