Roboski’de sokağa çıkma yasağı: Barış aktivisti Yaylalı gözaltına alındı!..

Sabah 07.00’de, Meral Geylani ve Yannis Vasilis Yaylalı’nın yaşadığı eve gelen askerler, “terör örgütüne üye olmak ve destek vermek” şüphesi ile arama yaptılar ve Yaylalı’yı gözaltına alarak Gülyazı Alayı’na götürdüler.

Aktivist Yannis Vasilis Yaylalı gözaltına alındı

Meral Geylani
13 Temmuz 2016 – Gülyazı
Aktivist -Vicdani Retçi Yannis Vasilis Yaylalı gözaltına alındı:

Roboski ve Gülyazı’da sokağa çıkma yasağı saat 03.00 te başladı. Ve bu sabah saat 07.00 da Roboski Gülyazı köyünde yaşayan Barış Aktivistleri, Vicdani Red Derneği üyeleri Meral Geylani ve Yannis Vasilis Yaylalı’nın evlerine askerler savcılık kararı ile arama yapmaya geldiler.

Arama nedeni olarak Gülyazı alayından Asker terör örgütüne destek ve üye olma şüphesi ile aramaya geldi. İlk aramada Roboski Derneği’nin Kitapçıkları alınacakken Savcı legal bir Derneğin legal broşürürleri olduğunu sorun olmadığını askerlere telefonda söyledi. Askerler Aktivistlere gözaltı olmadığını söylediler ve ardından telefondan Savcılığa gönderilen resimlerin ardından Listeye diğer unsurlarda eklendi. Yeni bir telefon görüşmesinden sonra sadece Yannis Vasilis Yaylalı’nın gözaltına alınacağı belirtildi. Asker 3 saat süren bir arama sonucu 3 yıl önce Meral ve Yannis Vasilis’in Roboski için yaptıkları “Roboski’de Askeri Yargı istemiyoruz” ile ilgili imza kampanyası imza föyleri, pankartlar ve Roboski’de her hafta yapılan Perşembe Değerlendirmeleri basın metinleri, Roboski ile ilgili yapılan diğer eylemler ile ilgili olan lolipop pankartlar ve kampanya ile ilgili broşürler suç unsuru olarak alındı. Ayrıca Aram Yayınlarından basılan Murat Karayılan ile ilgili bir kitap suç unsuru görülerek alındı. İki YPG şehidinin cenazelerde yakaya takılan resimleri de suç unsuru olarak listeye eklendi.

Gülyazı’nın En Önemli Evi Gülyazı’nın Kalbi !

Arama sonunda tutanak tutuldu. Asker, Meral ve Yannis Vasilis’in evlerinin ilk aranan ev olduğunu Köyün en önemli evi olduğunu Gülyazı’nın kalbi olduğunu belirtti. Askerlerin dün akşamdan beri görevde olmaları nedeni ile bir kısmının aç ve yorgun olduğu gözlemlendi. Bir asker pankart fotoğrafı çekerken Aktivistlerin odasında bulunan Köylerde üzerine yatak yorgan konulan sedirde yatarak bir süre kendinden geçtiği görüldü.

Yannis Vasilis Yaylalı saat 10.00 da bir grup asker ile Gülyazı Alayına gözaltına alınarak götürüldü.

Yannis Vasilis gözaltına alınarak götürüldükten sonra eve gelip ziyaret eden komşular bazı köylülerin sokağa çıkma yasağından haberleri olmadığını belirterek bazıların tarlalarında çalıştıklarını söyledi.

Ayrıca dün Yannis Vasilis Yaylalı’ya savcılıktan iki mahkeme tebligatı geldi. Bir Tanesi Atatürk’ün anısına hakaret diğeride Halkı askerilkten soğutmak. İki mahkeme de Ekim ayında yapılacak.

Arama Sonrası çekilen fotoğraflar
BİA

**

Roboski’de sokağa çıkma yasağı: Yannis Vasilis gözaltına alındı

Uludere’ye bağlı Roboski ve Gülyazi köylerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi

13 Temmuz 2016 Çarşamba 09:15
Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski ve Gülyazı köylerinde “sokağa çıkma yasağı” ilan edildi.

Uludere Kaymakamlığı tarafından ilan edilen yasak, zırhlı araçlarla duyuruldu.

Yasağın ikinci bir emre kadar devam edeceği belirtilirken, bölgede yaklaşık 1 haftadır askeri hareketlilik ve sınıra yönelik top atışları yapılıyordu.

Roboski ve Gülyazı’da sokağa çıkma yasağı saat 03.00’te başladı. Sabah saat 07.00’da barış aktivistleri Yannis Vasilis Yaylalı ve Meral Geylani’nin evine Gülyazı alayından askerler “terör örgütüne destek ve üye olma” şüphesi ile aramaya geldi.

3 saat süren arama sonucu 3 yıl önce Roboski’de adalet için yapılan imza kampanyaları ve diğer eylemler ile ilgili dövizler, pankartlar ve broşürler alındı.

Yannis Vasilis Yaylalı da saat 10.00’da bir grup asker ile Gülyazı Alayına götürüldü. Alaya gelen Uludere savcısının orada ifadesini alacağı bildirildi.

Yannis Vasilis Yaylalı ve Meral Geylani Roboski katliamı ardından başlatılan adalet kampanyalarına kaılmış, Roboski’ye yapılan barış yürüyüşü ardından köye yerleşerek barış mücadelelerini buradan sürdürmeye başlamışlardı. Askerdeyken yaralı olarak PKK’lilerin eline esir düşen İbrahim Yaylalı zamanla barış aktivisti olmuş, Rum asıllı olduğunu öğrenip ismini de Yannis Vasilis olarak değiştirmişti.

Yannis Vasilis Yaylalı hem vicdani ret hareketine, hem de Demokrat Haber’in de aralarında olduğu alternatif medyaya gönüllü muhabirlik desteği veriyordu.

Demokrat Haber

**

Roboski’de sokağa çıkma yasağı ve gözaltılar protesto edildi – Demokrat Haber

7 Roboskilinin ve Roboski’de yaşayan barış aktivisti Yannis Vasilis Yaylalı’nın gözaltına alınmasına tepki gösteren Roboskililer, gözaltına alınanların serbest bırakılması üzerine bir basın açıklaması yaptılar. Açıklama sonrası söz alan Yaylalı da mücadeleye kaldıkları yerden devam edeceğini söyledi.

**

Nerede Kalmıştık? – Yannis V. Yaylalı – Demokrat Haber

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org